REKLAMA

Byli prezydenci i premierzy: Wyrażamy sprzeciw z powodu podważania niezależności Trybunału

 • Autor: PAP/AT
 • 14 grudnia 2015 18:31
Byli prezydenci i premierzy: Wyrażamy sprzeciw z powodu podważania niezależności Trybunału Od kilku tygodniu w Polsce trwa spór polityczny wokół wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego i jego funkcjonowania (fot.trybunal.gov.pl)

- Stajemy dziś w obronie Trybunału Konstytucyjnego, w obronie jego ustrojowej roli strażnika zgodności prawa stanowionego w naszym kraju z konstytucją, strażnika zasad państwa prawa - napisali we wspólnym oświadczeniu byli prezydenci, byli premierzy oraz byli marszałkowie Sejmu i Senatu.

"My obywatele wolnej Polski, pełniący w przeszłości funkcje Prezydentów, Premierów, Marszałków Sejmu i Senatu, wyrażamy niepokój i sprzeciw z powodu podważania autorytetu i niezależności Trybunału Konstytucyjnego" - podkreślono w oświadczeniu przekazanym przez biuro byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Pod oświadczeniem podpisali się: Bronisław Komorowski, Aleksander Kwaśniewski, Marek Borowski, Ludwik Dorn, Małgorzata Kidawa-Błońska, Grzegorz Schetyna, Radosław Sikorski, Bogdan Borusewicz, Longin Pastusiak, Adam Struzik, Włodzimierz Cimoszewicz, Ewa Kopacz, Kazimierz Marcinkiewicz, Leszek Miller oraz Waldemar Pawlak.

"Z własnego doświadczenia wiemy, że w demokracji relacje między władzą ustawodawczą i wykonawczą a Trybunałem nigdy nie są wolne od napięć. Pamiętamy też sytuacje, gdy Trybunał korygował również nasze plany i nasze inicjatywy ustawodawcze" - zaznaczono w oświadczeniu. Ale - jak dodano - "m.in. właśnie dlatego stajemy dzisiaj w obronie Trybunału Konstytucyjnego, w obronie jego ustrojowej roli strażnika zgodności prawa stanowionego w naszym kraju z Konstytucją, strażnika zapisanych w Konstytucji zasad państwa prawa".

"Przestrzeganie zasad państwa prawa w sposób szczególny zyskuje na znaczeniu w sytuacji, gdy pełnia władzy została skupiona w ramach jednego obozu politycznego. Każda władza mija. Demokratyczna Polska przetrwa. Liczymy się z tym, że wspólnym zadaniem w przyszłości będzie odbudowa niezależności i autorytetu Trybunału Konstytucyjnego jako jednego z fundamentów polskiej demokracji" - napisano w oświadczeniu.

Od kilku tygodniu w Polsce trwa spór polityczny wokół wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego i jego funkcjonowania. 8 października Sejm poprzedniej kadencji wybrał pięciu nowych sędziów TK. Trzej zostali wybrani w miejsce sędziów, których kadencja wygasła 6 listopada (w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu), a dwaj - w miejsce sędziów, których kadencja wygasła 2 i 8 grudnia (w trakcie kadencji obecnego Sejmu).

25 listopada Sejm nowej kadencji, głosami PiS i Kukiz'15 uznał, że październikowy wybór sędziów nie miał mocy prawnej. 2 grudnia Sejm, przy sprzeciwie PO, Nowoczesnej i PSL, wybrał na sędziów Trybunału pięć osób, których kandydatury zgłosiło PiS. Prezydent Andrzej Duda odebrał przysięgę od tych pięciu sędziów, nie odebrał natomiast przysięgi od sędziów wybranych w październiku.

3 grudnia TK uznał - orzekając w 5-osobowym składzie - że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o TK z czerwca 2015 r. w zakresie, w jakim był podstawą wyboru 8 października przez Sejm poprzedniej kadencji dwóch nowych "grudniowych" sędziów. Wybór pozostałej trójki - w miejsce sędziów, których kadencja minęła na początku listopada - był konstytucyjny. Ponadto TK uznał, że niezgodny z konstytucją jest przepis ustawy ws. zaprzysięgania sędziów TK przez prezydenta RP - rozumiany inaczej niż jako zobowiązujący go do niezwłocznego zaprzysiężenia sędziów.

5 grudnia weszła w życie nowelizacja ustawy o TK uchwalona w listopadzie głosami PiS i Kukiz'15 (posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę). Wprowadza ona zasadę, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP, co następuje w 30 dni od dnia wyboru. W nowelizacji przyjęto także, że trzy miesiące od wejścia zmian w życie wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - jako prezesa i wiceprezesa TK. Tę nowelę zaskarżyli do TK: Platforma Obywatelska, Rzecznik Praw Obywatelskich, Krajowa Rada Sądownictwa oraz Sąd Najwyższy.

9 grudnia TK uznał, że nowela ta jest częściowo niezgodna z konstytucją. Trybunał za niekonstytucyjne uznał: możliwość ponownego wyboru sędziów w miejsce tych, których kadencja wygasła 6 listopada 2015 r.; zapis o tym że w 30 dni od wyboru osoba wybrana na sędziego TK składa ślubowanie wobec prezydenta RP; zapis o tym, że złożenie tego ślubowania zaczyna kadencję sędziego TK; artykuł o wygaszeniu kadencji obecnego prezesa i wiceprezesa TK oraz o możliwości dwukrotnego powołania na prezesa TK.

Potwierdził też konstytucyjność wyboru trzech sędziów, wybranych 8 października. Podtrzymał stanowisko, że sędziowie wybrani przez Sejm powinni zostać zaprzysiężeni przez prezydenta niezwłocznie, a nie w ciągu 30 dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • prawda wypłynęła 2015-12-15 09:42:15
  Do real: Właśnie na taką odpowiedz hipokryzji przestępców najcięższego kalibru oczekiwaliśmy! Najbliższy Marsz w obronie demokracji Solidarność 89 deklarujemy uczestnictwo!
 • real 2015-12-15 09:35:26
  Do Państwo teoretyczne!: Czy w domu wszyscy zdrowi? O czym ty piszesz? Marzy wam się, żeby Prawo i Sprawiedliwość oddało władzę. Pewnie kolejną metodę na fałszowanie wyborów macie już gotową. Nie z nami Polakami te numery, zdrajcy. Przejrzeliśmy was na wskroś. Państwo polskie jest realne, a nie tak, jak chcesz, o czym świadczy twój nick. Coraz bardziej teoretyczna staje się Unia Europejska, czego dowodem są nerwy i reakcja Schultza.
 • Państwo teoretyczne! 2015-12-15 09:04:14
  Do Andrzej Wysocki: Podważając trójpodział władzy niszczmy wiarygodność władzy ustawodawczej. W danych okolicznościach stracenia zaufania publicznego dla Rządu, do Państwa Polskiego i demokracji przez społeczeństwo, celem dobra porządku prawnego jak i publicznego Premier Szydło powinna rozpisać wybory przedterminowe.
 • Andrzej Wysocki 2015-12-14 22:25:57
  Panowie BYLI Prezydenci i Premierzy. Prosze Was abyscie rozpoczeli od wydarzen z maja 2015, wowczas bedziecie wiaragodni! Jest oczywiste ze bedziecie bronili wybranego przez siebie TK. Inaczej byc nie moze. Dajcie lepiej propozycje o zmianie ustawy o wyborze TK, aby nigdy wiecej nie byl o orientacji politycznej i zeby zadna partie sobie go nie zawlaszczyla. Tego zyczy sobie, mam nadzieje, CALY Narod.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA