REKLAMA

Czad, zatrucia tlenkiem węgla: MSWiA mówi, jak zachować czujność

  • Autor: PAP/MN
  • 25 października 2016 12:27
Czad, zatrucia tlenkiem węgla: MSWiA mówi, jak zachować czujność Kampania "Czad i ogień - obudź czujność!" jest odpowiedzią na alarmujące statystyki dotyczące ofiar pożarów i zatruć czadem. (fot. mswia)

• 169 osób zostało poszkodowanych, a jedna zmarła, w wyniku zatrucia tlenkiem węgla w tym sezonie grzewczym, czyli od początku września.
• Dane pochodzą od MSWiA, które rozpoczyna kampanię informacyjną "Czad i ogień – obudź czujność!".

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak wziął udział w naradzie z komendantami wojewódzkimi Państwowej Straży Pożarnej, podczas której przedstawił założenia kampanii pod hasłem "Czad i ogień - obudź czujność!". Jest ona odpowiedzią na alarmujące statystyki dotyczące ofiar pożarów i zatruć czadem - podkreślił.

Przypomniał, że w ostatnim sezonie grzewczym, czyli od września 2015 r. do marca 2016 r., w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarło 50 osób, a 2,2 tys. zostało poszkodowanych. "Mamy wiele przypadków ludzi poszkodowanych tlenkiem węgla. Kampania ma na celu uwrażliwienie na to zagrożenie" - powiedział Błaszczak.

W ramach kampanii emitowane będą spoty radiowe, a w szkołach realizowane programy wskazujące dzieciom i młodzieży na zagrożenia, m.in. przygotowano konkurs dotyczący problemu tlenku węgla. Kampania informacyjna ma być także przeprowadzona w mediach społecznościowych. "Z badań zleconych przez MSWiA wynika, że świadomość na temat czadu i zagrożenia pożarowego jest niska. Dlatego w ramach kampanii społecznej przygotowaliśmy materiały edukacyjne" - powiedział Błaszczak.

Jak przypomniał komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski, czad, czyli tlenek węgla jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania - gazu, paliw płynnych i stałych - spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu. "W tym roku strażacy interweniowali już 365 razy w związku z tlenkiem węgla. W całym zeszłym roku takich interwencji było ponad 7,4 tys." - powiedział komendant.

W ramach kampanii emitowane będą spoty radiowe, a w szkołach realizowane programy wskazujące dzieciom i młodzieży na zagrożenia. (źródło: mswia)

Objawy zatrucia to: ból i zawroty głowy, duszność, trudności z oddychaniem, senność, nudności. W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza, jak najszybciej wynieść poszkodowaną osobę z pomieszczenia i rozluźnić jej ubranie, wezwać służby ratownicze - pogotowie ratunkowe, straż pożarną, ewentualnie pogotowie gazowe. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzona osoba nie oddycha, należy wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca.

Tlenek węgla w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną krwinek 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet natychmiastowa śmierć.

Prawo budowlane zobowiązuje zarządców i właścicieli obiektów budowlanych, w tym budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA