REKLAMA

Czechy: rozpoczęła się druga tura wyborów prezydenckich

  • Autor: PAP/JS
  • 26 stycznia 2018 15:34
Czechy: rozpoczęła się druga tura wyborów prezydenckich Pierwszą rundę wyborów wygrał Zeman, na którego oddało głos 38,59 proc. wyborców. (Fot. Shutterstock)

O godzinie 14.00 w Czechach otwarto lokale wyborcze. W drugiej turze wyborów o urząd głowy państwa ubiegają się obecny prezydent Milosz Zeman i były przewodniczący akademii nauk Jirzi Drahosz. Sondaże nie wskazują jednoznacznego zwycięzcy dwudniowego głosowania.

Lokale wyborcze otwarte będą w piątek do 22.00 i w sobotę od 8.00 do 14.00. Pełne nieoficjalne wyniki, opracowywane przez czeski urząd statystyczny, znane będą w kilka godzin po zamknięciu lokali wyborczych.

Pierwszą rundę wyborów wygrał Zeman, na którego oddało głos 38,59 proc. wyborców. Drugi był Drahosz z 26,6 proc. Kolejni trzej kandydaci, którzy nie odnieśli sukcesu w pierwszej turze, przekazali swoje głosy Drahoszowi.

Ostatnie sondaże wskazywały na wyrównany wynik. Według jednego z nich na Drahosza chciało głosować 47 proc. a na urzędującego prezydenta 43 proc. Pozostałe 10 proc. to niezdecydowani wyborcy i ci, którzy nie zamierzali głosować.

Zdaniem komentatorów wybory traktowane są jako swoisty plebiscyt nad prezydenturą Zemana. Krytykowany jest styl jego prezydentury. W ogniu krytyki znaleźli się też jego współpracownicy. Media podkreślały jego sympatie do Rosji i Chin. W kampanii wyborczej Zeman mówił m.in., że Rosja nie jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Czech. Drahoszowi z kolei wypominano, mimo jego zaprzeczeń, chęć przyjmowania uchodźców w Europie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA