REKLAMA

Były ambasador USA Daniel Fried z wizytą w Polsce

  • Autor: PAP/JS
  • 21 stycznia 2016 08:55
Były ambasador USA Daniel Fried z wizytą w Polsce Ambasador Daniel Fried odbył kurtuazyjne spotkanie z ministrem Witoldem Waszczykowskim (fot. Karolina Siemion-Bielska/ MSZ)

Polityka Zachodu wobec Rosji, sytuacja na Ukrainie oraz działania społeczności międzynarodowej w odniesieniu do Iranu były przedmiotem rozmów podsekretarza stanu w MSZ Marka Ziółkowskiego z ambasadorem Danielem Friedem, koordynatorem Departamentu Stanu USA do spraw sankcji.

Przeprowadzone w środę (20 stycznia) w Warszawie polsko-amerykańskie konsultacje były poświęcone wymianie ocen i opinii na temat skuteczności środków ograniczających nałożonych przez Unię Europejską i USA oraz ich partnerów na Federację Rosyjską w związku z jej agresywnymi działaniami podważającymi integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy. Szczegółowo omówiono rozwój wydarzeń i sytuację w Donbasie, w tym stan wypełnienia porozumień mińskich, przedłużonych pod koniec grudnia 2015 r. przez przywódców tzw. Formatu Normandzkiego (Niemcy, Francja, Ukraina, Rosja).

Spotkanie w MSZ RP było również poświęcone przeanalizowaniu efektywności działań podejmowanych przez społeczność międzynarodową wobec Teheranu w kontekście realizacji porozumienia w sprawie irańskiego programu jądrowego.

Wiceminister Marek Ziółkowski i ambasador Daniel Fried zgodzili się co do zasadności utrzymania spójnej polityki świata zachodniego na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa międzynarodowego w Europie Wschodniej i na Bliskim Wschodzie. Jednocześnie wskazali na potrzebę stałej wymiany informacji dotyczących istniejących wyzwań i możliwych zagrożeń w celu wspólnego wypracowywania oraz wdrażania mechanizmów stabilizacyjnych.

Ambasador Fried rozmawiał również z sekretarzem stanu ds. europejskich Konradem Szymańskim. Spotkanie służyło m.in. skoordynowaniu dalszych działań Warszawy i Waszyngtonu na rzecz pokojowego uregulowania konfliktu zbrojnego w Donbasie i wsparcia proeuropejskiego rozwoju Ukrainy oraz zmniejszenia napięcia w regionie bliskowschodnim.

Ambasador Daniel Fried odbył ponadto w środę kurtuazyjne spotkanie z ministrem Witoldem Waszczykowskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA