REKLAMA

Były prok. generalny Andrzej Seremet przesłuchany ws. sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej

  • Autor: PAP/GP
  • 27 lipca 2017 13:15
Były prok. generalny Andrzej Seremet przesłuchany ws. sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej Andrzej Seremet był prokuratorem generalnym z nadania prezydenta Lecha Kaczyńskiego. (fot.:youtube.com)

B. prokurator generalny Andrzej Seremet został przesłuchany w charakterze świadka ws. niedopełnienia w kwietniu 2010 r. obowiązku przez funkcjonariuszy publicznych, polegającego na tym, że nie uczestniczyli oni w Rosji w sekcjach ofiar katastrofy smoleńskiej.

Komunikat o przesłuchaniu wystosowała Prokuratura Krajowa. W tej samej sprawie, na 3 sierpnia wezwano na przesłuchanie b. premiera i obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Prokuratura nie ujawnia szczegółów śledztwa; w czerwcu poinformowała PAP, że w sprawie przesłuchano kilkudziesięciu świadków m.in. ówczesną minister zdrowia Ewę Kopacz, ówczesnego ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego, b. ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i b. naczelnego prokuratora wojskowego Krzysztofa Parulskiego.

Prokurator sam zajmował się dochodzeniami smoleńskimi

Seremet został powołany na urząd prokuratora generalnego w marcu 2010 r. przez ówczesnego prezydent Lecha Kaczyńskiego. Większa część jego kadencji upłynęła pod znakiem śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej, do której doszło 10 kwietnia 2010 r. W tym czasie kilkakrotnie spotykał się ze swym rosyjskim odpowiednikiem prokuratorem Jurijem Czajką i z przedstawicielami Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej.

W grudniu 2016 r., pytany o sekcje zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej, Seremet powiedział dziennikarzom, że bezpośrednio po niej, na wniosek strony polskiej, w Rosji zostały przeprowadzone sekcje wszystkich ofiar. "Tylko że zrobiono je niezbyt skrupulatnie" - mówił.

W czwartkowym komunikacie Prokuratura Krajowa poinformowała, że postępowanie dotyczy niedopełnienia w kwietniu 2010 roku obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, w tym ówczesnych prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Ma ono polegać na tym, że nie uczestniczyli na terenie Federacji Rosyjskiej w sekcjach 95 ofiar katastrofy smoleńskiej ani nie wnioskowali o ich dopuszczenie do tych sekcji. Nie nakazali również przeprowadzenia sekcji bezpośrednio po przewiezieniu ciał ofiar do Polski. Jak dodano, w związku z prowadzonym postępowaniem konieczne jest przesłuchanie szeregu świadków mających wiedzę na ten temat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA