REKLAMA

BOR przedstawi sprawozdanie ws. katastrofy smoleńskiej

  • Autor: PAP/GP
  • 11 maja 2016 08:06
BOR przedstawi sprawozdanie ws. katastrofy smoleńskiej Fragmenty wraku TU-154 M, który rozbił się pod Smoleńskiem. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

• Do końca maja ma być gotowe sprawozdanie z prac zespołu powołanego w BOR, który ocenia zabezpieczenie przez tę formację wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r.
• Jak powiedział wiceszef BOR płk Jacek Lipski, wyniki prac mogą posłużyć do ew. zmian w procedurach.

- Ustalenia trwają cały czas. Trzeba pamiętać, że są utrudnione, bo część dokumentacji jest w sądach lub w dyspozycji innych organów. Dodatkowo od tamtego okresu minęło dużo czasu, a członkowie zespołu, w tym także ja, są zaangażowani równocześnie w bieżące zadania BOR. Zakładamy, że 31 maja przedstawimy sprawozdanie szefowi BOR - powiedział płk Lipski, który przewodniczy pracom zespołu.

Przyznał, że wyniki prac mogą posłużyć do ewentualnych zmian w procedurach.

- Na chwilę obecną można powiedzieć, że takie wnioski mogą się pojawić. Zmiany w procedurach wprowadzamy cały czas. Weryfikujemy też, czy w tamtym okresie dopełniono wszystkich aktów staranności z punktu widzenia przepisów prawa; czy nie nastąpił jakiś rozdźwięk. Prace zespołu to wielopłaszczyznowe zadania, wymagające ogromnego zaangażowania - powiedział płk Lipski.

Przeczytaj: Politycy wiedza jak zareagują na audyt rządów PO-PSL

Podkreślił równocześnie, że zmiany w procedurach funkcjonowania BOR są konieczne - m.in. ze względu na zmieniającą się sytuację, także geopolityczną.

- Musimy je usprawniać, ponieważ życie pisze przeróżne scenariusze. Nie ma procedur doskonałych, zasklepianie się przez długi okres w tym, co obowiązuje, jest wręcz niebezpieczne - powiedział.

Zespół do oceny prawidłowości przygotowania i zabezpieczenia wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego i innych osób podlegających ochronie BOR w Katyniu w dniu 10 kwietnia 2010 r. powstał w Biurze w połowie stycznia br. Jak informowało wówczas MSWiA, zespół miał przeanalizować podjęte zadania ochronne.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie Tu-154M w Smoleńsku zginęli wszyscy pasażerowie i załoga samolotu - w sumie 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, a także ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA