REKLAMA

Cieszyn: Orszak Trzech Króli z udziałem pary prezydenckiej

  • Autor: PAP/MN
  • 06 stycznia 2017 14:54
Cieszyn: Orszak Trzech Króli z udziałem pary prezydenckiej Przemawiając na cieszyńskim rynku prezydent gratulował i dziękował twórcom Fundacji Orszaku Trzech Króli. (fot. Twitter)

• Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą 6 stycznia był z wizytą w Cieszynie.
• Razem wzięli udział w Orszaku Trzech Króli - tradycyjnym elemencie obchodów Święta Objawienia Pańskiego.
• Orszakowi przyświeca franciszkańskie pozdrowienie: Pokój i Dobro.

W południe para prezydencka uczestniczyła we mszy świętej odprawianej w trzynastowiecznym cieszyńskim kościele św. Marii Magdaleny pod przewodnictwem biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindela.

Po mszy uczestnicy liturgii z parą prezydencką na czele przeszli na zabytkowy rynek, gdzie spotkały się orszaki z kilku cieszyńskich parafii. 

Przemawiając na cieszyńskim rynku prezydent gratulował i dziękował twórcom Fundacji Orszaku Trzech Króli, którzy - jak powiedział - odnowili tradycję ich organizacji w Polsce. "Zrobili wielką rzecz, bo było to potrzebne wszystkim nam - ta inicjatywa rozeszła się po całym kraju" - ocenił Duda, dodając, że w ostatnich latach orszaki odbywały się w około 300 miejscowościach, a w tym roku przeszły przez około 500 miejscowości.

W południe para prezydencka uczestniczyła we mszy świętej odprawianej w trzynastowiecznym cieszyńskim kościele św. Marii Magdaleny. (fot. Twitter)

Według prezydenta, w ten sposób udało się stworzyć "wspólnotę ludzi cieszących się ze świąt Bożego Narodzenia". Nawiązując do tegorocznego hasła orszaku - franciszkańskiego zawołania "Pokój i Dobro", prezydent ocenił, że są to wartości, których potrzebuje każdy człowiek. "Jest zadaniem nas, ludzi wierzących, aby ten pokój i dobro nieść i sobie nawzajem okazywać" - zaznaczył.

Prezydent Duda podkreślił, że Cieszyn jest miastem wielu kultur; żyje tam bowiem nie tylko wspólnota katolicka, ale także liczna społeczność ewangelicka. W tym kontekście prezydent przypomniał, że Kościół Ewangelicko-Augsburski w 2017 r. świętuje 500-lecie reformacji.

Na koniec, duchownym i wszystkim wierzącym, prezydent życzył "wspaniałego 2017 roku" - "aby był nie tylko głębokim przeżyciem duchowym, ale także by był to dobry rok w rodzinach, wspólnotach i miejscach pracy i aby Pan Bóg błogosławił wszystkim w 2017 roku".

Na rynku królowie - Kacper, symbolizujący Europę, Melchior - Azję, a także Baltazar - Afrykę, złożyli dary Jezusowi. 

Prezydent Duda podkreślił, że Cieszyn jest miastem wielu kultur. (fot. Twitter)

Orszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełka. Organizowane są w Polsce po raz dziewiąty. W tym roku orszaki przejdą ulicami ponad 500 miejscowości w naszym kraju. Para prezydencka weźmie w nim udział po raz drugi. Przed rokiem uczestniczyła w orszaku w Warszawie.

Cieszyński orszak, który odbędzie się po raz trzeci, organizują parafia św. Marii Magdaleny, magistrat, starostwo i ośrodek kultury Dom Narodowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • koń w teatrze 2017-01-07 19:57:04
    Do szóstykról: Oni wierzą tylko i wyłącznie w słowa swojego prezydenta Szoguna vel Żyrandol, cesarza Rz, jedynym, na którym opiera się demokracja i który reprezentuje "nadzwyczajną kastę ludzi", a w zasadzie NADLUDZI i szóstego króla Petru vel Gafa oraz nieskazitelnego księcia Mateusza. To opozycja totalna, do której dołącza się jeszcze jeden klaun-celebryta.
  • szóstykról 2017-01-06 15:44:42
    Nie komentuję bo zapyziali ludzie "platformy" i "nowoczesnej", każde dobre słowa o Parze Prezydenckiej, obrzucą błotem.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA