REKLAMA

CETA: Jest sprzeciw Ziobry, więc nie ma stanowiska rządu

  • Autor: GP
  • 03 października 2016 09:49
CETA: Jest sprzeciw Ziobry, więc nie ma stanowiska rządu Zbigniew Ziobro i jego resort boją się jak CETA wpłynie na sądownictwo gospodarcze w Polsce. (fot.:Ministerstwo Sprawiedliwości/twitter.com)

• Minister sprawiedliwości w rządzie Baty Szydło hamuje wypracowanie stanowiska rządu w sprawie CETA. Zwolennikiem umowy UE-Kanada ma być w rządzie Mateusz Morawiecki.
• Zbigniew Ziobro ma mieć zastrzeżenia do tego jak CETA wpłynie na prawo gospodarcze w Polsce i jego stosowanie przez sądy.
• CETA jest krytykowana w całej Europie. W Polsce krytycznie na umowę patrzy Kukiz'15 i PSL.

Polska, jak inne kraje UE, zapoznaje się z efektami wielomiesięcznych rozmów Kanada - Unia Europejska (UE). Podmioty, po dwóch stronach Atlantyku starały się ustalić ramy umowy handlowej CETA. Unia podobne porozumienie negocjacje z USA (TTIP).

W Polsce trwają rządowe ustalenia, jak Polska powinna odnieść się do CETA i natrafiono na impas.

Jak ustaliła redakcja Onet.pl największym przeciwnikiem CETA wśród ministrów jest Zbigniew Ziobro.

- W gabinecie Beaty Szydło Zbigniew Ziobro hamuje przyjęcie umowy, wskazując przy tym na liczne zagrożenia, które mogą wynikać z nowego porozumienia handlowego - pisał w poniedziałek (3 października) portal. -  Po drugiej stronie rządowego frontu stoi wicepremier Mateusz Morawiecki, odpowiedzialny za finanse i gospodarkę kraju.

Ziobro, którego resort, na pierwszy rzut oka, nie powinien być zainteresowany sprawą umowy handlowej, ma poważne zastrzeżenia do CETA. W umowie bowiem mają być rozstrzygane kompetencje sądowe dotyczące sporów gospodarczych. Mówi się nawet o "ograniczeniu suwerenności Polski w zakresie właściwości sądowej".

CETA będzie regulować kto w sporach podmiotów gospodarczych będzie orzekał w sprawach patentów, sporów o naruszenie tajemnicy handlowej etc. Umowa wytoczy ramy orzecznictwa i określi jakie prawo będzie stosowane w konkretnych przypadkach.

CETA jest pod krytyką wielu środowisk w Europie. Głównym powodem niezadowolenia części społeczeństw UE jest tajność negocjacji, jakie decydowały o kształcie umowy.

W Polsce Kukiz'15 i PSL wnioskowały o uchwały Sejmu w sprawie CETA i wzywały Radę Ministrów do zatrzymania wejścia w życie umowy. Kukiz'15 chce poznać dokładne konsekwencje tego porozumienia dla polskich przedsiębiorców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Błażej Czepiec 2016-10-04 22:01:47
    Do spragniony123: Czyżby oficer prowadzący nie wiedział jakie są poglądy Zbawcy Polski w tej materii? Panie trollu - nie poznaje Pana, zawsze taki pryncypialny, a tu taki lapsus.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA