REKLAMA

Cmentarz na Monte Cassino został zdegradowany. W tej sprawie PiS i PO są zgodne

  • Autor: Bartosz Dyląg
  • 16 grudnia 2015 18:34
Cmentarz na Monte Cassino został zdegradowany. W tej sprawie PiS i PO są zgodne Na wzgórzu Monte Cassino zorganizowano jarmark świąteczny, w przyszłości ma tam powstać park rozrywki. Fot. wikipedia/Radomił/CC BY-SA 3.0

Organizacja świątecznego targu na wzgórzu Monte Cassino jest niedopuszczalna i skandaliczna – uważa wiceszef MSZ Jan Dziedziczak, który zapowiada stosowne kroki w tej sprawie.

Od kilku dni głośno jest o świątecznym jarmarku na wzgórzu Monte Cassino we Włoszech. Organizatorzy reklamują go słowami: "Wioska Świętego Mikołaja na Monte Cassino. Wejście blisko polskiego cmentarza". Przeciwko wydzierżawieniu wzgórza na cele handlowo-rozrywkowe zaprotestowały Związek Polaków we Włoszech oraz Polonia Świata, ambasada RP w Rzymie wysłała notę do włoskiego MSZ, apelując o interwencję.

Sprawa, która wywołuje protesty środowisk polonijnych była przedmiotem dyskusji w trakcie środowego posiedzenia sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą.

Jarmark przy cmentarzu wysoce niestosowny

Zdaniem Joanny Fabisiak z PO organizacja miasteczka targowego z grillem, wyszynkiem w odległości 600 metrów od cmentarza, a w przyszłości ulokowanie tam m.in. parku rozrywki jest rzeczą niestosowną.

- To degradacja tego miejsca niezwykłego dla każdego Polaka, degradacja niezwykłego cmentarza, na którym są żołnierze z całego świata. Robienie tam miasteczka wesołej zabawy wydaje się niestosowne – podkreśla Fabisiak.

Fabisiak dodaje, że ma świadomość trudności, z jakimi musi spotkać się strona rządowa, bo jest to teren prywatny, ale wobec tylu nacji, które są tam pochowane i szacunku wszystkich dla tego miejsca, ulokowanie tam jarmarku jest wysoce niestosowne.

W opinii Fabisiak kiermasz będzie blokował dostęp do cmentarza na Monte Cassino.

Wiceminister spraw zagranicznych ds. Polonii Jan Dziedziczak podkreśla, że MSZ już dawno podjęło stosowne działania w tej sprawie, będą kolejne kroki. – Wczoraj odbyłem długą telefoniczną rozmowę z ambasadorem Orłowskim, uważamy tę sytuację za niedopuszczalną, skandaliczną – podkreśla Jan Dziedziczak.

Jak dodaje Dziedziczak, Polacy, którzy z przyczyn historycznych mają wiele takich miejsc, mogą być wzorem dla Europy jeżeli chodzi o ochronę miejsc pamięci.

- Uważamy to co stało się we Włoszech, za coś dalece bulwersującego. Pamiętajmy, że jest to cmentarz żołnierzy polskich, którzy przelewali krew za to, by mieszkańcy Włoch mogli żyć w wolnym państwie demokratycznym – zaznacza Dziedziczak.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA