REKLAMA

Bruksela: Premier Mateusz Morawiecki przybył na szczyt Unii Europejskiej

  • Autor: PAP/AT
  • 22 marca 2018 11:25
Bruksela: Premier Mateusz Morawiecki przybył na szczyt Unii Europejskiej Mateusz Morawiecki (fot.premier.gov.pl)

W czwartek (22 marca) przed południem premier Mateusz Morawiecki przybył do Brukseli na dwudniowy szczyt UE.

  • Mateusz Morawiecki przybył na dwudniowy szczyt UE.
  • Szef polskiego rządu weźmie także udział w spotkaniu, wraz z premierami Łotwy, Estonii, Litwy oraz z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem.
  • Drugi dzień szczytu, już w gronie 27 państw, upłynie pod znakiem Brexitu.
  • Przed rozpoczęciem pierwszego dnia szczytu UE szef polskiego rządu odbędzie spotkanie koordynacyjne w premierami państw Grupy Wyszehradzkiej.

Swoją wizytę w Brukseli szef polskiego rządu rozpocznie od spotkania z przewodniczącym KE Junckerem wraz z premierami: Łotwy - Marisem Kucinskisem, Estonii - Juri Ratasem oraz Litwy - Sauliusem Skvernelisem. Tematem spotkania mają być kwestie związane z energetyką.

Następnie Morawiecki weźmie udział w konferencji "The Brussels Summit: A Future for Europe", organizowanej przez Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, gdzie planowane jest jego wystąpienie oraz spotkanie z polskimi eurodeputowanymi wchodzącymi w skład tej frakcji.

Przed rozpoczęciem pierwszego dnia szczytu UE szef polskiego rządu odbędzie spotkanie koordynacyjne w premierami państw Grupy Wyszehradzkiej. W kuluarach drugiego dnia szczytu Morawiecki spotka się także z premierem Szwecji Stefanem Loefvenem.

Rozpoczynający się w czwartek unijny szczyt ma dać jasny sygnał, że Wspólnota mówi jednym głosem w kwestii odpowiedzialności Rosji za atak w Salisbury z użyciem broni chemicznej na byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala, który przeszedł na stronę Brytyjczyków. Przywódcy mają też wyrazić sprzeciw wobec nałożenia na UE przez USA ceł na stal i aluminium.

W czwartek ma się odbyć także debata na temat planów wprowadzenia w UE specjalnego podatku dla firm internetowych. KE przedstawiła w środę propozycje przepisów, które mają na celu opodatkowanie tych przedsiębiorstw.

Tematem spotkania "28" ma być także ocena relacji UE-Turcja w kontekście zbliżającego się szczytu w Warnie. Stosunki grecko-tureckie i cypryjsko-tureckie są w ostatnim czasie napięte.

Do czwartkowego spotkania szefów rządów i głów państw UE dołączy prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, który ma przedstawić ocenę obecnej sytuacji gospodarczej w UE. Następnie przewodniczący eurogrupy Mario Centeno ma przedstawić "28" postępy w budowie unii bankowej w UE.

Drugi dzień szczytu, już w gronie 27 państw, upłynie pod znakiem Brexitu. Przywódcy mają przyjąć wytyczne w sprawie dalszego etapu negocjacji dotyczących przyszłych relacji z Wielką Brytanią. W tym tygodniu strony poczyniły znaczne postępy w rozmowach - porozumiały się w sprawie okresu przejściowego, praw obywateli i rozliczeń finansowych. Nie udało się jeszcze zawrzeć porozumienia w kwestii granicy irlandzkiej.

Koniec szczytu będzie spotkaniem w mniejszym gronie - liderzy strefy euro będą rozmawiać o rozwoju unii walutowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA