REKLAMA

Borys Budka oddala zarzuty, że przeciek wyroku Trybunału wyszedł od PO

 • Autor: PAP/GP
 • 09 marca 2016 13:55
Borys Budka oddala zarzuty, że przeciek wyroku Trybunału wyszedł od PO Borys Budka reprezentował przed Trybunałek Konstytucyjnym opozycję sejmową. (fot.:facebook.com)

Ani ja, ani inni posłowie PO, nie mieli dostępu do projektu orzeczenia TK ws. nowelizacji ustawy o Trybunale, które ma zapaść w środę; to insynuacje i podłe oszczerstwa polityków PiS - oświadczył wiceszef Platformy Borys Budka.

Portal wpolityce.pl opublikował w środę rano dokument, który - jak napisano - jest projektem tego orzeczenia. Według portalu, dokument już od dwóch tygodni niektórzy politycy Platformy Obywatelskiej i inni przedstawiciele establishmentu III RP wzajemnie przesyłają sobie, poprawiają i komentują. Politycy PiS, odnosząc się to tych doniesień, uznali, że gdyby potwierdziło się, że TK konsultował z posłami PO projekt środowego orzeczenia, to może być to jeden z największych skandali w historii Trybunału.

- Jest całkowitą nieprawdą, oszczerstwem ze strony polityków PiS, insynuacją jakoby jakikolwiek poseł Platformy Obywatelskiej otrzymał wcześniej projekt stanowiska - oświadczył Budka na środowej konferencji prasowej. Zapewnił, że on sam również nie miał możliwości wcześniejszego zapoznania się z tym dokumentem.

- To jest totalny absurd, insynuacja, to jest kłamstwo, wyssane z palce bzdury, powtarzane za niewiarygodnym portalem - zaznaczył polityk Platformy.

Przeczytaj: Politycy PiS o publikacji wyroku przed jego ogłoszeniem

Budka, który podczas wtorkowej rozprawy w Trybunale występował w imieniu wnioskodawców (grupy posłów PO), zwrócił uwagę, że nigdy w historii działalności TK nie zdarzyło się, by projekty orzeczeń trafiały do opinii publicznej.

- Mamy do czynienia z takim samym scenariuszem jak przy okazji rzekomych podsłuchów dziennikarskich - rzuca się oszczerstwo, powtarza się je opinii publicznej, nie dysponując żadnymi dowodami. Jeżeli jedynym dowodem jest tekst w prawicowym portalu zależnym od PiS i wiadomo, jak finansowanym, to nie jest to żaden dowód tylko oszczerstwo - ocenił Budka.

Jak dodał, wszelkie oszczerstwa ze strony PiS traktuje tylko i wyłącznie jako chęć stworzenia atmosfery w Trybunale Konstytucyjnym, by uzasadnić, że PiS łamiąc porządek konstytucyjny, nie chce uznawać wyroków Trybunału.

- Te oszczerstwa, te kłamstwa produkowane od dłuższego czasu wokół Trybunału, wokół sędziów, to tylko i wyłącznie zasłona dymna, by łamać ład konstytucyjny, by naruszać podstawowe zasady, które rządzą demokratycznym państwem prawnym, by TK sprowadzać do roli instytucji politycznej, jaką z pewnością Trybunał nie jest - podkreślił Budka.

Zapewnił, że Platforma ze spokojem czeka na środowy wyrok Trybunału.Ten zapadł zgonie z terminem.

- Platforma Obywatelska szanuje każdy wyrok TK i nigdy do tej pory w historii Polski nie zdarzyło się, że by premier rządu, obojętnie z jakiej opcji pochodził, nie chciał opublikować wyroku Trybunału. Źle się dzieje, że PiS, głuche na wszelkie racjonalne prawne argumenty, głuche na wszelkich konstytucjonalistów, próbuje zaklinać rzeczywistość, a do tego zachęca do łamania konstytucji - mówił polityk PO.

Według niego, źle się również dzieje, gdy prezydent RP, premier i liderzy największego ugrupowania nie szanują trzeciej władzy i nie potrafią poddać się osądowi niezależnego Trybunału Konstytucyjnego.

Budka powiedział też, iż oczekuje, że przy okazji środowego wyroku prezes TK Andrzej Rzepliński oraz sędzia sprawozdawca sprawy nowelizacji ustawy o TK poinformują opinię publiczną, jak powstają orzeczenia Trybunału. Według niego, sędzia sprawozdawca przygotowuje projekt rozstrzygnięcia, następnie jest on konsultowany z innymi sędziami.

- Tylko wyjątkowo nieodpowiedzialny polityk może twierdzić, że wyrok TK powstaje w ciągu chwil kilku na naradzie sędziów bezpośrednio po rozprawie - podkreślił wiceszef Platformy.

Pytany jak to się mogło stać, że projekt orzeczenia trafił do portalu wpolityce.pl, odparł: daleki jestem od wszelkiego rodzaju teorii spisków, bo (...) teorie spisków to domena PiS, ale wystarczy spojrzeć na skład TK, na to jaki portal to opublikował, wystarczy skojarzyć nazwiska i jest wszystko jasne.

Do słów posła Budki odniosła się posłanka PiS Małgorzata Wassermann.

- To rzecz niebywała. Albo poseł Budka uzurpuje sobie prawo bycia rzecznikiem pana prezesa Rzeplińskiego, albo pozostaje z nim w ciągłym porozumieniu. Odnoszę wrażenie od pewnego czasu, że oderwaliśmy się od sfery prawnej, a rozmawiamy na płaszczyźnie nie tylko politycznej, ale to jest też, w jakiś sposób, na granicy obłędu - powiedziała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • BoloiLolo 2016-03-10 11:46:49
  Dlaczego są niezbędne zmiany...!!!????BoloiLolo do ~KLM: Jestem osobą bezpartyjną daleką od spekulacji partyjnych pracowałem na trzy zmiany cieżko i zostałem okradziony jak 18 tysięcy Polaków a zważyć należy że każdy miał rodzinę dzieci , wnuków a tu KLAPA panie Borys Budka co Pan zrobił w tej sprawie ,,,no oczywiście nic,,, prawdziwe nieudacznictwo,,tu potrzeba żelaznej ręki,,, w majestacie prawa oraz braku odpowiedzialności Konstytucyjnej ...AFERY różne pożerały Polskę oraz ich obywateli a teraz dzieje im się krzywda wielka a "" Wielki Trybunał Dziadków ""patrzał na to wszystko i zero reakcji tylko BEREZA KARTUSKA mogłaby to naprawić w krwi mamy nieuczciwość,,, znają nas w całej EUROPIE ....--Pytanie dlaczego tak wielkie CUDA nie dzieją się w ANGLII ,,,gdzie za gwałt Polak dostał 70 lat ,,,albo Szwecji, Norwegii i Finlandii czy nawet u naszych sąsiadów Niemców ,,, i tu jest odpowiedź kto jest winien tego DRAŃSTWA,,,, niech czytelnicy sami ocenią ----przez 8 s lat obsadzali stanowiska a moje trzy Pozwy w Sądach Gdańskich odbiły się jak od ściany z ""Betonu Ciężkiego""" a to nie jest normalne zjawisko,,​i w obrębie Gdańska 5000 podmiotów gospodarczych jak podała Polska Telewizja zalega z Podatkami​,​to jest Skandal Wyrafinowany pozostałości po Wielkim Królu Donaldzie​ a Pan Borys Budka próbuje ten"""" CEPELIN z NIEUDACZNIKAMI bronić,,,,,​
 • serdeczny 2016-03-09 14:52:45
  Wyjątkowo agresywny , butny pyszałek , w mediach , aż czuć od niego nienawiść , jad i zemstę , ta jego buta i wymowa polszczyzny z akcentem na wschód , chyba o czymś świadczy , jakie ma pochodzenie i gdzie jego miejsce na ziemi.
 • piesek 2016-03-09 14:14:04
  Budka, nadaje się z tym swoim szczekaniem, do budy !!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA