REKLAMA

Cenzura internetu w wykonaniu Ministerstwa Finansów?

  • Autor: GP
  • 29 czerwca 2016 14:58
Cenzura internetu w wykonaniu Ministerstwa Finansów? Resort finansów pracuje nad ustawą hazardową. Mogą się w niej znaleźć zapisy o cenzurze stron internetowych. (fot.:pixabay.com)

• Ministerstwo Finansów przygotowuje nowe prawo hazardowe.
• W zapisach nowej ustawy mogą się znaleźć ograniczenia internetu i tzw. rejestr stron niedozwolonych.
• Środowiska internetowe podnoszą alarm. Obawiają się o wolność w sieci.

Ministerstwo Finansów pracuje na nową ustawą hazardowa. Projekt nie ma jeszcze postaci gotowej ustawy, ale jest możliwe, że będzie albo nowym prawem, albo nowelizacją ustawy hazardowej, którą w okresie rządów PO-PSL przyjął Sejm.

Najbardziej kontrowersyjnym z proponowanych przez resort pomysłów jest tzw. "Rejestr Niedozwolonych Stron". Czyli spis stron, które operatorzy sygnału internetowego byliby zobowiązani blokować.

Pomysł budzi wątpliwości w branży telekomunikacyjnej. Branża jest zdania, że nałożenie nowej, restrykcyjnej blokady będzie bardzo kosztowne i może odbić się na cenach sygnału internetowego.

Czytaj: Resort cyfryzacji zapowiedział internet w każdej szkole

Rejestr jest też od lat monitorowany przez środowiska społeczne (krajowe i zagraniczne) walczące o wolność dostępu do informacji. Środowiska internautów zaczynają już bić na alarm.

"Dziennik Internautów" ostrzega, że rząd może wprowadzić ustawę w życie bez pytania kogokolwiek o zdanie, co byłoby bardzo ryzykownym posunięciem. Resort chce, by przepisy obowiązywały od 1 stycznia 2017 r. Taki plan zakładałby procedowanie projektu w Sejmie jesienią.

Zdaniem Ministerstwa Finansów samo opublikowanie projektu ustawy jest jednoznaczne ze skonsultowaniem go, co budzi najbardziej krytyczne głosy przeciwników regulacji internetu przez władze państwowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zeghar 2016-06-29 16:51:53
    Hehehe ale brednie. Opcje blokowania wybranych stron znajduje się w większości zwykłych domowych routerów. A dla dostawców usług internetowych to pestka - wklepać strony do blokowania i uaktywnić filtry.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA