REKLAMA

Brexit, zasiłki dla Polaków: 28 listopada konsultacje międzyrządowe w Londynie

  • Autor: aw/PAP
  • 16 listopada 2016 12:18
Brexit, zasiłki dla Polaków: 28 listopada konsultacje międzyrządowe w Londynie Na agendzie rozmów międzyrządowych jest kwestia Polaków mieszkających na Wyspach(fot.pixabay.com)

W trakcie pierwszego roku rządów udało nam się wzmocnić relacje z Wielką Brytanią, czego dowodem jest organizacja pierwszych w historii konsultacji międzyrządowych, na które znaczna część polskiego rządu uda się do Londynu 28 listopada - mówi szef MSZ Witold Waszczykowski.

"Od lat prowadzimy rozmowy tego typu w stosunkach z Niemcami, Francją, Czechami, Włochami, Holandią. Teraz po raz pierwszy odbędziemy konsultacje z Wielką Brytanią" - powiedział minister spraw zagranicznych.

Wielka Brytania była wskazana w pierwszym sejmowym wystąpieniu szefa polskiej dyplomacji jako partner priorytetowy. W czerwcu Brytyjczycy w referendum zdecydowali o opuszczeniu Wspólnoty.

"Wyjście nastąpi dopiero za lata. Przez najbliższe dwa, trzy lata trzeba traktować Wielką Brytanię jako pełnoprawnego członka Unii, który wpłaca pieniądze i współdecyduje" - podkreślił Waszczykowski.

W jego ocenie Wielka Brytania dzisiaj kurtuazyjnie wycofuje się z rozmów w Unii, o warunkach rozwodu i jego konsekwencjach, ale we wszystkich innych kwestiach podejmuje nadal decyzje wspólnie z nami.

"Chcemy wyjaśnić, czy Wielka Brytania będzie realizowała Brexit zgodnie z planami przedstawianymi jeszcze kilka tygodni temu. Sytuacja się dzisiaj zmieniła, ponieważ Wysoki Trybunał orzekł, że decyzja o rozpoczęciu procesu wyjścia z Unii powinna zostać zatwierdzona przez brytyjski parlament, co oznacza, że samo uruchomienie notyfikacji może się opóźnić. Potem też cały proces może być blokowany przez parlament, jeśli w Wielkiej Brytanii dojdzie do wyborów, w których wygra opcja przeciwna Brexitowi. Sprawa wyjścia Londynu z Unii jest wieloletnia i jak widzimy niepewna" - powiedział.

Według szefa polskiej dyplomacji do omówienia pozostaje także agenda spraw bieżących, takich jak funkcjonowanie Unii, wizja współpracy pomiędzy UE a NATO, kwestie wschodnie. "Wielka Brytania jako jeden z nielicznych krajów UE jest ciągle zainteresowana wschodem Europy i ma ciągle dużą świadomość zagrożeń płynących z Rosji" - mówił szef polskiej dyplomacji.

Jak podkreśla, od dawna na agendzie rozmów jest kwestia Polaków mieszkających na Wyspach.

"Mówiliśmy o tym jeszcze z byłym premierem Davidem Cameronem i dziś prowadzimy rozmowy z Theresą May. To jest nasz priorytet i Brytyjczycy wiedzą o naszym twardym stanowisku w tej sprawie. Mówimy jasno, że jeśli Brytyjczycy chcą mieć dostęp do wspólnego rynku, to muszą zagwarantować wszystkie cztery swobody, w tym swobodę przepływu osób. Oczywiście, oni się bronią, stawiają warunki" - zaznaczył.

"Nie możemy jednak zapominać, że na kontynencie mieszka spora grupa emerytów brytyjskich korzystających z dostępu do systemu opieki społecznej, który mogliby stracić. Jeżeli więc Londyn grozi ograniczeniem zasiłków dla Europejczyków, szczególnie z Europy Środkowo-Wschodniej, to Europa też ma możliwości. Dzisiaj uznawana jest zasada wzajemności" - mówił Waszczykowski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zbigniew Dziuba 2016-11-16 23:54:49
    Panie ministrze Waszczykowski co pan pieprzysz? Nie wiadomo czy brytyjski parlament będzie miał cokolwiek do zatwierdzania po ogłoszeniu wyroku Sądu Najwyższego. I taki człowiek jest ministrem! Profesjonalizm jak u Borisa Johnsona, ten to też niezły oszołomREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA