REKLAMA

Casus Jarosława Kaczyńskiego pomaga posłom PO i Nowoczesnej

 • Autor: Włodzimierz Kaleta
 • 26 stycznia 2017 17:35
Casus Jarosława Kaczyńskiego pomaga posłom PO i Nowoczesnej Politycy opozycji w czasie blokady sejmowej mównicy w piątek, początek protestu i okupacji sali plenarnej (źródło: Sejm RP/twitter.com/kancelariasejmu)

• Marszałek Sejmu Marek Kuchciński stwierdził, że procedura ukarania posłów za okupację mównicy ze względu na naruszenie regulaminu sejmowego "musi nastąpić". – Decyzję o tym, czy posłowie zostaną ukarani karami pieniężnymi czy innymi, wynikającymi z regulaminu Sejmu, podejmuje prezydium Sejmu – powiedział.

• Nie dalej jak w środę rzecznik PiS Beata Mazurek zaznaczyła też, że w ocenie jej partii, za naruszanie przepisów posłowie powinni ponosić odpowiedzialność, zastrzegła jednak, że klub nie pracuje nad ułatwiającymi to zmianami w regulaminie sejmu. Wcześniej minister Mariusz Błaszczak stwierdził nawet, że powinny to być kary z Kodeksu karnego (do 10 lat więzienia). Najpewniej jednak dotkliwych kar dla posłów za blokowanie sejmu nie będzie. Dlaczego? 

• - Poseł Kaczyński był w 1994 r. postawiony przed sądem z zarzutem ujawnienia tajemnicy państwowej z mównicy sejmowej, jednak sąd umorzył to postępowanie, twierdząc, że Sejm, nawet jeśli zdjął posłowi immunitet, nie mógł tego zrobić, ponieważ nie można karać posła za wypowiedzi i działania, które podejmuje w ramach wykonywania mandatu – przypomina w rozmowie z Parlamentarny.pl Borys Budka.

Kiedy policja złapie posła prowadzącego samochód po pijaku, to ten może zasłonić się immunitetem i nawet mandatu nie dostanie. A jak to jest w Sejmie? Immunitet jest w jakiś sposób ograniczony, czy nie?

Borys Budka: – Immunitet poselski ma granice. Poseł może odpowiadać za naruszenie praw osób trzecich zgodnie z art. 105 ust. 1 Konstytucji, określającym treść i zakres immunitetu poselskiego.
Mamy dwa rodzaje immunitetów: formalny i materialny. Jak poseł jedzie pod wpływem alkoholu, chroni go immunitet formalny. Jeśli poseł się go sam nie zrzeknie, może być pociągnięty do odpowiedzialności sądowej tylko za zgodą Sejmu. To znaczy, że Sejm musi wcześniej, zanim poseł trafi przed wymiar sprawiedliwości, odebrać mu immunitet.

A materialny?

– Czym innym jest immunitet materialny. Polega na tym, że za działalność poselską, związaną z wykonywaniem mandatu, żaden sąd nie może posła ukarać. Zgodnie z tym zapisem poseł nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu poselskiego ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu. Za taką działalność poseł odpowiada wyłącznie przed Sejmem.

Zatem jeżeli poseł naruszy regulamin, może być karany tylko regulaminowo, a nie karnie?

– Właśnie tak. Co więcej, tego immunitetu nie może go pozbawić Sejm, jak i nie możne on sam się go zrzec. Immunitet materialny chroni posła przed tym, żeby na drodze sądowej nie można było go ścigać za wykonywanie mandatu.

Czytaj też: Trybunał Konstytucyjny. Julia Przyłębska: Pierwszeństwo dla starych spraw

Co więcej, w 1994 r. poseł Kaczyński był postawiony przed sądem z zarzutem ujawnienia tajemnicy państwowej z mównicy sejmowej, jednak sąd umorzył to postępowanie, twierdząc, że Sejm, nawet jeśli zdjął posłowi immunitet, by ten stanął przed sądem, to nie mógł tego zrobić, ponieważ nie można karać posła za wypowiedzi i działania, które podejmuje w ramach wykonywania mandatu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA