REKLAMA

Budka przeprasza za wybór 2 sędziów przez poprzedni Sejm

 • Autor: PAP/em
 • 03 grudnia 2015 17:01
Budka przeprasza za wybór 2 sędziów przez poprzedni Sejm Borys Buska i Bronisław Komorowski (fot. facebook)

Poseł PO Borys Budka, odnosząc się do czwartkowego wyroku TK stwierdził, że prezydent ma obowiązek niezwłocznego odebrania ślubowania od trzech z pięciu sędziów TK, którzy zostali wybrani przez Sejm poprzedniej kadencji.

Trybunał Konstytucyjny zbadał przyjętą w czerwcu ustawę o TK, która była podstawą wyboru w październiku przez poprzedni Sejm pięciu sędziów, których nie zaprzysiągł prezydent Andrzej Duda. 25 listopada Sejm przyjął pięć uchwał o tym, że ich wybór nie miał mocy prawnej. W środę 2 grudnia Sejm dokonał ponownego wyboru pięciu sędziów TK - kandydatów zgłosiło tylko PiS. W czwartek prezydent odebrał ślubowanie od czterech z nich.

Trybunał orzekł, że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o TK w zakresie, w jakim był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm dwóch nowych sędziów TK - w miejsce tych, których kadencja wygasa w grudniu. Wybór pozostałej trójki - w miejsce sędziów, których kadencja minęła w listopadzie - był konstytucyjny.

Budka przeprasza za błędy PO

Budka, który przed TK był przedstawicielem wnioskodawców, zapewnił, że jego ugrupowanie szanuje wyrok Trybunału. "Mogę przeprosić za to, że dokonano wyboru dwóch sędziów za dużo w zeszłej kadencji. Procedura ta musi zostać powtórzona, wyraźnie wskazał na to Trybunał. Żałuję raz jeszcze, że prezydent RP i większość sejmowa nie zechciała zaczekać do dzisiejszego orzeczenia. Nie mielibyśmy wówczas tego kryzysu. Nie mielibyśmy wówczas narażania autorytetu zarówno TK, ale również urzędu prezydenta RP na zarzuty działania niezgodnego z konstytucją" - powiedział były minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL.

Budka wyraził przekonanie, że prezydent Andrzej Duda uszanuje wyrok Trybunału i niezwłocznie zaprzysięgnie trzech sędziów wybranych w miejsce tych, którym kadencja skończyła się w listopadzie. "Wierzę również, że większość parlamentarna uszanuje to, że należy powtórzyć procedurę wyboru dwóch sędziów zgodnie z ustawą, która obowiązuje i będziemy mogli spokojnie porozmawiać o kandydatach i spokojnie podejść do tego, aby nigdy w przyszłości nie powtórzył się podobny kryzys konstytucyjny" - powiedział dziennikarzom Budka zaraz po ogłoszeniu wyroku TK.

Ocenił, że Trybunał wyraźnie zaznaczył, gdzie jest trójpodział władzy oraz podkreślił normy prawne, na których oparł swoje rozstrzygnięcie. "W tej chwili mamy do czynienia z bardzo prostą sytuacją. Mamy trzech sędziów TK, którzy zostali wybrani zgodnie z prawem 8 października. Od tych sędziów prezydent ma obowiązek niezwłocznego odebrania ślubowania. Wyraźnie wskazał na to TK i dlatego też prezydent musi uszanować ten wyrok" - powiedział Budka.

Budka: niech prezydent pozbędzie się doradców

"Wierzę również, że prezydent bardzo szybko pozbędzie się tych wszystkich doradców, którzy spowodowali, Że narażono jego autorytet na zarzuty łamania konstytucji. Nie wyobrażam sobie sytuacji, by prezydent nie uszanował wyroku Trybunału" - dodał b. minister sprawiedliwości.

"Wierzę również, że obecna większość zrozumie ten wyrok. Zrozumie również, jaka jest pozycja ustrojowa Trybunału Konstytucyjnego, ale przede wszystkim zrozumie, że pozycja ustrojowa TK wywodzi się z woli narodu. To naród w 1997 roku przyjął taką konstytucję, w której zapisano, że orzeczenia TK mają charakter ostateczny i nie mogą być kwestionowane nawet przez większość sejmową" - mówił Budka.

Odnosząc się do wyboru przez Sejm obecnej kadencji pięciu sędziów, Budka ocenił: "Wczoraj nie doszło do wyboru żadnego sędziego Trybunału Konstytucyjnego".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (7 komentarzy)

 • Obudź się Polsko! 2015-12-03 22:12:25
  Do życie jest okrutne!: Platforma Obywatelska nawywijała TK, uważając Naród Polski za bandę przygłupów dla interesu własnego!
 • Snake 2015-12-03 22:09:39
  Budka przeprasza za błędy. A jeszcze nie tak dawno byli święcie przekonali i daliby się pokroić za swoje racje. Nie jestem ani zwolennikiem PiS ani PO. Uważam że ta kłótnia obojga stron była żenująca, zamiast się zająć konkretami. Poczekamy na koniec walki o władze w PO. Zobaczymy co będzie dalej bo z tego co ujawnia się w sprawie Piotrowicza (sam Antoni Pikul -opozycjonista stwierdzał, że ten prokurator jakoś w odróżnieniu od innych się nie bardzo przykładał do sprawy aż mu ją zabrano) ciekawe jak się zachowa Pan Kropiwnicki
 • życie jest okrutne! 2015-12-03 22:05:17
  Skoro Ustawa czerwcowa jest niezgodna z Konstytucją RP, na podstawie której wyłonił Sejm RP VII kadencji pięciu sędziów do TK zamiast trzech, wybór sędziów w poprzedniej kadencji z powyższej ustawy nie powinien mieć mocy prawnej, żaden z nich, nie został zaprzysiężony przez Prezydenta RP. Powinniśmy poczekać do kolejnego orzeczenia TK, w przedmiocie wybranych przez Sejm VIII kadencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Ustaw niezgodnych z Konstytucją RP poprzedniej kadencji jest znacznie więcej, np,podsiana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego 16.kwietnia 2013roku nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 2013roku poz 503,Nie zaskarżono ustawy do Trybunału Konstytucyjnego podstawa art. 64 Konstytucji z art. 21 ustęp 1 co potwierdza podmiotowość stron postępowania, zasada ochrony własności jako zasada działania Państwa itd.
 • życie jest okrutne! 2015-12-03 22:01:17
  Skoro Ustawa czerwcowa jest niezgodna z Konstytucją RP, na podstawie której wyłonił Sejm RP VII kadencji pięciu sędziów do TK zamiast trzech, wybór sędziów w poprzedniej kadencji z powyższej ustawy nie powinien mieć mocy prawnej, żaden z nich, nie został zaprzysiężony przez Prezydenta RP. Powinniśmy poczekać do kolejnego orzeczenia TK, w przedmiocie wybranych przez Sejm VIII kadencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Ustaw niezgodnych z Konstytucją RP przedniej kadencji jest znacznie więcej, np,podsiana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego 16.kwietnia 2013roku nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 2013roku poz 503,Nie zaskarżono ustawy do Trybunału Konstytucyjnego podstawa art. 64 Konstytucji z art. 21 ustęp 1 co potwierdza podmiotowość stron postępowania , zasada ochrony własności jako zasada działania Państwa itd.
 • życie jest okrutne! 2015-12-03 18:33:34
  Skoro Ustawa czerwcowa jest niezgodna z Konstytucją RP, na podstawie której wyłonił Sejm RP VII kadencji pięciu sędziów do TK zamiast trzech, wybór sędziów w przedniej kadencji z powyższej ustawy nie powinien mieć mocy prawnej, żaden z nich, nie został zaprzysiężony przez Prezydenta RP. Powinniśmy poczekać do kolejnego orzeczenia TK, w przedmiocie wybranych przez Sejm VIII kadencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Ustaw niezgodnych z Konstytucją RP przedniej kadencji jest znacznie więcej, np,podsiana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego 16.kwietnia 2013roku nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 2013roku poz 503,Nie zaskarżono ustawy do Trybunału Konstytucyjnego podstawa art. 64 Konstytucji z art. 21 ustęp 1 co potwierdza podmiotowość stron postępowania , zasada ochrony własności jako zasada działania Państwa itd.
 • życie jest okrutne! 2015-12-03 18:17:01
  Skoro Ustawa czerwcowa jest niezgodna z Konstytucją RP, na podstawie której wyłonił Sejm RP VII kadencji pięcie sędziów do TK zamiast trzech, wybór sędziów w przedniej kadencji z powyższej ustawy nie powinien mieć mocy prawnej, żaden z nich, nie został zaprzysiężony przez Prezydenta RP. Powinniśmy poczekać do kolejnego orzeczenia TK, w przedmiocie wybranych przez Sejm VIII kadencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
 • jks 2015-12-03 17:36:40
  Dziś PO podnosi wielki krzyk, że łamie się demokrację ! Natomiast Budka za karygodne i perfidne łamanie prawa przez PO i PSL tylko przeprasza. Co jest grane ? Ma ktoś wątpliwości o co chodzi tzw. poprawnym politykom ?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA