REKLAMA

Biuro Legislacyjne Sejmu "rozjeżdża" ustawę o TK

  • Autor: Parlamentarny.pl (AS)
  • 23 grudnia 2015 12:08
Biuro Legislacyjne Sejmu "rozjeżdża" ustawę o TK Praca sędziów może zostać sparaliżowana. (fot. Rafał Zambrzycki/sejm.gov.pl)

Zanim rozpoczęto przedstawianie opinii przez Biuro Legislacyjne Sejmu, reprezentująca je Katarzyna Konieczko zastrzegła, że ich celem nie jest reprezentowanie czyichkolwiek interesów. - Chodzi nam o obiektywne przedstawienie problemu, z jakimi państwu przyszło się mierzyć - powiedziała.

Konieczko dodała również, że ich rolą jest służenie państwu pomocą. W związku z tym "uwagi do ustawy, jakkolwiek z racji niedostatku czasu są niekompletne i w wielu miejscach nie do końca idealnie sformułowane, na pewno mają na celu obiektywne i rzetelne przedstawienie problemów".

Już na samym początku Biuro Legislacyjne Senatu potwierdziło, że w trakcie prac nad ustawą wprowadzono dość duże zmiany, które wywołują poważne zastrzeżenia natury konstytucyjnej. - W związku z tym w takim wypadku zarzut naruszenia zasady trzech czytań może mieć istotne znaczenie.

Najcięższym zarzutem wobec ustawy autorstwa PiS to przepisy, które określają, w jakiej procedurze następuje stwierdzenie wygaśnięcia mandatu sędziego TK. Zgodnie z konstytucją trybunał jest niezależny od innych władz i nie można powierzyć procedury odwoływania sędziów Sejmowi.

- W świetle przedstawionych tez za niedającą się pogodzić z konstytucyjną gwarancją niezawisłości sędziego Trybunału należy uznać regułę, według której to Sejm ma ostatecznie decydować o złożeniu sędziego Trybunału - powiedziała Konieczko.

 

Konieczko nadmienia także, że praca sędziów może zostać sparaliżowana. Chodzi o zapis według którego Zgromadzenie Ogólne może podejmować decyzje tylko wówczas, gdy będzie kworum 13 sędziów. Problem pojawi się w momencie, gdy jeden członek Trybunału zachoruje. - Zgromadzenie Ogólne nie będzie w stanie podjąć uchwały, i tym samym proces uchwały stanowiska zwolnionego, choćby w przypadku śmierci członka Trybunału, będzie wstrzymany - argumentowała.

Misją Rządowego Centrum Legislacji jest dbanie o spójność systemu polskiego prawa i prawidłowy przebieg procesu legislacyjnego. Do zasadniczych zadań Rządowego Centrum Legislacji należy koordynowanie działalności legislacyjnej Rady Ministrów, Prezesa Rady Ministrów i podległych mu organów administracji rządowej, opracowywanie pod względem legislacyjnym rządowych projektów aktów prawnych i innych dokumentów rządowych, analizowanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego oraz redagowanie Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • pawelxp 2016-08-23 20:10:14
    Jezeli w Panstwie istnieje jakis organ wladzy, nad ktorym nie ma zadnej kontroli to juz jest niekonstytucyjne. Niezawislosc sedziego jest jego swoboda w orzekaniu i byc wolnym od naciskow w jego wypelnianiu obowiazkow jaka mu jest powierzona przez Ustawe i Prezydenta. Jezeli przyjmiemy, ze sedzia jest obywatelem kraju, w ktorym sprawuje swoje stanowisko, to istota obywatelstwa zobowiazuje do przestrzegania porzadku prawnego. Pytanie jest zasadnicze co z niezawisloscia i immunitetem sedziego. Wszytko dobrze dokad sedzia orzeka w zgodzie a kodeksami. Problem zaczyna pojawiac sie kiedy sedzia zaczyna interpretacje zapisow kodeksowych w sposob dowolny, czyli na jego rozum. Odpowiedz jest prosta, jest wyzsza instancja do, ktorej mozna sie odwolac. Jak ujac i wytlumaczyc orzeczenie sedziego TK? W konstytucji istnieje zapis o ostatecznosci wyrokow TK. Czy Konstytuanta nie wziela pod uwage, ze sedzia, albo zaispirownie przez jednego sedziego grono sedziow skladu TK moze popelnic blad.Tak juz bylo. Czyli akceptujemy wyrok niesprawiedliwy a tym sprzeniewierzamy sie sprawiedliwosci w Panstwie. Mamy tkwic w bledzie, wiedzac o tym, ze to blad? TK nie ma zamiaru go naprawic a Konstytucja nie upowaznia nikogo do zaskarzania wyrokow TK. Jakie jest rozwiazanie takiej sytuacji? Nie ma!! Czyli czym w Panstwie jest TK? Mowi sie, ze papiez jest nieomylny, ale to wiara. Prawo nie jest wiara. Istnieje opinia, ze caly sytem sprawiedliwosci w Polsce zle funkcjonuje. Ilosc spraw zapadajacych przed trybunalami europejskimi sa niezwykle czeste , swiadczace o zlym orzekaniu i jego niewydolnosci. Czy TK jest wydolny? Bezstronnie mozna przyjac, ze jest tak przewlekly jak sady nizszych instancji i do tego zapadajace wyroki sa niesprawiedliwe, czyli niezgodne z prawem. Dlaczego? Bo sedziowie dowolnie interpretuja prawo na podstawie, ktorego orzekaja. Kiedy mowi sie o tym sedziom, slyszymy odpowiedz, ze sa niezawisli i niezalezni. Zart czy kpina? Jestem zdania,ze jest mnostwo do zrobienia qw wymiarze sprawiedliwosci na dole i na gorze a szczegolnie na gorze bo stamtad idzie przyklad i swawola. Niszczy to stosunki spoleczne i gospodarke.Sady powinny byc dobrymi instytucjami dla obywatela. Czy tak jest?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA