REKLAMA

Borusewicz: jest odpowiedż prezydenta w sprawie referendum

  • Autor: PAP
  • 28 sierpnia 2015 12:38
Borusewicz: jest odpowiedż prezydenta w sprawie referendum Wątpliwości zostaną podniesione w Senacie - twierdzi Borusewicz. Fot. krrit.gov.pl

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz powiedział, że otrzymał z PKW i Kancelarii Prezydenta odpowiedzi na swoje pytania ws. referendum 25 października. Zaznaczył jednak, że nie rozwiały one jego wątpliwości co do pytań referendalnych i organizacji głosowania.

Borusewicz przypomniał, że w piśmie skierowanym do Kancelarii Prezydenta poprosił m.in. o opisanie skutków prawnych i finansowych pytań referendalnych, szczególnie pytania dotyczącego cofnięcia reformy emerytalnej.

Wystąpiłem o wyjaśnienia), dlatego, że to pytanie jest bardzo ogólne. Otrzymałem odpowiedź, że nie można na to moje pytanie odpowiedzieć, ponieważ pytania są bardzo ogólne, czyli tautologia - powiedział Borusiewicz.

Pytania są bardzo ogólne

Jak dodał, otrzymał także odpowiedź na swoje pismo skierowane do Państwowej Komisji Wyborczej. Borusewicz poinformował, że PKW wyjaśnia różne aspekty organizacji referendum razem z wyborami parlamentarnymi, m.in. rozliczenia dwóch kampanii prowadzonych w tym samym czasie, referendalnej i wyborczej.

Marszałek Senatu podkreślił, że PKW w swej odpowiedzi nie wyjaśniła jednak jego wątpliwości związanych z różnymi godzinami głosowania w referendum i w wyborach parlamentarnych w lokalach wyborczych, które będą wspólne dla obu tych procesów wyborczych. W referendum głosowanie odbywa się od godz. 6 do 22, a w wyborach parlamentarnych od godz. 7 do 21.

Wątpliwości wyjaśni Senat?

Borusewicz zaznaczył, że mimo iż jego wątpliwości pozostały, to nie będzie próbował zadawać ponownie tych pytań PKW i Kancelarii Prezydenta, "bo zapewne otrzyma na nie takie same odpowiedzi". Dodał, że spodziewa się, że jego wątpliwości zostaną podniesione w Senacie podczas debaty nad wnioskiem o referendum.

Marszałka Senatu proszono o ocenę takiego postępowania ze strony Kancelarii Prezydenta i PKW.

Formalnie - odpowiedź nadeszła. Jeśli chodzi o stronę merytoryczną, ocenę pozostawiam innym"- odpowiedział Borusewicz. Dodał, że jego zdaniem marszałek Senatu jako część władzy ustawodawczej powinien "unikać ocen innych władz, szczególnie prezydenta".

Referendum 25 października?

Prezydent Andrzej Duda skierował do Senatu projekt postanowienia o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum, które miałoby odbyć się 25 października wraz z wyborami parlamentarnymi. W referendum tym Polacy mieliby odpowiedzieć na trzy pytania: czy są "za obniżeniem wieku emerytalnego i powiązaniem uprawnień emerytalnych ze stażem pracy"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe" i czy są "za zniesieniem powszechnego ustawowego obowiązku szkolnego sześciolatków i przywróceniem powszechnego ustawowego obowiązku szkolnego od siódmego roku życia".

Senat zajmie się wnioskiem prezydenta ws. październikowego referendum na plenarnym posiedzeniu w dniach 2-4 września.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA