REKLAMA

CBA przedstawiło uzasadnienie zatrzymania byłej wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu

  • Autor: PAP/GP
  • 12 maja 2016 14:21
CBA przedstawiło uzasadnienie zatrzymania byłej wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński mówił w środę, że chodzi o poważny proceder korupcyjny, choć nie zna szczegółów sprawy. (fot.: Victor/flickr.com/CC BY 2.0)

Była wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu usłyszała zarzuty korupcyjne oraz dotyczące przekroczenia uprawnień - poinformowała w czwartek Prokuratura Krajowa. Zarzuty postawiono także pięciu innym osobom m.in. z prywatnych firm.

W środę Centralne Biuro Antykorupcyjne informowało, że w związku z podejrzeniem korupcji i prania pieniędzy zatrzymana została b. wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA Patrycja Z. i pięć innych osób - jeden z byłych pracowników tej spółki pełniący kierownicze stanowisko, dwóch przedsiębiorców oraz dwie inne osoby. Zatrzymani zostali - jak informowano w środę - m.in. prezes firmy Wasko Wojciech W. oraz współwłaściciel firmy Nowy Styl Jerzy K. Sprawa dotyczy lat 2014-15.

- Wszystkim zostały przedstawione zarzuty korupcyjne, wręczania i przyjmowania korzyści majątkowych oraz udzielania pomocy w przyjęciu tych korzyści. Dodatkowo była wiceprezes ARP usłyszała również zarzut przekroczenia uprawnień, a jedna z osób jest także podejrzana o pranie brudnych pieniędzy - poinformowała PK.

Jak dodała prokuratura aktualnie cały czas trwają czynności procesowe, w tym również z udziałem zatrzymanych osób podejrzanych.

- Po ich zakończeniu prokuratorzy Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej podejmą decyzje co do zastosowanych wobec podejrzanych środków zapobiegawczych - dodano w komunikacie.

Czynności w śledztwie, które toczy się w tej sprawie, prokuratura powierzyła CBA. Zajmuje się nim rzeszowska delegatura Biura.

W środę PK informowała, że sprawa dotyczy korupcji związanej z bezprawnym załatwianiem spraw w jednej z instytucji państwowych oraz w krajowej jednostce organizacyjnej dysponującej środkami publicznymi.

- Miało ono polegać na nielegalnym wywarciu wpływu na decyzję - informowano.

Podstawą śledztwa jest przepis Kodeksu karnego mówiący o przestępstwie pośrednictwa i płatnej protekcji. Grozi za nie do ośmiu lat więzienia.

Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński mówił w środę, że chodzi o poważny proceder korupcyjny, choć nie zna szczegółów sprawy.

- Chcemy podkreślić, że spółka współpracuje z organami państwowymi w celu szybkiego wyjaśnienia spraw będących przedmiotem prowadzonego postępowania - zaznaczał w środowym oświadczeniu prasowym prezes Nowego Stylu Adam Krzanowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA