REKLAMA

Blisko 5 godzin debaty nad ustawą o TK. Sejm wznowił posiedzenie

  • Autor: PAP/JS
  • 09 czerwca 2016 09:26
Blisko 5 godzin debaty nad ustawą o TK. Sejm wznowił posiedzenie Posłowie na wniosek PiS wysłuchają informacji ministra rolnictwa nt. funkcjonowania ustawy o wstrzymaniu sprzedaży ziemi(fot. Sejm/twitter)

• Sejm, który w czwartek (9 czerwca) kontynuuje posiedzenie, zajmie się m.in. zmianami w prawie dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego - odbędzie się pierwsze czytanie trzech projektów autorstwa: PiS, PSL i KOD (projekt obywatelski).
• Debatę zaplanowano na blisko 5 godzin.

Dyrektor biura prasowego prezydenta Marek Magierowski w radiowej Trójce wyraził nadzieję, że kompromis wokół zmian w TK "to nie będzie projekt wyłącznie jednej partii, monopartyjny - Prawa i Sprawiedliwości, że będzie to projekt, który będzie łączył różne elementy, także elementy kompromisu, który proponuje PSL". "Jeżeli kompromis zostanie zawarty, jeżeli zyska poparcie większości partii w parlamencie, to pan prezydent oczywiście takiemu rozwiązaniu przyklaśnie i uzna, że został zrobiony jakiś postęp" - podkreślił.

Zdaniem Magierowskiego, PiS jest gotowe do pewnych ustępstw w sprawie Trybunału, do rozmów są gotowe także kluby: Kukiz'15 i PSL, natomiast Platforma i Nowoczesna - w jego ocenie - nie są gotowe do żadnych ustępstw i wykorzystują konflikt wokół TK jako "paliwo polityczne" dla własnych celów.

Zgodnie z projektem PiS nowej ustawy o TK - tak jak dotychczas - w skład Trybunału wchodzić ma 15 sędziów, a ich kadencja wynosi 9 lat. Projektodawcy proponują orzekanie w trzech rodzajach składów: pełnym składzie, składzie siedmiu sędziów i w składzie trzech sędziów. Pełen skład określono w projekcie na co najmniej 11 sędziów.

W tym składzie TK ma orzekać m.in. w sprawach o szczególnej zawiłości - gdy z wnioskiem o uznanie sprawy za szczególnie zawiłą do TK zwróci się prezydent, prokurator generalny, trzech sędziów Trybunału lub skład orzekający wyznaczony do rozpoznania danej sprawy, albo "w sprawach, w których szczególna zawiłość wiąże się z nakładami finansowymi nieprzewidzianymi w ustawie budżetowej".

Orzeczenia - według projektu - co do zasady mają zapadać zwykłą większością głosów, ale w przypadku spraw rozstrzyganych w pełnym składzie część orzeczeń ma zapadać większością 2/3 głosów sędziów. Chodzi m.in. o sprawy odnoszące się do wybranych zapisów konstytucji, m.in. dotyczących wolności obywatelskich czy zakazu dyskryminacji.

Z kolei projekt noweli ustawy o TK autorstwa PSL przewiduje m.in., że "sześciu sędziów, co do których istnieje obecnie konflikt" - czyli trzech wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji, od których prezydent Andrzej Duda nie odebrał ślubowania oraz trzech sędziów wybranych w obecnej kadencji, przeszłoby w stan spoczynku. Następnie nowi sędziowie zostaliby wybrani już według nowych zasad; sędziowie pełniliby swoje funkcje do czasu wyboru następców.

Ludowcy proponują, by wybór sędziów TK pozostawić Sejmowi, zmianie w ich projekcie ulega jedynie wymagana większość. Sędziowie TK mieliby być wybierani przez Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów". Obecnie sędziowie wybierani są przez Sejm bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów.

Projekt obywatelski zakłada m.in. rozszerzenie kręgu podmiotów zgłaszających kandydatów na sędziów TK. Ma to być - poza prezydium Sejmu, grupą 50 posłów, jak obecnie - prezydent, KRS, SN i NSA. Wybór sędziego odbywałby się większością 2/3 głosów. KOD proponuje, by pełny skład TK liczył 15 sędziów, przy kworum 9 sędziów; dla większości spraw - skład pięcioosobowy, a w mniej ważnych - skład trzyosobowy.

W projekcie obywatelskim proponuje się, by nowy sędzia TK składał przysięgę wobec marszałka Sejmu.

Posłowie na wniosek PiS wysłuchają też informacji ministra rolnictwa nt. funkcjonowania ustawy o wstrzymaniu sprzedaży ziemi.

W porządku obrad jest również m.in. pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy mającej zagwarantować darmowy deputat węglowy z budżetu państwa dla wszystkich emerytów górniczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Konstanty 2016-06-09 11:48:56
    Do martin: Prawdę powiedziałeś,jestem ZA !!! Pogonić KOMUNISTĘ rzeplichę na zbity pysk!!!
  • martin 2016-06-09 10:14:49
    W innych krajach nie ma TK i jest dobrze o ile nie lepiej z prawem . Teraz widać ze jeden sfrustrowany ,egoistyczny staruch paraliżuje prawo i działanie TK . Rozgonić te bandę staruchów sfrustrowanych i będą oszczędności na poprawę płacy dla personelu pielęgniarskiego. Ile miesięcznie kosztuje skarb państwa TK ??? 500 tys. ? milion ?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA