REKLAMA

Budka: PiS wstrzymało posłom wyjazdy zagraniczne. Coś się szykuje?

  • Autor: Włodek Kaleta
  • 10 października 2017 08:45
Budka: PiS wstrzymało posłom wyjazdy zagraniczne. Coś się szykuje? Mogę się założyć z każdym, że PiS tak namiesza w wyznaczaniu okręgów, że jakiekolwiek obecne nasze ustalenia i tak by poszły do kosza - mówi Borys Budka. (fot. PO/twitter.com)

- Mamy trudnego przeciwnika, a ludzie są niecierpliwi. Oczekiwaliby, żeby szybko wszystko się zmieniło na lepsze. Boję się, że obojętnie kto by nie został liderem naszej partii, to sama zmiana przywództwa nic nie da - mówi dla Parlamentarny.pl Borys Budka, wiceprzewodniczący PO, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do zmian w kodyfikacjach, były minister sprawiedliwości.

• Budka: Nie wypowiadam się w mediach na temat sytuacji w PO. Cokolwiek powiem, i tak będzie różnie interpretowane, często z przekłamaniami.

• Zdaniem Budki posłowie PiS mają podczas tego posiedzenia Sejmu zakaz wyjeżdżania za granicę. Zatem "może się coś kroić".

• Do wyborów samorządowych musi iść koalicja - twierdzi poseł PO. Inaczej przegrają wybory. Nawet przy obecnej ordynacji wyborczej.

****

W PO coś zgrzyta? Tak można sądzić po liście kilku działaczy warszawskich, w którym chcą, by Grzegorz Schetyna poddał się weryfikacji. Pański kolega Marcin Kierwiński lekceważy autorów, sugerując, że to zaledwie 4 działaczy spośród 1500 w Warszawie. A jak pan to skomentuje?

Borys Budka: - Postanowiłem, że z mediami na ten temat nie rozmawiam. Nie chcę uczestniczyć w medialnym podgrzewaniu atmosfery wokół rzekomej walki w PO.

Jednak brak komentarza, zwłaszcza w kontekście informacji o pana sondażowej popularności może świadczyć, że w partii jest jednak jakiś rozłam.

Nie. To jest bardziej takie chciejstwo, wmawianie opinii publicznej, że napięcia, które zawsze przecież występują w każdym ugrupowaniu, świadczą o jakimś rozłamie. Mamy trudnego przeciwnika, a ludzie są niecierpliwi. Oczekiwaliby, żeby szybko wszystko się zmieniło i wszędzie było pęknie. By Schetyna pstryknął palcem i poparcie dla Platformy urosło do 40 proc. Tak to nie działa. Boję się, że obojętnie kto by nie został liderem naszej partii, to sama zmiana przywództwa nic nie da.

Wiem, że oczekiwania są duże, ale szczerze, zmiany w kierownictwie partii nie są cudownym rozwiązaniem na zwiększenie poparcia. Najgorsze, że same media też nas tak rozgrywają w tym sensie, że kiedy ktoś powie coś głupiego, to zaraz wypowiedź ta zostaje upowszechniona i zaczyna żyć dalej własnym życiem.

Zmienimy zatem temat. Zbliża się kolejne posiedzenie Sejmu. Z porządku obrad wynika, że poprawki do prezydenckich ustaw o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sadownictwa nie będą na tym posiedzeniu procedowane.

Na razie posiedzenie zapowiada się spokojne, ale nie wiemy, co PiS zrobi. Czy niespodziewanie czegoś do tego porządku nie dorzuci. Może właśnie prezydenckie projekty ustaw sądowniczych? Z tego, co wiem nieoficjalnie, posłowie PiS mają podczas tego posiedzenia Sejmu zakaz wyjeżdżania za granicę. Zatem może się coś kroić.

PO nadal jest za zjednoczeniem opozycji? Wokół słychać głosy, że każda partia powinna na razie pracować na swoją wyrazistość.

Moim zdaniem do wyborów samorządowych musi iść koalicja, bo inaczej wybory przegramy. Nawet przy obecnej ordynacji wyborczej. Trzeba więc być mądrzejszym od przeciwnika. PiS tak właśnie zrobił i dobrze na tym wyszedł.

Nie ma na razie ogłoszonych wyborów, nie wiemy, jak będą wyglądały okręgi wyborcze, nie ma żadnych terminów tych wyborów. Ludzie pytają, gdzie są te wspólne listy? Ale czego mają one dotyczyć, skoro nie ma nawet ogłoszonych terminów wyborów. Żeby były wspólne listy, musi być wiadomo, jak wyglądają okręg wyborcze. A mogę się założyć z każdym, że PiS tak namiesza w wyznaczaniu okręgów, że jakiekolwiek obecne nasze ustalenia i tak by poszły do kosza. Budziłyby tylko niezdrowe emocje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • EuPi 2017-10-11 19:49:26
    Wstrzymał, ale cgyba słuzbowe? Może trzeba podpisac lojalke, przecież Kaczyński został juz w dziecinstwie przygotowany przez wujka, stalinowskiego prokuratora.
  • eugeniusz 2017-10-10 17:37:49
    To, że się "COŚ" szykuje jest wiadomym... Tak jest zawsze, gdy coś "skrzeczy", ale zostaje przykrywane mocną narracją w innych obszarach. Intensywne nagłaśnianie ustaleń KOMISJI w medium narodowym, przekazy Ministra Morawieckiego o "nowej światowej potędze, nad-miliony (???) na zakup transmisji piłkarskich, a w Regionach niedawna nadaktywność (gdyby to jeszcze było z Kim pogadać?!) poselska z hasłem "Polska"... Taka propaganda, nigdy nie dzieje się bez przyczyny. Co mają robić Posłowie? Zabrać na każde posiedzenie termos z kawą i śpiwór?! Nagrywać wszystko, bo "lud boży" i tak dostanie od Pana Kurskiego przekaz... najwybitniejszyREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA