REKLAMA

Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego: Będzie apel o weto prezydenta

  • Autor: PAP/MN
  • 22 września 2017 14:56
Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego: Będzie apel o weto prezydenta Zdaniem Kidawy-Błońskiej, ustawa wprowadza całkowitą centralizację organizacji pozarządowych. (fot. premier.gov.pl)

Jeśli Senat nie dokona zmian w ustawie o organizacjach pozarządowych, o które apelujemy, to prezydent Andrzej Duda powinien ją zawetować – powiedziała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

• Ustawa wprowadza nową instytucję, która ma wspierać organizacje pozarządowe.

• Środowisko pozarządowców jest przeciwne zmianom wprowadzanym przez ustawę.

• W Sejmie przeciw ustawie była również opozycja.

"Po spotkaniu z organizacjami pozarządowymi apeluję do prezydenta, aby bardzo wnikliwie, jeszcze raz przeczytał ustawę, kiedy wyjdzie ona z Senatu. Jeśli Senat nie dokona zmian, o które apelujemy, prezydent powinien ją zawetować" - powiedziała podczas konferencji prasowej w Szczecinie wicemarszałek Sejmu.

Jej zdaniem ustawa ta "wprowadza całkowitą centralizację organizacji pozarządowych". "My chcemy być społeczeństwem obywatelskim i żeby organizacje oddolne miały prawo swobodnego działania" - zaznaczyła Kidawa-Błońska.

Senat w piątek zajmie się ustawą wprowadzającą nową instytucję, która wesprze organizacje pozarządowe, czyli Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Przeciw wprowadzeniu tego punktu był senator PO Bogdan Klich, jego wniosek został odrzucony w głosowaniu.

Czytaj też: Małgorzata Kidawa-Błońska: Prezydent Warszawy ma prawo do decyzji o niestawieniu się przed komisją

W Sejmie przeciw ustawie była opozycja, apelowała o jej odrzucenie. Wicepremier Piotr Gliński mówił, że ustawa wywodzi się z III sektora i wychodzi naprzeciw potrzebom organizacji pozarządowych "na ogół tych słabszych, lokalnych, tych, które dotychczas nie miały odpowiedniego wsparcia także ze strony polskiego państwa".

Posłanka PO Monika Wielichowska mówiła wtedy, że organizacje pozarządowe nie chcą tych zmian. "Narodowy Instytut Wolności (...) nie tylko wprowadza administracyjny chaos, daje furtkę dla uznaniowych ideologicznych decyzji, ale też nie rozwiązuje ani jednego problemu organizacji pozarządowych" - oceniła.

Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ma wspierać organizacje pozarządowe i rozdzielać przeznaczone dla nich środki; nowa instytucja funkcjonująca przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ma przejąć zadania Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - obecnie odpowiedzialnego za III sektor. Regulacja powołująca Instytut została przygotowana przez biuro pełnomocnika rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego.

Czytaj też: Małgorzata Kidawa-Błońska: Będą pozwy przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu

Na mocy ustawy ma też powstać Komitet ds. Pożytku Publicznego, który ma wzmocnić współpracę między ministerstwami w zakresie współpracy z organizacjami pozarządowymi. Jego przewodniczący będzie członkiem Rady Ministrów, a w jego składzie będą reprezentanci poszczególnych resortów w randze sekretarzy stanu. Komitet ma m.in. opiniować wszystkie projekty, które w jakikolwiek sposób dotyczą społeczeństwa obywatelskiego.

Nadzór nad Instytutem ma sprawować przewodniczący Komitetu; miałby on także m.in. powoływać dyrektora Narodowego Instytutu. Przy Instytucie ma również działać 11-osobowa Rada - jako organ opiniodawczo-doradczy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA