REKLAMA

Borys Budka o reformie sądownictwa: Liczę na pana prezydenta

  • Autor: PAP/AT
  • 23 sierpnia 2017 10:27
Borys Budka o reformie sądownictwa: Liczę na pana prezydenta Opozycja odniesie się do propozycji prezydenta ws. reformy wymiaru sprawiedliwości - mówi Borys Budka (fot. borysbudka.pl)

Jeżeli chcemy naprawiać wymiar sprawiedliwości, to zacznijmy od tego, co jest mankamentem - powiedział poseł PO Borys Budka.

Poseł PO Borys Budka poinformował, że w środę (23 sierpnia) odbędzie się spotkanie w związku z pracą zespołu opozycji nad zmianami w sądownictwie. Zapowiedział też, że opozycja odniesie się do propozycji prezydenta ws. reformy wymiaru sprawiedliwości.

Wiceprzewodniczący PO poinformował w Polsat News, że "za chwil kilka" udaje się na spotkanie z posłanka Nowoczesnej Kamilą Gasiuk-Pihowicz i Krzysztofem Paszykiem (PSL) w związku z pracą zespołu zjednoczonej opozycji parlamentarnej nad zmianami w sądownictwie. Jak powiedział, celem spotkania jest przygotowanie konkluzji, "które będą dotyczyły konkretnych rozwiązań ustawowych".

Pytany, czy opozycja będzie rozmawiać z prezydentem Andrzejem Dudą na temat reform wymiaru sprawiedliwości, podkreślił: "jeżeli prezydent cokolwiek przedstawi, to my się do tego merytorycznie odniesiemy".

Według Budki dyskusja o reformie jest "przewrócona do góry nogami". "Ustawa o Sądzie Najwyższym to ostatni element tej układanki" - ocenił. Wiceszef PO jest zdania, że Polacy oczekują tego, aby skrócić czas postępowania sądowego, ale - jak mówił - "nie w Sądzie Najwyższym". "Liczę na pana prezydenta i jego ekspertów właśnie w tym zakresie" - dodał.

Czytaj też: Andrzej Duda zawetował ustawę o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa

Zapowiedział, że opozycja zaproponuje prezydentowi zmianę kognicji, czyli tego, czym sądy się zajmują. "Jeżeli chcemy naprawiać wymiar sprawiedliwości, to zacznijmy od tego, co jest mankamentem" - postulował Borys Budka.

Prezydent Duda w lipcu zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział też wtedy podjęcie własnej inicjatywy legislacyjnej w tym obszarze.

Budka pytany o wspólne listy opozycji w wyborach samorządowe zapewnił, że trwają rozmowy pomiędzy partiami. "My w parlamencie mamy szczęście, że pracą docieramy tę przyszłą koalicję"- powiedział. Jak dodał, jest przekonany, że to się uda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • PISuar do śmieci 2017-08-23 11:30:28
    Do NaPochybelPo: mankamentem tej reformy jest to że nie ma żadnej reformy tylko próba podporządkowania rządowi władzy sądowniczej co jest sprzeczne z zasadami demokratycznego państwa.
  • NaPochybelPo 2017-08-23 10:54:40
    Mankamentem tej reformy jest tylko to że w obronie interesów kasty typu biernat , rzepliński czy gersdorf stają takie oszołomy jak budka czy pihowiczREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA