REKLAMA

Cisza wyborcza także w sieci. Drakońskie kary

 • Autor: PAP
 • 22 października 2015 08:20
Cisza wyborcza także w sieci. Drakońskie kary Za złamanie ciszy wyborczej grozi kara grzywny w wysokości uzależnionej od przewinienia – przypomina PKW. Fot. parlamentarny.pl

Za złamanie ciszy wyborczej grozi kara grzywny, najwyższa - za publikowanie sondaży wyborczych, nawet do 1 mln zł - cisza przed niedzielnym wyborami parlamentarnymi rozpocznie się o północy z piątku na sobotę. Potrwa do zakończenia głosowania w niedzielę o godzinie 21.

W tym czasie nie można zwoływać żadnych zgromadzeń, nie można agitować na rzecz danego kandydata, nie można przedstawiać i publikować sondaży przedwyborczych - mówi sekretarz PKW Beata Tokaj.

Przypomniała, że cisza wyborcza obowiązuje również w internecie. Jak wyjaśniła, to, co zostało umieszczone w internecie przed ciszą wyborczą, może pozostać; nie można tylko wprowadzać nowych informacji.

1 mln zł za sondaż

Za złamanie ciszy wyborczej grozi kara grzywny w wysokości uzależnionej od przewinienia.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym kto, w związku z wyborami w okresie od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania, podaje do publicznej wiadomości wyniki przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej podlega grzywnie od 500 tys. do 1 mln zł.

Ocena, czy w danym przypadku doszło do naruszenia tego zakazu nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów" - czytamy na stronie PKW.

Dlatego też, wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać policji.

Kiedy wyniki?

Po zakończeniu ciszy wyborczej, w niedzielę o godz. 21 telewizje: TVP1, TVP Info, TVN24 oraz Polsat News podadzą sondażowe wyniki wyborów, oparte na badaniu exit poll, czyli na deklaracjach wyborców po wyjściu z lokali wyborczych.

W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza planuje ogłosić, które komitety przekroczyły próg wyborczy; we wtorek ma podać wyniki wyborów z podziałem ma mandaty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Polak_w_Szwecji 2015-10-23 18:45:57
  Tak potworne kary finansowe za cos takiego to jakis skandal i kpina. Kolejne narzędzie opresji. W Szwecji np. nie ma żadnej ciszy wyborczej
 • Warec 2015-10-22 22:01:15
  Na Tuska już głosowano i obiecywał, że nie zostawi Polaków..
 • marian 2015-10-22 14:35:53
  Rozumiem że znikną również plakaty z sympatycznymi kandydatami, bo co to za prawo i sprawiedliwość jeśli oni zostaną i będą nas witać przed urną i żegnać po wyjściu a następnie zwisać smętnie przez kilka miesięcy zaśmiecając środowisko i umysly
 • bukiecik 2015-10-22 10:01:58
  A plakaty też zawsze znikają? Ciekawa jestem, czy tym razem nie dojdzie do złamania ciszy. Jakby ktoś jeszcze miał wątpliwości, Poznań, niech zapozna się z kandydaturą Bożeny Szydłowskiej.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA