REKLAMA

Byli prezydenci i ministrowie na przyjęciu u Lecha Wałęsy

 • Autor: PAP/JS
 • 02 października 2017 22:18
Byli prezydenci i ministrowie na przyjęciu u Lecha Wałęsy Bankiet został zorganizowany w poniedziałek w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności (ECS), przez Fundację im. Lecha Wałęsy (fot. Facebook)

Ok. 350 osób, w tym laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Shirin Ebadi, oficjalny przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ Simona-Mirela Miculescu oraz b. prezydenci Bułgarii i Ukrainy Petyr Stojanow i Wiktor Juszczenko - to niektórzy z gości przyjęcia z okazji 74 urodzin Lecha Wałęsy.

• Wśród zaproszonych gości znaleźli się też b. wicepremier, minister finansów prof. Leszek Balcerowicz, b. szef MSWiA Janusz Kaczmarek, a także b. minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak.

•  "Bardzo dziękuję, że poświęciliście swój wolny czas na to spotkanie. Bardzo się z tego cieszę, choć te 74 lata nie daje mi za dużo radości" - mówił Lech Wałęsa.

Bankiet został zorganizowany w poniedziałek w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności (ECS), przez Fundację im. Lecha Wałęsy.

"Bardzo dziękuję, że poświęciliście swój wolny czas na to spotkanie. Bardzo się z tego cieszę, choć te 74 lata nie daje mi za dużo radości" - powiedział do zebranych b. prezydent i pierwszy przewodniczący "Solidarności", który skończył 74 lata w piątek 29 września.

Dodał, że z wieloma z gośćmi spotkał się już wcześniej, a także razem pracował.

"Więc jako przyjaciół powinienem wszystkich wymienić. Wybaczcie, nie będę jednak tego robił, bo mógłbym kogoś pominąć. Zrobię jednak wyjątek. Jak wiecie, miałem wielkie kłopoty w latach 70. i w tych czasach był człowiek, który miał z kolei kłopoty przeze mnie. To mój kierownik z tamtego czasu w pracy. Panie kierowniku: kłaniam się panu i dziękuję, że pan jest z nami dzisiaj. Dziękuję, że pan mnie wtedy bronił i przez to stracił pracę. Dziękuję za to, że pan nie chciał mnie wtedy zwolnić, choć oni na to nalegali" - mówił Wałęsa.

Po przemówieniu goście zaintonowali jubilatowi "100 lat".

"Oczywiście Lech Wałęsa był pierwszym, demokratycznie wybranym prezydentem Polski, ale w Europie środkowo-wschodniej będzie zapamiętany jako legendarny przywódca Solidarności. Pamiętam jako młody człowiek lata 80., kiedy słuchałem wiadomości Radia Wolnej Europy o tym, że coś się dzieje w Polsce. I wierzcie mi: to była nie tylko inspiracja dla Polaków, ale także dla nas wszystkich mieszkańców Europy środkowo-wschodniej" - powiedział Petyr Stojanow, prezydent Bułgarii w latach 1997-2002.

W ECS na kolacji urodzinowej Wałęsy pojawili się b. działacze opozycji antykomunistycznej m.in. Zbigniew Janas, Bogdan Lis, Jan Lityński, Jacek Merkel, Krzysztof Pusz.

Nie zabrakło też polityków Platformy Obywatelskiej - Jerzego Borowczaka, Bogdana Borusewicza, Henryki Krzywonos-Strycharskiej, Sławomira Neumanna oraz Nowoczesnej - Ryszarda Petru, Barbary Dolniak, Ewy Lieder, Katarzyny Lubnauer, Kamili Gasiuk-Pihowicz, Joanny Scheuring-Wielgus.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się też b. wicepremier, minister finansów prof. Leszek Balcerowicz, b. szef MSWiA Janusz Kaczmarek, a także b. minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak oraz pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Jarosław Kurski, b. bokser Dariusz Michalczewski oraz b. lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • entlikpętlik 2017-10-24 12:33:04
  A skąd ECS i Fundacja Wałęsy biorą pieniądze na takie "parade-marsze" i całą propagandową anty polską działalność ? Jeżeli nie od fundacji Georga Sorosa i fundacji Adenauera, to od kogo ???
 • Gość nie ,,Bolka,, 2017-10-03 17:35:21
  Ci,,goście,, to same POlityczne prostytuty, złodzieje, malwersanci, eSBecy i ich TW, aferanci, kasta z wymiaru ,,sprawiedliwości,, sitwa z Sowa & Kolesie i POdobne ścierwa !
 • toja. 2017-10-03 10:15:52
  czerwony buractwo światowe i tyleREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA