REKLAMA

Czwarte posiedzenie Sejmu VIII kadencji i harmogram komisji

 • Autor: Gabriel Paździor
 • 07 grudnia 2015 14:35
Czwarte posiedzenie Sejmu VIII kadencji i harmogram komisji Posłowie zajmą się m.in. przedłużeniem przedawnienia w Kodeksie Karnym (fot. K.Białoskórski, sejm.gov.pl)

9 i 10 grudnia 2015 r. odbędzie się dwudniowe posiedzenie sejmu. Zaplanowano posiedzenie plenarne, na nim pięć czytań i prace komisji sejmowych. Izba będzie procedować pięć punków, wszystkie to pierwsze czytania projektów. Plan może jednak zostać zmieniony.

Marszałek Sejmu przewiduje, że obrady zaczną się 9 grudnia o godz. 11.

Pierwszym punktem spotkania parlamentu jest prezydencki projekt ustawy, który ma spełnić jedną ze sztandarowych obietnic Andrzeja Dudy. Głowa państwa proponuje zmiany w wieku emerytalnym, obniżenie wieku do lat 60 dla kobiet oraz dla mężczyzn do 65 lat. Ta nowelizacja ma także zlikwidować emerytury częściowe. Projekt wpłynął do laski marszałkowskiej 30 listopada br.

W dalszej kolejności posłowie wysłuchają posła Tadeusz Dziuby, który zreferuje pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o Instytucie Zachodnim im. Zygmunta Wojciechowskiego. Projekt miał być czytany 2 grudnia, ale zmiany w trzecim posiedzeniu przesunęły ten punkt obrad.

Kodeks Karny do zmiany - 10 lat na przedawnienie

19 listopada do sejmu wpłynął projekt zmian w Kodeksie Karnym. Niewielka zmiana ma dotyczyć art. 102 jednego z podstawowych kodeksów polskiego prawa. Posłowie chcą zmienić okres przedawnienia, tj. czas po upływie którego niemożliwym się staje pociągnięcie do odpowiedzialności za czyn zabroniony. Okres przedawnienia ma zostać zwiększony z pięciu lat do lat dziesięciu.

Tematyka medyczna na sali plenarnej

Czwartym punktem obrad jest czytanie obywatelskiego projektu, który ma na celu zmiany w ustawie o zawodzie lekarza. Jest to projekt, którego prezentacji podejmie się Jacek Krajewski - Prezes Porozumienia Zielonogórskiego, organizacji zrzeszającej lekarzy.

Projektodawcy uzasadniają konieczność zmian ogólnym niezadowoleniem z obecnego kształtu ustawy, która dotyczy zawodu lekarza, lekarza dentysty i refundacji leków.

Zmiany w regulaminie sejmu

Na koniec prac plenarnych sejm ma się zająć zmianami w regulaminie izby. Projekt będzie referować posłanka Izabela Kloc z Prawa i Sprawiedliwości.

PiS chce zmienić szereg zapisów regulaminu. Wśród zmian, między innymi są: wprowadzenie obowiązku składania przez wszystkie kluby i koła poselskie oświadczeń o udzieleniu lub nie poparcia Radzie Ministrów, wprowadzenie obowiązkowego pierwszego czytania projektu ustawy nie później niż w ciągu 4 miesięcy od dnia złożenia omawianego projektu i wprowadzenie braku możliwości zgłaszania wniosku o odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy w trakcie pierwszego czytania.

Możliwe punkty obrad na czwartym powiedzeniu

Prezydium sejmu zaznacza, że plan obrad może ulec zmianom. We wtorek odbywa się posiedzenie rządu, który jako strona mogąca zgłaszać projekty ustaw może wpłynąć na ustaloną kolejność czytań.

Porządek obrad może zostać wzbogacony o następujące punkty: zmianę budżetu i ustaw okołobudżetowych na rok 2015 i rok 2016, nowelizację kodeksu drogowego oraz uchwałę prezydium sejmu o powołaniu unii międzyparlamentarnej.

Kancelaria sejmu zaznacza, że kolejność rozpatrywania punktów porządku dziennego ustala Marszałek Sejmu w konsultacji z konwentem seniorów. Zmiany mogą mieć miejsce zarówno bezpośrednio przed posiedzeniem, jak i w jego trakcie.

Komisje sejmowe 9 grudnia

Prócz obrad plenarnych, posłowie będą pracować w komisjach. Pierwszego dnia obrad rano, do godz. 13 rozpoczną prace komisja etyki poselskiej, komisja kultury i środków przekazu, komisja ds. UE, komisja finansów publicznych, komisja rozwoju wsi i komisja ds. służb specjalnych. Posiedzenie ostatniej zostało utajnione.

Komisja kultury i środków przekazu będzie zajmować się ogłoszeniem roku 2016 rokiem Henryka Sienkiewicza i Feliksa Nowowiejskiego.

Komisja ds. UE będzie debatować nad szeregiem zagadnień powiązanych z członkostwem Polski w UE, a najważniejszym z nich będzie stanowisko rządu na spotkanie ministrów UE ds. rolnictwa i rybołówstwa. Spotkanie to ma się odbyć 14 i 15 grudnia tego roku w Brukseli.

Tajne posiedzenie komisji ds. służb będzie poświęcone informacji szefów agencji wywiadu i ABW w sprawie zagrożeń terrorystycznych, w kontekście wydarzeń paryskich.

Popołudnie i wieczór tego dnia to także spotkania w komisjach. Będą obradować komisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, komisja regulaminowa i spraw poselskich, komisja do spraw energii i skarbu państwa, komisja samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, komisja do spraw petycji, komisja ochrony środowiska, komisja kultury fizycznej i sportu. Obrady tego dnia zakończy, o godz. 18, spotkanie komisji łączności z Polakami za granicą.

Komisja gospodarki morskiej wysłucha informacji ministra Marka Gróbarczyka o stanie przygotowania i organizacji jego resortu, tj. ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Komisja ochrony środowiska będzie przygotowywać swoje prace na pierwsze półrocze roku 2016.

Komisja łączności z Polakami za granicą będzie zajmować się ważnym problemem trudności na jakie natrafiają media polonijne na Łotwie. Referował tę kwestię posłom będzie przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Ostatnie posiedzenia zaczną się o godzinie 18.

Komisje 10 grudnia

Następnego dnia komisje będą pracować od godziny 10. Ostatnie posiedzenie zostało zwołane na godzinę 16, będzie to komisja cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii. Na tym finalnym posiedzeniu minister Anna Streżyńska będzie prezentować zamierzenia resortu cyfryzacji na najbliższe miesiące i lata.

Wcześniej spotkają się komisja finansów publicznych, komisja gospodarki i rozwoju, komisja rolnictwa i rozwoju wsi, komisja kultury i środków przekazu, komisja ds. UE.

Pierwsza, komisja finansów publicznych, będzie rozpatrywać rządowe projekty zmian budżetu, które do tego czasu powinny znaleźć się w sejmie, po wtorkowym posiedzeniu rządu.

Komisja rolnictwa wysłucha zarówno ministra rolnictwa, jak i głównego lekarza weterynarii. Będą prezentować posłom aktualny problem związany z przypadkami występowania afrykańskiego pomoru świń wśród polskich zwierząt.

Komisja ds. UE będzie kontynuować swoje obrady z 9 grudnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • przyszły emeryt 2015-12-30 17:15:11
  Do KIR: ja też czekam mam 40 lat pracy a mam jeszcze pracować do 2021 r czy to nie przegięcie jestem już zmęczony a w dodatku zdrowie podupadło nie wiem czy doczekam 2021r kochane PO zafundowało nam niezły pasztet swoją dobrocią którą się tak chwalą ile dobrego zrobili do boju panie prezydencie czekamy na pana decyzję zaniżenia wieku BRAWO dla pana
 • KIR 2015-12-09 08:30:24
  Prawo panie prezydencie. Brawo. PIS. Nareszcie Polacy podniosą głowy. Jesteśmy narodem przedsiębiorczym, niegłupim, sprytnym, szybko przystosowujemy się do nowych sytuacji. I należy nas traktować równo w UE. Dosłownie równo. To tak niewiele. Ale nam Polakom się należy. A polskie kobiety, Polki nie będą pracować do 67. Bo i tak ciężko pracują na dwa etaty. A ONET i TVN są na usługach Niemców i Angoli, Polacy o tym wiedzą.
 • Tedy11 2015-12-08 17:25:32
  Czekam na przywrócenie wieku emerytalne 65/60. Wydaje mi się, że Pan Prezydent dotrzyma swojej sztandarowej obietnicy przedwyborczej. Boże, jak ja na to czekam. W maju 2016 r. kończę 65 lat życia i45 lat pracy - już ciągnę resztką sił. Panie Prezydencie dziękuję za już, ale czekam na finał.
 • prawda zawsze wypłynie 2015-12-07 17:56:45
  Rozumiem iż, jeżeli ktoś popełnił czyn zabroniony zwany przestępstwem w 2010roku, przy czym w grudniu 2015roku w świetle ustawy od 1 lipca 2015roku powyższy czyn uległ zatarciu,czy dany obywatel jest czysty?Prawo nie działa wstecz mam nadzieję, chodzi op art.102. Proszę o opinie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA