REKLAMA

CDU/CSU i SPD zawarły umowę koalicyjną w Niemczech

  • Autor: PAP/PSZ
  • 12 marca 2018 17:22
CDU/CSU i SPD zawarły umowę koalicyjną w Niemczech Angela Merkel zostanie kanclerzem Niemiec już po raz czwarty. (fot. Shutterstock)

Przedstawiciele CDU/CSU oraz SPD w podpisali w Berlinie umowę koalicyjną. Na jej podstawie kanclerz Angela Merkel zostanie 14 marca po raz czwarty szefową niemieckiego rządu.

Umowa koalicyjna liczy 177 stron. Podpisała ją Angela Merkel jako szefowa CDU, przewodniczący bawarskiej CSU Horst Seehofer oraz tymczasowy lider SPD Olaf Scholz.

"Przed nami dużo pracy, ale jestem nastawiona optymistycznie" - oznajmiła Merkel na konferencji prasowej szefów koalicyjnych partii. Wśród wyzwań, które stoją przed nowym rządem, wskazała ogłoszone przez prezydenta USA Donalda Trumpa taryfy na stal i aluminium.

Scholz, który ma zostać ministrem finansów oraz wicekanclerzem, przyznał, że koalicja "nie rozpoczęła się jako małżeństwo z miłości". Zaznaczył, że partie chadeków i socjaldemokratów są "całkowicie różne", ale "zdolne do konstruktywnej współpracy". Jako cele swojej polityki wskazał zapewnienie wzrostu gospodarczego oraz miejsc pracy.

Z kolei Seehofer stwierdził, że umowa koalicyjna została stworzona przede wszystkim dla ludzi z klasy średniej. Wśród swoich priorytetów wymienił miejsca pracy oraz przystępne ceny mieszkań.

"Cieszę się, że mija okres niepewności" - oznajmił w Dusseldorfie niemiecki prezydent Frank-Walter Steinmeier. Wskazał, iż w ciągu ostatnich tygodni podczas negocjacji "rosła niecierpliwość".

Niemcy od blisko pół roku zmagają się z utworzeniem rządu. W wyborach do Bundestagu 24 września 2017 roku zarówno CDU/CSU (32,9 proc.), jak i SPD (20,5 proc.) uzyskały wyniki najgorsze w powojennej historii tych partii.

Po fiasku rozmów o koalicji z FDP i Zielonymi w listopadzie chadecy rozpoczęli starania o sojusz z SPD. Na początku lutego strony doszły do porozumienia w sprawie utworzenia "wielkiej koalicji". 4 marca w referendum partyjnym umowę z chadekami poparli członkowie SPD.

Od 24 października kanclerz Merkel i jej ministrowie sprawują swe obowiązki jedynie komisarycznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA