REKLAMA

Brexit: Kaczyński chce zmian instytucji w UE, Merkel konsultacji, a Francja nowego traktatu

  • Autor: GP
  • 27 czerwca 2016 09:07
Brexit: Kaczyński chce zmian instytucji w UE, Merkel konsultacji, a Francja nowego traktatu Lider PiS, Jarosław Kaczyński na tle flagi z logo partii. (fot.: Piotr Drabik/flickr.com/CC BY 2.0)

• Jarosław Kaczyński podkreśla, że nie można dopuścić do odłączenia się kolejnych państw z UE.
• Temat konsultować będą polski rząd i prezydent.
• Polityk chce, by Polska zaproponowała Brukseli nowe, instytucjonalne rozwiązania.
• Wobec ataków opozycji, Kaczyński mówi wprost: "Nie mają pomysłu do czego poważnego można by się przyczepić."

Jarosław Kaczyński nie czekał długo na skomentowanie sytuacji w Europie. Po brytyjskim referendum, w którym w czwartek (23 czerwca) naród brytyjski powiedział stanowcze "NIE" UE, lider polskiej formacji rządzącej skomentował stan w jakim znalazła się Wspólnota.

- Stało się coś bardzo złego, nie złego, ale bardzo złego - mówi w wydaniu poniedziałkowym (27 czerwca) "Rzeczpospolitej" polityk. - Dlatego po zastanowieniu się musimy przedstawić plan zmian instytucjonalnych.

Kaczyński obawia się efektu domina. - Jeśli nie dojdzie do reformy w Unii, kolejne kraje mogą chcieć podjąć taką decyzję jak Wielka Brytania, na przykład Francja. Marine Le Pen mówi wprost o wyjściu z Unii. Podobne nastroje są w Holandii, Austrii, Czechach, to może się rozszerzać - uważa. - W Polsce jest zupełnie inaczej. I Polska musi wyjść z inicjatywą i przedstawić jasną drogę przemian. Bo trzeba sobie jasno zdać sprawę, że pewna wizja Unii, forsowana od Traktatu Lizbońskiego, przegrała - nie ma wątpliwości prezes PiS, który zapewnia, że jego partia nie chce wyprowadzić naszego kraju z UE.

Jego komentarz to nie jedyny głos z Polski. Premier Beata Szydło chce poświęcić część poniedziałkowego posiedzenia rządu konsekwencjom Brexitu.

Andrzej Duda poświęcił ponad czterdzieści minut na ten temat w telefonicznych konsultacjach z prezydentem Francji. - Jest wspólne stanowisko, że podziały w Europie dziś nie są nikomu potrzebne i osłabiają Europę jako całość - relacjonował tę rozmowę minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski.

Wielka Brytania podjęła historyczną decyzję o opuszczeniu Unii Europejskiej, źródło: pixabay.com

Czytaj: Donald Tusk skomentował Brexit

Kaczyński, na przekór opozycji, która przypisuje mu tendencje antyeuropejskie, ostro opowiada się za obecnością polski w UE.

- Opozycja nie ma żadnego projektu dla Polski i też nie ma pomysłu do czego poważnego można by się, używając słowa potocznego, przyczepić - komentuje lider PiS. - Dlatego wymyśla sobie różne rzeczy, mówi, że w Polsce nie ma demokracji, albo że PIS chce wyprowadzić Polskę z Unii.

Czytaj: Kosiniak-Kamysz przestrzega przed nowym traktatem europejskim

Temat Brexitu wywołuje trzęsienie opinii publicznej w innych krajach Europy.

Poważną różnicę zdań zaobserwować można w Niemczech. W weekend (25 i 26 czerwca) doszło do pierwszej rozbieżności między kanclerz Angelą Merkel, a jej ministrem spraw zagranicznych. Kanclerz komentowała dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" - Nie jestem przekonana, że format sześciu krajów założycieli UE nadaje się do znalezienia wspólnego stanowiska 27 krajów.

We Francji podnoszą się głosy, zarówno ze strony lewicy jak i prawicy, że Unia powinna najpóźniej do końca tego roku sporządzić projekt nowego traktatu europejskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Stanisław komosa 2016-06-28 10:54:48
    Czas aby uzmysłowić sobie czym jest ten klub zwany UE, kim jest Alberto Spinelli - patron parlamentu europejskiego- i czego chcą najsilniejsi?. Na szczęście mamy szanse na wprowadzenie poważnych zmian w tym konglomeracie, którego na dziś prawie nikt nie rozumie, gdzie jakby jakaś niewidzialna ręka tym wszystkim sterowała, ale to na tym budowane są rządy światowe . Widzimy na scenie tylko ,,aktorów", a prawdziwi gracze są ukryci bardzo głęboko. Obecny kształt unii wyczerpał się gdyż coraz więcej ludzi - w tym młodych- odkrywa prawdę, i większość wie źe ta ideologia Neokomuny/ neolewactwa daleka jest do uczciwych i rzetelnych i przyjaznych działań wobec jednostki. Prawda zwycięży !!
  • polityk prawicowy 2016-06-27 11:52:54
    Kaczyński przestępco obłąkany, chcieć możesz tyle co wysrać, dla partii "PiS flaga Unijna to szmata" cytat koleżki partyjnej powtarzany i podtrzymywany publicznie wielokrotnie. Wdepnęliście wraz z marginesem społecznym Prokuratorem Generalnym, czas zniszczył "Was" , wyszliście przygłupy na przestępstwach, zwracałem uwagę aferę gruntową w obrębach gmin grunty budowlane przywrócić do stanu pierwotnego oznaczenia "R" rolnych!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA