REKLAMA

"Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej" nowym mottem MSZ

  • Autor: PAP/JS
  • 02 sierpnia 2017 20:43
"Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej" nowym mottem MSZ Siedziba MSZ (fot. twitter.com)

MSZ przyjęło nowe motto; jest to fragment przysięgi żołnierzy Armii Krajowej: "Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej" - poinformowały służby prasowe resortu dyplomacji. Dotychczasowym mottem ministerstwa było: "Polsce - służyć, Europę - tworzyć, świat - rozumieć".

Jak podkreśliło MSZ nowe motto - fragment z przysięgi żołnierzy AK, jaką dnia 12 grudnia 1942 roku podpisał gen. Stefan Rowecki "Grot" - zostało przyjęte przez polską służbę zagraniczną "w odpowiedzi na wyzwania przed nią stojące". Słowa motta - zaznaczono - stanowić będą "zobowiązanie dla polskich dyplomatów w XXI wieku".

Według MSZ zmiana motta stanowi realizację uchwały Sejmu z 20 maja ub.r. "w sprawie obrony suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej i praw jej obywateli".

Sejm - nawiązując m.in. do działań instytucji europejskich w związku ze zmianami w przepisach o Trybunale Konstytucyjnym oraz odmowy uczestnictwa Polski w relokacji uchodźców - wezwał w niej rząd do "przeciwstawienia się wszelkim działaniom przeciwko suwerenności państwa" oraz stwierdził, że "obowiązkiem rządu jest obrona interesu narodowego i ładu konstytucyjnego Rzeczypospolitej". "Prawa i wolności obywatelskie" nie są w Polsce zagrożone" - głosi uchwała.

Sejm przyjął uchwałę głosami posłów PiS i Kukiz'15, w głosowaniu nad uchwałą nie wzięły udziału PO, Nowoczesna i PSL. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA