REKLAMA

Czarzasty, szef SLD obawia się dekomunizacji ulic. Pisze list do Karczewskiego

  • Autor: GP
  • 29 stycznia 2016 12:54
Czarzasty, szef SLD obawia się dekomunizacji ulic. Pisze list do Karczewskiego Włodzimierz Czarzasty (fot. sld.org.pl)

• Przewodniczący SLD, Włodzimierz Czarzasty zdecydował się zaapelować do Senatu o ostrożność lub wręcz zaniechanie prac nad dekomunizacją.
• W ocenie polityka, w Polsce nie pozostało wiele miejsc upamiętniających zbrodnie totalitarne.
• Czarzasty boi się, że pod pretekstem dekomunizacji ulic, usuwane będą ślady tradycji lewicowej.

Niedawno wybrany, nowy szef SLD - Włodzimierz Czarzasty, wystosował list do marszałka senatu, Stanisława Karczewskiego. Powodem korespondencji są toczące się w izbie wyższej prace nad projektem ustawy mającej „zdekomunizować” przestrzeń publiczną. Częścią tych zmian ma być zmiana nazw ulic, które nadal noszą nazwy nawiązujące do okresów PRL.

Zgodnie z senackimi propozycjami, nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej - w tym dróg, ulic, mostów i placów (…) nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny.

Szef SLD zdecydował się akcentować w swoim liście fakt małej liczby śladów osób czy wydarzeń komunistycznych we współczesnej przestrzeni publicznej.

Przeczytaj: Senat wprowadził poprawki do ustawy o inwigilacji

- Ze zdziwieniem przyjąłem informacje medialne o trwających pracach Senatu nad projektem ustawy mającej „zdekomunizować” nazwy ulic polskich miast – pisze Czarzasty. - Jestem przekonany, że 26 lat po zakończeniu obrad Okrągłego Stołu w przestrzeni publicznej nie upamiętnia się osób, które popełniły, godne potępienia, zbrodnie pod sztandarem ideologii komunistycznej. Jeśli na skutek zaniedbań władz lokalnych takie sytuacje mają miejsce to powinny zostać przez nie naprawione - wyjaśnia.

Działacz lewicy podkreśla swoje obawy, że nowe przepisy mogą zostać użyte jako pretekst. W efekcie ich implementacji miałyby być usuwane znaki pamięci wszystkich osób i wydarzeń związanych z tradycją polskiej lewicy.

- Szczególne zaniepokojenie budzą zapowiedzi usuwania upamiętnień lewicowych formacji zbrojnych walczących w okresie II wojny światowej z niemieckim okupantem – pisze Czarzasty.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA