REKLAMA

Brexit: Polacy i Brytyjczycy aplikują o polskie paszporty

  • Autor: GP
  • 11 lipca 2016 15:28
Brexit: Polacy i Brytyjczycy aplikują o polskie paszporty Ambasady w Londynie odnotowują wzrost aplikacji o paszporty krajów UE. (fot.:pixabay.com)

● Po Brexicie polska ambasada w Londynie została zasypana pytaniami o możliwość wyrobienia polskiego paszportu.
● Polska placówka w tydzień odebrała więcej telefonów z zapytaniem niż przez cały rok.
● Polacy na Wyspach i osoby polskiego pochodzenia aplikują o dokumenty, bo boją się ograniczenia swobody poruszania się.

Na Wyspach rośnie zainteresowanie polskimi paszportami, informuje ambasada RP w Londynie. Zarówno w placówce dyplomatycznej w stolicy Anglii, jak i w konsulatach zanotowano bardzo wysokie, bo aż dziesięć tysięcy razy wyższy niż przed Brexitem, zainteresowanie polskimi paszportami.

Polacy na wyspach, jak i sami Brytyjczycy są bardzo zaniepokojeni brakiem możliwości swobodnego przemieszczania się po kontynencie. Choć niewiele na to wskazuje, prawo to może zostać ograniczone po opuszczeniu przez Wielką Brytanię UE, . Stąd ich wnioskowanie o obywatelstwo innych krajów wspólnoty i nowe dokumenty.

Czytaj: Brexit popycha V4 do rozmów z Londynem

O statystykach tego zainteresowania informował pracownik ambasady RP, jego relację publikuje portal "Evening Standard".

- Odebraliśmy szereg telefonów i e-maili od osób zainteresowanych możliwością zdobycia polskiego paszportu. Od referendum (23 czerwca - red.) było 280 korespondencji elektronicznych i 700 telefonów. To już pokaźna suma. - Ambasada zaznacza, że wcześniej takich zgłoszeń było maksymalnie dziesięć w miesiącu.

Polskim obywatelstwem i dokumentem je poświadczającym są zainteresowane zwłaszcza osoby z mieszanych polsko-brytyjskich małżeństw. Znaczna część to także rodzice dzieci, które urodziły się w takich związkach.

Ambasada ostrzega też osoby, które próbują zdobyć polski paszport, by korzystały tylko z legalnych, sprawdzonych kanałów komunikacji, sygnowanych przez polskie MSZ. Już bowiem pojawiły się próby oszustw.

Czytaj: Kaczyński o Brexicie i Donaldzie Tusku w wywiadzie prasowym

Polska ambasada jest już drugą, która odnotowała duże zainteresowanie paszportami i obywatelstwem UE. Wcześniej w tym tygodniu podobny wzrost zainteresowania zauważyła ambasada Irlandii w Londynie.

Polskie obywatelstwo można zdobyć w dwóch przypadkach. Po pierwsze na mocy tzw. prawa krwi, które gwarantuje potomkowi polskiego obywatela, obywatelstwo RP, po drugie polski prezydent może obywatelstwo przyznać na wniosek zainteresowanego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA