REKLAMA

Bułgarska scena polityczna może się zmniejszyć o 33 partie polityczne

  • Autor: PAP/GP
  • 01 sierpnia 2017 13:45
Bułgarska scena polityczna może się zmniejszyć o 33 partie polityczne Część partii w południowym kraju Europy przez lata korzystała z udzielanych na działalność polityczną bezprocentowych pożyczek na prowadzenie przez liderów jakiś form biznesu. (fot.:pixabay.com)

Bułgarska prokuratura domaga się rozwiązania 33 partii politycznych, które od lat nie prowadzą realnej działalności politycznej.

Według raportu prokuratury 31 partii nie bierze udziału w życiu politycznym, a dwie nie przedstawiły obowiązkowego sprawozdania finansowego.

Wśród partii, które znikną z rejestru ugrupowań politycznych, jest m.in. Bułgarski Blok Biznesu biznesmena Żorża Ganczewa. Ganczew kilkakrotnie kandydował na urząd prezydenta i raz nawet w wyścigu o najwyższe stanowisko w państwie zajął trzecie miejsce. Jego partia dwukrotnie weszła w skład parlamentu.

Większość formacji powstała na początku lat 90. ubiegłego wieku, w pierwszych latach transformacji politycznej. Są wśród nich egzotyczne ugrupowania m.in. Ruch Obrony Emerytów "Narodowa pięść", Izba Ekspertów, Republikańsko-Narodowy Ruch Wszystkich Ludzi Pracy.

Część partii przez lata korzystała z udzielanych na działalność polityczną bezprocentowych pożyczek na prowadzenie przez liderów jakiś form biznesu. Większość formacji praktycznie nigdy nie miała więcej niż kilkudziesięciu czy kilkuset członków. Partie nie uczestniczyły w wyborach prezydenckich i parlamentarnych, nie wystawiały też kandydatów w wyborach samorządowych.

W Bułgarii zarejestrowanych jest ponad 300 partii politycznych, z których faktyczną działalność prowadzi zaledwie kilkadziesiąt, a do parlamentu wschodzi najwyżej siedem-osiem. Prokuratura zapowiedziała, że wkrótce wystąpi o rozwiązanie kolejnych ugrupowań.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA