REKLAMA

Były szef Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zatrzymany przez CBA

  • Autor: PAP/jm
  • 05 lipca 2016 17:13
Były szef Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zatrzymany przez CBA CBA zatrzymało we wtorek (5 lipca) trzy osoby, w tym. m.in. byłego szefa NCBR. (fot. cba.gov.pl)

• - Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali we wtorek (5 lipca) trzy osoby, m.in. b. szefa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – poinformował Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA.
• Jak dodał, przeszukiwanych jest 20 miejsc w Polsce, m.in. siedziba NCBR.

Kaczorek wyjaśnił, że działania dotyczą m.in. "udzielania dotacji przez NCBR na rzecz spółek, w których kierownictwie zasiadała jedna z zatrzymanych osób i zarzutów o charakterze korupcyjnym - wręczania i przyjmowania łapówek".

- Ze względu na dobro śledztwa to wszystko, co w tej chwili możemy powiedzieć - zaznaczył w Kaczorek.

Poinformował, że działania prowadzone są pod nadzorem warszawskiego Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

- Z faktami się nie polemizuje. NCBR jest w fazie przekształceń zarówno osobowych, jak i strukturalnych - skomentował we wtorek (5 lipca) podczas posiedzenia sejmowych komisji wiceminister nauki Piotr Dardziński, zapytany o zatrzymanie byłego szefa NCBR. Przypomniał jednocześnie, że NCBR od kilku miesięcy ma nowego dyrektora.

- Wszelkie nieprawidłowości, które dotyczą jakichkolwiek kwestii związanych z działalnością NCBR były zgłaszane zarówno przez poprzednie, jak i aktualne kierownictwo (resortu nauki - przyp. red.) odpowiednim służbom. W maju 2015 roku rozpoczęła się kontrola MNiSW, która dotyczyła m.in. projektów dotyczących programu BRIdge. Ta kontrola w kwietniu 2016 roku zakończyła się tym, że ministerstwo złożyło zawiadomienie do właściwych służb o możliwości popełnienia przestępstwa. Nie zamykamy oczu na nieprawidłowości, które ewentualnie mogły się pojawić w NCBR. O tym, czy się pojawiły, to nie nasza rola rozstrzygać. Odpowiednie służby powinny to zrobić - powiedział wiceminister nauki.

- Z drugiej strony wydaje nam się, że były to epizody, a nie zasada. Nie chcielibyśmy, żeby w ten sam sposób traktować wszystkie projekty, które przez NCBR były realizowane - powiedział Dardziński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA