REKLAMA

Czaputowicz: Polska zyskuje na sporze wokół ustawy o IPN

 • Autor: PAP/AT
 • 05 lutego 2018 14:40
Czaputowicz: Polska zyskuje na sporze wokół ustawy o IPN Prawda historyczna leży po naszej stronie - powiedział minister Jacek Czaputowicz (fot.shutterstock)

Jeżeli się pojawiają terminy "polskie obozy śmierci", a minister spraw zagranicznych Niemiec mówi, że nigdy nie będzie na to zgody, to jest to sukces dyplomacji polskiej i inicjatywy na rzecz obrony imienia Polski podjętej przez premiera Mateusza Morawieckiego, a także przez władze PiS - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 • Uważam, że Polska bardzo zyskuje na sporze wokół nowelizacji ustawy o IPN - powiedział szef MSZ.
 • W tym sensie, że uświadamia opinii publicznej, jaka była prawda - zaznaczył.
 • Jak dodał, sprzeciw Niemiec wobec terminu "polskie obozy śmierci" to sukces dyplomacji polskiej.

Szef dyplomacji był pytany przez dziennikarzy podczas poniedziałkowej konferencji prasowej o podpisany przez kilkunastu b. dyplomatów list otwarty krytykujący politykę zagraniczną rządu PiS w związku m.in. ze sporem "z Izraelem, USA i innymi sojusznikami wokół ustawy o IPN".

"Ja uważam, że Polska bardzo zyskuje na tym sporze, też w tym sensie, że uświadamia opinii publicznej, jaka była prawda. Jeżeli się pojawiają terminy polskie obozy śmierci, a minister spraw zagranicznych Niemiec mówi, że nigdy nie będzie na to zgody, to jest to sukces dyplomacji polskiej i inicjatywy na rzecz obrony imienia Polski podjętej przez premiera Mateusza Morawieckiego, a także przez władze PiS" - mówił Czaputowicz.

"Ufam, że ta dyskusja będzie sprzyjać umocnieniu Polski w świecie, wykazaniu, że Polska potrafi walczyć o swoje prawa, ale przede wszystkim dlatego, że jednak prawda historyczna leży po naszej stronie" - dodał. Zaznaczył zarazem, że treść listu nie jest mu znana.

Według sygnatariuszy listu przebieg sporu wokół noweli ustawy o IPN dowodzi, że "pozycja międzynarodowa Polski jest najgorsza od odzyskania niepodległości w 1989 r.", a jej konsekwencją jest utrata "zdolności wpływania na swych, nawet najbliższych partnerów zagranicznych. "Jako byli dyplomaci ostrzegamy: obecna polityka Jarosława Kaczyńskiego oraz Prawa i Sprawiedliwości jest sprzeczna z polską racją stanu i wiedzie Państwo do katastrofy" - napisali. Zaznaczyli jednocześnie, że wiedzą, iż ich oceny "podziela większość kolegów nadal pracujących w Służbie Zagranicznej".

Czytaj też: Premier: Polska historia stała się wygodnym chłopcem do bicia

B. dyplomaci apelują do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie noweli o IPN, do polityków obozu rządzącego m.in. o "zmianę kursu" i "powrót do polityki proeuropejskiej i prozachodniej", a do szefa MSZ - o "przywrócenie dyplomacji podmiotowości i profesjonalizmu, który polega też na mówieniu nie dla działań sprzecznych z interesem Państwa".

Pod listem podpisali się m.in.: b. ambasadorowie RP w Izraelu Maciej Kozłowski i Agnieszka Magdziak-Miszewska, b. ambasador przy NATO Jacek Najder, b. ambasador w Stanach Zjednoczonych Ryszard Schnepf, b. ambasador w Kanadzie Marcin Bosacki oraz b. dyplomata, b. doradca ds. międzynarodowych prezydenta Bronisława Komorowskiego Roman Kuźniar.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

 • Krzysztof Dąbek 2018-02-06 13:07:18
  ha, ha, Polska izolowana na arenie międzynarodowej, Rosja rozmieszcza iskandery przy granicy z Polską, a ten zadowolony!
 • jur 2018-02-05 16:22:38
  Panie Ministrze, o jakim sukcesie rzadu Pan mowi... Przeciez nigdy zaden przedstawiciel rzadu niemieckiego nie wyrazal sie ,,polskie obozy". Wiec nad czym zachwyty? Podobnie sprawa ma sie w stosunku do rzadow Francji i Wielkiej Brytanii. Dziwie sie wiec temu pustoslowiu!..REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA