REKLAMA

Co proponuje PO w dziedzinie obronności?

  • Autor: PAP/em
  • 07 października 2015 18:39
Co proponuje PO w dziedzinie obronności? Z zapowiedzi PO wynika, że wydatki na armię mają być nie mniejsze niż 2 proc. PKB (fot. flickr/włodi/CC BY-SA 2.0)

Program wyborczy PO przewiduje wiele rozwiązań, m.in. w dziedzinie obronności, korzystnych dla Radomia i regionu radomskiego - przekonywali w środę (7 października) kandydaci tej partii do parlamentu. Politycy liczą na tzw. efekt kuli śnieżnej, związany np. z inwestycją Airbusa w Radomiu.

Kandydat PO na posła Marek Wikiński podkreślał, że zgodnie z programem wyborczym PO wydatki na armię mają być nie mniejsze niż 2 proc. PKB. "Jeśli Polska dalej będzie na ścieżce szybkiego rozwoju gospodarczego, jako jedno z nielicznych państw w UE, to armia będzie miała rocznie do wydania blisko 40 mld zł. Nigdy w historii demokratycznej Polski nie było tak dużych pieniędzy na ten cel" - stwierdził Wikiński.

Według niego, zyska na tym Radom i region radomski, a sztandarowym przykładem może być rządowy kontrakt z Airbusem na dostawę helikopterów wielozadaniowych. "Airbus będzie tworzył w Radomiu miejsca pracy i nastąpi - na co liczymy jako PO - tzw. efekt kuli śnieżnej, bo zawsze przy wiodącym globalnym koncernie powstają inne mniejsze przedsiębiorstwa, które generują kolejne miejsca pracy" - tłumaczył Wikiński. W jego ocenie 250 miejsc pracy, które planuje uruchomić w ramach nowego zakładu w Radomiu Airbus może za sobą pociągnąć 1-2 tys. dodatkowych miejsc u kooperantów.

Kandydat PO na senatora z regionu radomskiego Wojciech Gęsiak podkreślił, że planowane duże wydatki na polską armię nie będą także obojętne dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej mającej swoją siedzibę w Radomiu. "To jest struktura, która w ciągu najbliższych lat zaowocuje korzystnymi rozwiązaniami i kolejnymi miejscami pracy. Tylko to może się realizować wtedy, kiedy nie będą torpedowane już rozstrzygnięte przetargi czy już wdrożone programy" - dodał Gęsiak.

Wiceprezes Airbus Helicopters ds. innowacji, badań i rozwoju Tomasz Krysiński mówił we wtorek PAP, że jeszcze w październiku ogłoszone zostaną szczegóły związane z inwestycją. Do tej pory Airbus nie chciał ujawniać, na czym będzie polegała produkcja w Radomiu. "Jesteśmy w fazie wdrożenia pierwszego projektu z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym" - zapewnił Krysiński. Dodał, że Airbus zamierza otworzyć w Radomiu zakład i zatrudnić 250 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA