REKLAMA

Brexit zacieśni relacje polsko-brytyjskie?

 • Autor: GP
 • 28 listopada 2016 11:03
Brexit zacieśni relacje polsko-brytyjskie? Spotkanie Theresy May, premier Wielkiej Brytanii z Beatą Szydło, premier Polski to szansa na zacieśnienie relacji mimo Brexitu? (fot.:UK Home Office/flickr.com/CC BY 2.0)

• Brytyjska premier opiera przyszłe, dobre relacje z Warszawą na historii. Theresa May podkreśliła, że relacje z Beatą Szydło i jej rządem mogą się nawet zacieśnić pod wpływem Brexitu.
• W ramach konsultacji międzyrządowych Londyn-Warszawa podejmowane mają być też decyzje dotyczące obecności Brytyjczyków w Polsce, jako elementu kontyngentu NATO.
• To pochodna decyzji szczytu NATO w Warszawie.

Podobnie, jak polska premier Beata Szydło, także i jej brytyjska odpowiednik ma duże oczekiwania wobec poniedziałkowych konsultacji międzyrządowych między administracją z Warszawy i Londynu.

Brytyjski periodyk "Independent" cytował brytyjską premier, nim spotkała się ona z Beatą Szydło:

- Nasze relacje z Polską są zakorzenione we wspólnej historii - mówiła May. - Jestem przekonana, że Brexit nie osłabi naszych wzajemnych powiązań. Wręcz przeciwnie, wpłynie na wzmocnienie naszych relacji. Też dlatego zdecydowałam się na pierwszy w historii szczyt między UE i Wielką Brytanią.

Poniedziałkowe spotkanie premier, rezydująca na Downing Street 10, postrzega jako szansę na nowy "bliższy" charakter współpracy na nadchodzące lata.

Czytaj: Mateusz Morawiecki walczył jesienią o brytyjską finansjerę

Periodyk podkreśla, że jednym ze szczegółowych tematów rozmów w Londynie będzie planowane rozlokowanie w Polsce wojsk Wielkiej Brytanii (w ramach NATO). Brytyjczyków ma być nad Wisłą 150.

Szczyt NATO wystosował rekomendację przeniesienia do Polski stacjonowania wojsk sojuszu ze względu na agresywne działania Rosji. Brytyjczycy będą tylko częścią znacznie większej obecności sił NATO w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Do Polski trafi najprawdopodobniej grupa wojskowych z regimentu Light Dragoons, który stacjonuje  w Catterick na północny zachód od miasta York (pogranicze Wielkiej Brytanii i Szkocji).

Sytuacja bezpieczeństwa w regionie Polski i Wschodniej Europy też będzie częścią rozmów między rządem Beaty Szydło i Theresy May.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA