REKLAMA

Chińska delegacja w Polsce, Karczewski: Wzrastająca współpraca polsko-chińska wpisuje się w plan Morawieckiego

  • Autor: PAP/AT
  • 27 września 2016 12:30
Chińska delegacja w Polsce, Karczewski: Wzrastająca współpraca polsko-chińska wpisuje się w plan Morawieckiego Wang Jiarui wraz z delegacją złożył wizytę w Polsce na zaproszenie wicemarszałka Senatu Grzegorza Czeleja (fot.senat.gov.pl/Michał Józefaciuk)

• Marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się z wiceprzewodniczącym Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin Wangiem Jiaruim.
• Rozmawiali o możliwości rozwoju wzajemnej współpracy oraz wspieranie dużych inwestycji i wymiany handlowej.

Możliwości rozwoju wzajemnej współpracy oraz wspieranie dużych inwestycji i wymiany handlowej były tematami rozmowy marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z wiceprzewodniczącym Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin Wangiem Jiaruim.

Wang Jiarui wraz z delegacją składa wizytę w Polsce na zaproszenie wicemarszałka Senatu Grzegorza Czeleja.

Karczewski powiedział, że przedmiotem rozmów z chińską delegacją był poziom współpracy polsko-chińskiej, możliwości rozwoju wzajemnych relacji, wspieranie dużych inwestycji i wymiany handlowej.

Marszałek Senatu dodał, że podczas spotkania zwrócił uwagę, iż "wzrastająca współpraca polsko-chińska" wpisuje się w plan rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Jak podkreślił, Chiny to wielki rynek, który stwarza duże możliwości eksportowe. "Jest duża dysproporcja między eksportem i importem, musimy zwiększyć nasz eksport do Chin i to jest możliwe". "Jest z ich strony wielkie otwarcie, oni traktują Polskę jako takie okno na Europę" - powiedział Karczewski.

"Mówiłem o jabłkach i zdrowej żywności, to wielka nadzieja sadowników i rolników, że nasza współpraca z Chinami pozwoli na większy eksport świetnych jabłek i świetnej polskiej żywności" - poinformował marszałek. Dodał, że widział po stronie chińskiej bardzo duże zainteresowanie polską żywnością.

Podczas wizyty w Polsce chińska delegacja spotkała się z wicemarszałkiem Senatu Grzegorzem Czelejem, wicepremierem, ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim i marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim (fot.senat.gov.pl)

Według marszałka Chińczycy są zainteresowani dużymi inwestycjami w Polsce, ale wyciągają wnioski z "nieudanych inwestycji zagranicznych".

Podczas spotkania, dodał Karczewski, rozmawiano także o współpracy naukowej między uczelniami obu krajów oraz "konieczności zintensyfikowania" współpracy na polu turystyki.

"Chińczycy kochają (Fryderyka) Chopina i z racji tylko i wyłącznie Chopina są gotowi przyjechać do Polski" - zaznaczył.

Jak informuje Senat, podczas wizyty w Polsce chińska delegacja spotkała się z wicemarszałkiem Senatu Grzegorzem Czelejem, wicepremierem, ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim i marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. We wtorek goście z Chin mają zaplanowane także spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zbyszek S. 2016-09-27 14:39:52
    Bardzo dobrze, tylko nie sknocić rozpoczętego dialogu.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA