REKLAMA

Błaszczak: Opozycji chodzi o przejęcie władzy

 • Autor: PAP/AT
 • 19 grudnia 2016 08:55
Błaszczak: Opozycji chodzi o przejęcie władzy Prawo i Sprawiedliwość spełnia swoje zobowiązania wyborcze - powiedział szef MSWiA (Mariusz Błaszczak, fot. Sejm/twitter)

• Policja nie jest zaangażowana w spory polityczne, zajmuje się zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkim - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak, mówiąc o działaniach policji w ostatnich dniach.
• Opozycja podkręca nastroje. Blokowanie mównicy to jest antydemokratyczne zachowanie - uważa szef MSWiA.

W "Sygnałach Dnia" w Polskim Radiu minister ocenił, że "policja służy ludziom, dba o bezpieczeństwo i nie jest zaangażowana - tak jak kiedyś była - w różne spory polityczne".

"Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, którzy uczestniczą (w demonstracjach - red.); opozycja oczywiście podkręca nastroje" - ocenił Błaszczak.

Jego zdaniem, opozycji "chodzi o przejęcie władzy". "To jest nocna zmiana dwa, co działo się w nocy z piątku na sobotę" - ocenił.

"Prawo i Sprawiedliwość spełnia swoje zobowiązania wyborcze. To jest dobry budżet, który został przyjęty zgodnie z prawem. Oni mają świadomość, że za trzy lata, kiedy będą wybory, zrealizowany program PiS spowoduje, że nie będą mieli szans. Stąd taka furia" - powiedział.

Pytany, czy - jak spekulowano w mediach - "rozpatrywano wersję, by wynieść protestujących posłów opozycji z sali plenarnej przy pomocy straży marszałkowskiej", szef MSWiA odparł: "To jest nakręcanie spirali".

Wskazał, że postanowienie regulaminu, zgodnie z którym na sali plenarnej nie powinni przebywać posłowie, jeśli nie ma obrad, został sformułowany w 2008 r. przez ówczesnego marszałka Bronisława Komorowskiego.

"Za porządek w Sejmie odpowiada marszałek Sejmu, a więc nie będę się wypowiadał w jego imieniu" - powiedział.

W ocenie ministra, charakterystycznym słowem dla działań opozycji jest "blokowanie". Wymienił w tym kontekście blokowanie mównicy, blokowanie przyjęcia budżetu i uchwalenia tzw. ustawy dezubekizacyjnej, a także próby blokowania marszu niepodległości i obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej.

"Blokowali mównicę. Czy to jest demokratyczne zachowanie? Nie, to jest antydemokratyczne zachowanie. W moim przekonaniu chodziło im o to, żeby zablokować przyjęcie budżetu państwa na rok 2017; żeby zablokować przyjęcie ustawy dezubekizacyjnej - obniżającej emerytury i renty esbekom, ustawy obierającej im nienależne przywileje" - powiedział Błaszczak.

"Próbowali blokować marsz niepodległości 11 listopada tego roku - nie udało im się. Próbowali blokować 10 grudnia tego roku zgromadzenie - modlitwę - które odbywają się co miesiąc w intencji ofiar tragedii smoleńskiej" - dodał minister.

W piątek w Sejmie posłowie opozycji zablokowali mównicę sejmową. Była to reakcja na planowane zmiany w zasadach pracy dziennikarzy w parlamencie oraz na wykluczenie z obrad jednego z posłów PO. Przed Sejmem demonstranci blokowali drogi wyjazdowe; posłowie opozycji pozostają na sali sejmowej. W weekend kontynuowane były demonstracje Komitetu Obrony Demokracji. Przed Pałacem Prezydenckim z kolei w niedzielę m.in. kluby "Gazety Polskiej" zorganizowały manifestację poparcia dla rządu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (8 komentarzy)

 • Sk 2016-12-19 12:30:59
  Do Ferdynand Barbasiewicz: Celne poglądy, gratuluję, ale proszę pamiętać że istnieją organizacje rządzące dziś światem, a im zupełnie z PiSem nie po drodze- Masoneria, GRU,...? Dlatego to będzie walka krwawa- i chciałbym być w błędzie, ale krew może się polać. Pytanie czy rządzący wiedzą jak jak do tego nie dopuścić?
 • Ferdynand Barbasiewicz 2016-12-19 11:55:13
  Uwaga! Przyczyną wywoływanej agresji opozycji jest lęk z powodu przekrętów i nadużyć władzy jakie popełniali podczas ich minionych rządów. Panicznie boją się odpowiedzialności publicznej. Wyraźny wzrost agresji w różnych publicznych demonstracjach ujawnia się, gdy PiS (Kaczyński, Ziobro, Błaszczak Brudziński, Macierewicz i inni ujawniają zamiar postawiania zarzutów. Agresja wzrasta także, gdy obecna ekipa narusza personalnie układy i nepotyzm opozycji. Najwyższy czas nastał, żeby zapanowała uczciwość i sprawiedliwość, tak należy trzymać ster Polski do przyspieszonego dobrobytu i sprawiedliwości. Z okazji świąt i nowego roku życzę ludziom odpowiedzialnym za losy Polski konsekwencji w oczyszczeniu struktur władzy także w samorządach. Życzę dużo dobrego zdrowia i nie dajcie ponieść się emocjom bo za trzy lata może być gorzej, pozdrawiam,- Ferdynand Barbasiewicz
 • obserwator77 2016-12-19 10:19:34
  a wy dalej odwracacie kota ogonem,więc przypomnę,poszło o posła Szczerbę i wolne media
 • Stare wraca 2016-12-19 09:50:02
  A co myśli Towarzysz Pierwszy Sekretarz?
 • to ja 2016-12-19 09:48:36
  policja też ROBI ZA TAKSÓWKI, vide- pawłowicz, ostatnia dobra zmiana...
 • Obserwator 2016-12-19 09:48:01
  Podsumowując. Jak my łamiemy prawo, nie dopuszczamy do debaty parlamentarnej, ograniczamy swobody to jest to dobra zmiana. Kiedy opozycja protestuje w jedyny pozostający jej sposób, to jest to zamach na demokrację. Komuna też nam wmawiała że żyjemy w demokratycznym kraju.
 • pstt 2016-12-19 09:13:33
  Do Płaszczaka nie dociera słowo ; konstytucja ! PiSlam otrzymał mandat na sprawowanie rządów a nie zmianę ustroju !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA