REKLAMA

Brexit: Będzie powtórne referendum ws. secesji Szkocji. Kiedy?

  • Autor: aw/PAP
  • 16 października 2016 12:15
Brexit: Będzie powtórne referendum ws. secesji Szkocji. Kiedy? Premier Szkocji Nicola Sturgeon (fot.twitter)

Szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon oświadczyła w niedzielę (16 października), że jest "bardzo prawdopodobne", iż przed 2020 rokiem w jej kraju powtórzone zostanie referendum w sprawie odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa.

W wywiadzie dla stacji ITV Sturgeon została zapytana, czy spodziewa się powtórzenia szkockiego referendum w sprawie niepodległości przed 2020 rokiem. "Myślę, że to bardzo prawdopodobne, biorąc pod uwagę naszą obecną sytuację. Dziś jestem o tym bardziej przekonana niż dzień po (pierwszym) głosowaniu" - odpowiedziała szefowa rządu w Edynburgu.

W czerwcu w Wielkiej Brytanii odbyło się referendum, w którym niewielka większość (52 proc.) Brytyjczyków zagłosowała za opuszczeniem UE, podczas gdy w Szkocji 62 proc. wyborców było za pozostaniem we Wspólnocie. Od tego czasu Sturgeon wielokrotnie powtarza, że opcja kolejnego referendum niepodległościowego w Szkocji "jest na stole". Poprzednie głosowanie odbyło się we wrześniu 2014 roku.

Czytaj też:Tusk stanowczo: Albo twardy Brexit, albo żaden

Na dorocznej konwencji Szkockiej Partii Narodowej (SNP), której jest przywódczynią, Sturgeon powiedziała w ubiegłym tygodniu, że jej rząd przygotowuje się na wszelkie ewentualności, w tym na oddzielenie się od Wielkiej Brytanii, gdy ta wystąpi już z UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Błażej Czepiec 2016-10-17 00:15:50
    Brexitowcy otworzyli na nowo stare ścieżki - wraca Auld Aliance, William Wallace i pamięć o bitwie pod Nechtansmere. To tak jakby w Polsce przypominać husarię pod Kircholmem i Kłuszynem, Grunwald i bitwę pod Cedynią. Jak dołaczą do tego Walijczycy to książę Wiliam będzie panował nad resztówką świetnego ongiś państwa. W tym kontekście dziwi milczenie królowej. Czyżby się już pogodziła?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA