REKLAMA

Centrum Analiz Strategicznych - nowa struktura do pomocy premierowi

 • Autor: PAP/rs
 • 25 kwietnia 2018 19:59
Centrum Analiz Strategicznych - nowa struktura do pomocy premierowi Zadaniem CAS będzie monitorowanie działań legislacyjnych rządu. (Fot. Shutterstock.com)

Monitorowanie procesu przekształcania się decyzji politycznych w normy prawne oraz przygotowywanie ocen skutków wprowadzenia konkretnych regulacji to główne zadania Centrum Analiz Strategicznych (CAS), które powstanie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - zapowiada szef CAS prof. Waldemar Paruch.

 • Zadaniem Centrum będzie monitorowanie działań legislacyjnych rządu.
 • - Dwa etapy uczestnictwa CAS w procesie decyzyjnym będą najważniejsze: etap pierwszy to jest ocenianie wstępne założeń i projektów ustaw przygotowywanych w poszczególnych resortach - wyjaśnił Paruch.
 • Etap drugi - ocenianie finalnych projektów ustaw, nim one zostaną poddane procedurze przyjęcia przez Radę Ministrów i skierowane do parlamentu - zapowiedział szef CAS.

Premier Mateusz Morawiecki podpisał w środę zarządzenie ws. powołania pełnomocnika ds. utworzenia i kierowania Centrum Analiz Strategicznych; nową jednostką w KPRM pokieruje prof. Waldemar Paruch.

Nowy szef CAS zaznaczył, że nową jednostka ma za zadanie usprawnić funkcjonowanie Rady Ministrów w ujęciu strategicznym, podnosząc poziom spójności decyzji politycznych podejmowanych w wyniku działalności rządu.

Zadaniem Centrum będzie monitorowanie działań legislacyjnych rządu. - Dwa etapy uczestnictwa CAS w procesie decyzyjnym będą najważniejsze: etap pierwszy to jest ocenianie wstępne założeń i projektów ustaw przygotowywanych w poszczególnych resortach. Etap drugi - ocenianie finalnych projektów ustaw, nim one zostaną poddane procedurze przyjęcia przez Radę Ministrów i skierowane do parlamentu - zapowiedział Paruch.

Jak tłumaczył, chodzi o to, żeby monitorować proces przekształcania się decyzji politycznych w normy prawne od momentu, w którym rodzi się pomysł rozpoczęcia projektu ustawodawczego.

- Należy ten proces oceniać na różnych poziomach: społecznym, gospodarczym, politycznym, oceniać konsekwencje i skutki projektowanego prawa, a także czy te instrumenty, które są zaprojektowane doprowadzą do osiągnięcia celów, jakie są deklarowane w założeniach przygotowywanego projektu ustawy - wyjaśnił.

Centrum Analiz Strategicznych ma zajmować się także przygotowywaniem raportów i analiz o charakterze średniookresowym i długookresowym. - Funkcjonowanie CAS musi nadążać za polityką bieżącą i polityką perspektywiczną - podkreślił profesor.

W Centrum Analiz Strategicznych znajdą się trzy departamenty: Departament Analiz, Departament Oceny Skutków Regulacji oraz Departament Studiów Strategicznych.

Analityków i ekspertów - jak mówił Paruch - Centrum będzie pozyskiwało według trzech mechanizmów. Część osób zasili CAS w wyniku reorganizacji istniejących już komórek organizacyjnych KPRM. Część pracowników zostanie pozyskana w ramach konkursów otwartych na określone stanowiska. Paruch zadeklarował również, że CAS będzie korzystało z wiedzy ekspertów zewnętrznych.

- Ten proces będzie rozłożony w czasie, to nie będą działania jednorazowe i natychmiastowe. To będzie stopniowe dochodzenie CAS do pełnej obsady kadrowej - mówił.

Profesor nie określił granicy czasowej, po przekroczeniu, której można będzie stwierdzić, że Centrum jest już zamkniętą strukturą, która rozpoczyna swoje działania. "CAS będzie podejmowało działania na bieżąco, ponieważ struktury, które istnieją w KPRM, a będą częścią CAS, na bieżąco funkcjonują" - mówił. - Polityka nie może czekać, polityka nie znosi próżni. Wraz z upływającym czasem CAS będzie wzmacniany personalnie, ale to będą procesy równoległe - dodał.

Powołanie CAS Morawiecki zapowiedział w swoim sejmowym expose. - Musimy uczyć się przygotować spójne prawo i podejmować decyzje podporządkowane długofalowym strategiom rozwojowym - mówił wówczas szef rządu.

Waldemar Paruch jest profesorem nauk społecznych, specjalizującym się w historii współczesnej i w sprawach stosunków międzynarodowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA