REKLAMA

Chcą postawić Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu

 • Autor: PAP/rs
 • 10 maja 2018 12:28
Chcą postawić Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu Celem "Stowarzyszenia dla Polski" jest m.in. postawienie Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu. (Fot. Shutterstock.com)

Dwaj posłowie koła Wolni i Solidarni: Adam Andruszkiewicz i Jarosław Porwich ogłosili powstanie "Stowarzyszenia dla Polski", nowej siły społeczno-politycznej. Według Andruszkiewicza, celem inicjatywy jest m.in. postawienie Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu.

 • "Chcemy przełamać pewien układ, który się wytworzył i całkowicie blokuje wymianę elit w państwie polskim" - mówi Adam Andruszkiewicz.
 • Drugi cel Stowarzyszenia to niedopuszczenie, by do władzy w Polsce wrócił szef Rady Europejskiej, b. premier Donald Tusk.
 • Politycy chcieliby też postawić Tuska przed Trybunałem Stanu. Andruszkiewicz poinformował, że będzie namawiał rządzące Prawo i Sprawiedliwość, by złożyć w Sejmie wspólny wniosek w tej sprawie.

- Chcieliśmy ogłosić powstanie nowej siły społeczno-politycznej w Polsce o nazwie Stowarzyszenie dla Polski". Siła ta będzie miała za zadanie przede wszystkim aktywizację młodego pokolenia w naszej ojczyźnie - poinformował Andruszkiewicz na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie.

W jego ocenie młodzi ludzie są "bardzo mocno niedowartościowani" w naszym kraju, dlatego też - jak mówił poseł - Stowarzyszenie rozważa zaproponowanie wprowadzenia w administracji publicznej parytetów dla młodych ludzi. Chodzi o to, by urzędy rządowe i samorządowe miały obowiązek zatrudniania, być może również na stanowiskach kierowniczych, ludzi poniżej 30. roku życia - podkreślił. "Chcemy przełamać pewien układ, który się wytworzył i całkowicie blokuje wymianę elit w państwie polskim" - dodał poseł WiS.

Zapowiedział też zamiar tworzenia "akademii społeczno-politycznej", która miałaby kształcić przyszłych urzędników administracji.

Drugi cel Stowarzyszenia to niedopuszczenie, by do władzy w Polsce wrócił szef Rady Europejskiej, b. premier Donald Tusk. "Uważamy jego rządy za bardzo szkodliwe, wręcz złodziejskie. Nie ukrywam też, że będę chciał mobilizować społeczeństwo do tego, aby zablokować powrót Platformy Obywatelskiej do władzy" - dodał Andruszkiewicz.

Polityk chciałby też postawić Tuska przed Trybunałem Stanu; poinformował, że będzie namawiał rządzące Prawo i Sprawiedliwość, by złożyć w Sejmie wspólny wniosek w tej sprawie.

Jarosław Porwich powiedział, że rozpoczęła się już budowa struktur Stowarzyszenia. "Zainteresowanie udziałem w Stowarzyszeniu zgłosiło także kilku posłów, z którymi właśnie prowadzimy rozmowy" - zaznaczył poseł koła Wolni i Solidarni (tworzy go sześciu byłych posłów Kukiz'15).

Zdaniem twórców Stowarzyszenia chodzi o parlamentarzystów "dużych ugrupowań". Nie zdradzili jednak żadnych nazwisk.19 maja w Warszawie ma się odbyć kongres inauguracyjny "Stowarzyszenia dla Polski".

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (6 komentarzy)

 • Eugeniusz 2018-05-12 19:40:55
  Panie Adamie, Panie Jarosławie! Serdeczna prośba, póki jeszcze czas jest: szklanka pierońsko zimnej, krystalicznie wodociągowo czystej wody, wypita duszkiem! Można dwie, a to z powodu aby stanąć "na ziemi", bo "widzę" że już lewitujecie. A jeśli chodzi o Waszą "akademię", to proszę bardzo, czyńcie co zamierzacie, byle finansowanie było... czyste. Nasz Kraj wytrzyma jeszcze jedna "akademię" zakładaną i zarządzaną przez "mistrzów słowa wiecowego". Nie jestem tylko pewny, czy Nasz Kraj wytrzyma zmasowany atak absolwentów takich "sieciowych akademii". Kiedyś "atakowali" absolwenci wieczorowych uniwersytetów M-L, dziś Ministrem zostaje "specjalista" od finansów, ze szkoły dwusemestralnej weekendowej. Kiedyś wyśmiewano Towarzysza Szmaciaka, dziś obłęd w oczach widać u absolwentów kierunków kulturalno-społeczno-medialnych... a lekarzy ubywa, o inżynierach nie wspominając, a do Kraju Ojców wróciło... znacznie mniej niż wyjechało. Bingo!
 • gżegżółka 2018-05-11 10:13:58
  Do :-): Słuchaj TVN to nieźle wypierze ci mózg (już wyprała).
 • Stacho G.-Stańczyk 2018-05-10 18:14:54
  Na postawienie p. Donalda Tuska przed T S, jako premiera, trzeba 3/5, czyli 276 posłów. Skąd więc taki pomysł wziął się w głowach 2 posłów? Czyżby nie wiedzieli, że autorzy obecnej Konstytucji, a więc Geremek i Kwaśniewski, wpisali do niej takie warunki, aby nie zagroziła ona czołowym politykom?
 • Laura Miletich 2018-05-10 17:42:34
  Donald Tusk powinien stanac przed Trybunalem Stanu-ale prosze nie spieszcie sie z tym,nie robcie wszystkiego od razu.Na wygranie wyborow prezydenckich Tusk nie szansy wygrac z nikim.To zwykla prowokacji ochydnej skorupowanej opozycji,robia to specjalnie aby powodowac zamet i niepokoj nie majac nic do zaofiarowania uciekaja sie podlych intryg
 • :-) 2018-05-10 15:59:45
  Do Mieszko: Nie wierz we wszystko co ci TVPIS powie. Chcą Tuska odsunąć od wyborów prezydenckich bo wygrałby z Adrianem w I turze.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA