Cieszyn: Orszak Trzech Króli z udziałem pary prezydenckiejPAP/MN - 06 stycznia 2017 14:54


• Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą 6 stycznia był z wizytą w Cieszynie.
• Razem wzięli udział w Orszaku Trzech Króli - tradycyjnym elemencie obchodów Święta Objawienia Pańskiego.
• Orszakowi przyświeca franciszkańskie pozdrowienie: Pokój i Dobro.

W południe para prezydencka uczestniczyła we mszy świętej odprawianej w trzynastowiecznym cieszyńskim kościele św. Marii Magdaleny pod przewodnictwem biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindela.

Po mszy uczestnicy liturgii z parą prezydencką na czele przeszli na zabytkowy rynek, gdzie spotkały się orszaki z kilku cieszyńskich parafii. 

Przemawiając na cieszyńskim rynku prezydent gratulował i dziękował twórcom Fundacji Orszaku Trzech Króli, którzy - jak powiedział - odnowili tradycję ich organizacji w Polsce. "Zrobili wielką rzecz, bo było to potrzebne wszystkim nam - ta inicjatywa rozeszła się po całym kraju" - ocenił Duda, dodając, że w ostatnich latach orszaki odbywały się w około 300 miejscowościach, a w tym roku przeszły przez około 500 miejscowości.

{media;31414;W południe para prezydencka uczestniczyła we mszy świętej odprawianej w trzynastowiecznym cieszyńskim kościele św. Marii Magdaleny. (fot. Twitter);http://pliki.parlamentarny.pl/i/03/14/14/031414.jpg;http://pliki.parlamentarny.pl/i/03/14/14/031414.jpg}

Według prezydenta, w ten sposób udało się stworzyć "wspólnotę ludzi cieszących się ze świąt Bożego Narodzenia". Nawiązując do tegorocznego hasła orszaku - franciszkańskiego zawołania "Pokój i Dobro", prezydent ocenił, że są to wartości, których potrzebuje każdy człowiek. "Jest zadaniem nas, ludzi wierzących, aby ten pokój i dobro nieść i sobie nawzajem okazywać" - zaznaczył.

Prezydent Duda podkreślił, że Cieszyn jest miastem wielu kultur; żyje tam bowiem nie tylko wspólnota katolicka, ale także liczna społeczność ewangelicka. W tym kontekście prezydent przypomniał, że Kościół Ewangelicko-Augsburski w 2017 r. świętuje 500-lecie reformacji.

Na koniec, duchownym i wszystkim wierzącym, prezydent życzył "wspaniałego 2017 roku" - "aby był nie tylko głębokim przeżyciem duchowym, ale także by był to dobry rok w rodzinach, wspólnotach i miejscach pracy i aby Pan Bóg błogosławił wszystkim w 2017 roku".

Na rynku królowie - Kacper, symbolizujący Europę, Melchior - Azję, a także Baltazar - Afrykę, złożyli dary Jezusowi. 

{media;31415;Prezydent Duda podkreślił, że Cieszyn jest miastem wielu kultur. (fot. Twitter);http://pliki.parlamentarny.pl/i/03/14/15/031415.jpg;http://pliki.parlamentarny.pl/i/03/14/15/031415.jpg}

Orszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełka. Organizowane są w Polsce po raz dziewiąty. W tym roku orszaki przejdą ulicami ponad 500 miejscowości w naszym kraju. Para prezydencka weźmie w nim udział po raz drugi. Przed rokiem uczestniczyła w orszaku w Warszawie.

Cieszyński orszak, który odbędzie się po raz trzeci, organizują parafia św. Marii Magdaleny, magistrat, starostwo i ośrodek kultury Dom Narodowy.