REKLAMA

CBA sprawdziło warszawski ratusz. Zbadano decyzje pochodne dekretu Bieruta

  • Autor: GP
  • 26 kwietnia 2016 08:29
CBA sprawdziło warszawski ratusz. Zbadano decyzje pochodne dekretu Bieruta Warszawa to największe miasto w Polsce. Jedyne, którego samorząd działa w oparciu o własną ustawę. Na zdjęciu ratusz stolicy. (fot.:wikipedia.org/domena publiczna)

• We wtorek (26 kwietnia) funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do warszawskiego ratusza.
• Czynności śledcze miały być związane z trzema kwestiami: reprywatyzacją warszawskich nieruchomości, oświadczeniami majątkowymi stołecznych urzędników, a także kontrolą Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.
• CBA w oficjalnym komunikacie potwierdziło, że prowadziło czynności w warszawskim samorządzie miejskim.

We wtorek RMF podało informację, że CBA przeprowadza kontrolę w warszawskim ratuszu. Wcześniej przeprowadzony audyt miał wykazać, że w mieście od lat nie sprawdzono przestrzegania procedur. Funkcjonariusze zabezpieczyli szereg dokumentów, a ich działania w warszawskim samorządzie to nie pierwsza część szerszej kontroli. Niemal codziennie są w różnych jednostkach administracyjnych stolicy.

CBA interesowało się w całej sprawie praktycznym działaniem tzw. dekretu Bieruta z 1945 r. Główne decyzje, które interesują śledczych to decyzje reprywatyzacyjne, będące pochodną podjętego w PRL dekretu, który umożliwił odbudowę warszawy po II Wojnie Światowej.

Przeczytaj: Grzegorz Schetyna na Ukrainie

Agenci analizowali głównie decyzje podejmowane w stosunku do dużych kamienic w śródmieściu stolicy. Szacuje się, że ogół decyzji reprywatyzacyjnych w Warszawie zwrócił mienie o wartości ponad 1 miliarda złotych, a kolejne roszczenia są szacowane na kilka kolejnych miliardów.

Ponadto funkcjonariusze kontrolowali oświadczenia majątkowe urzędników. Chodzi o około sto trzydzieści osób piastujących kierownicze stanowiska. Jak się okazało, prawie połowa z nich nie ma obowiązku wypełniania oświadczeń, ponieważ nie mają upoważnień prezydent Warszawy do wydawania decyzji administracyjnych.

W jeszcze jednej sprawie CBA kontroluje system ważenia odpadów w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania. Zadaniem tego systemu jest zbieranie informacji wagowych, służących następnie do obciążania Urzędu Miasta St. Warszawy fakturami za wywóz i zagospodarowanie odpadów. Działania z tym związane wynikają z prowadzonego przez łódzką prokuraturę śledztwa.

We wtorkowy poranek (26 kwietnia) CBA potwierdziło, że przeprowadziło czynności śledcze w siedzibie samorządu miasta stołecznego Warszawy.

Źródło: twitter.com

- Funkcjonariusze Departamentu Postępowań Kontrolnych Centralnego Biura Antykorupcyjnego wszczęli w Urzędzie m.st. Warszawy kontrolę określonych przepisami prawa procedur podejmowania i realizacji decyzji w zakresie rozporządzania mieniem publicznym, wydawanych przez prezydenta m.st. Warszawy, w szczególności na podstawie dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy w latach 2010-2016 - czytamy na stronie CBA. - Kontrolą objęto m.in. dokumentację dotyczącą postępowań administracyjnych prowadzonych przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami dotyczących nieruchomości m.in. w dzielnicy Śródmieście. CBA wystąpiło do Urzędu m.st. Warszawy o pisemną informację dotyczącą realizacji obowiązku składania oświadczeń majątkowych przez dyrektorów i zastępców dyrektorów Biur.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA