REKLAMA

Darmowe leki dla seniorów z podpisem prezydenta Dudy

  • Autor: GP
  • 05 maja 2016 08:50
Darmowe leki dla seniorów z podpisem prezydenta Dudy Prezydent podpisując ustawę kończy proces legislacyjny. Projekt trafi do druku i stanie się obowiązującym prawem w Polsce. (fot.:prezydent.pl)

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, wprowadzającą prawo dla osób po 75. roku życia do bezpłatnych leków, podała Kancelaria Prezydenta.

- Zgodnie z nowelą ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych osoby po 75. roku życia będą miały prawo do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą wymienione w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia. Pierwszy taki wykaz minister ma ustalić najpóźniej do 1 września br. Oznacza to, że od września seniorzy będą mogli korzystać z bezpłatnych leków znajdujących się na liście - czytamy w informacji.

Przeczytaj: Ministerstwo zdrowia określiło pierwszy cel Narodowego Funduszu Zdrowia

W wykazie tym mają znaleźć się w szczególności medykamenty związane z leczeniem chorób wieku podeszłego. Bezpłatne leki będą mogli pacjentowi przepisywać: lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (wskazany w deklaracji wyboru) oraz niektóre pielęgniarki POZ. Przepisywać je będą też mogli lekarze posiadający prawo wykonywania zawodu, którzy zaprzestali wykonywania zawodu i wystawili receptę dla siebie lub członków najbliższej rodziny.

- Celem ustawy z dnia 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw jest przeciwdziałanie zjawisku braku faktycznego dostępu osób starszych do leczenia ze względów ekonomicznych. Z powodu chorób (często współistniejących) towarzyszących wiekowi, osoby te zmuszone są przeznaczać znaczną część swojego dochodu na leki, co stanowi istotne obciążenie ich budżetów domowych. W związku z powyższym, ustawodawca zdecydował o wprowadzeniu bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych dla świadczeniobiorców, którzy ukończyli 75 rok życia - czytamy dalej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zofia 81 2016-05-05 14:11:08
    Ciekawa jestem czy dożyję? Szczególnie do tych niżej płatnych "środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego". Mam 81 lat i zespół złego wchłaniania. mnóstwo pieniędzy wydaję od lat na Nutridrinki ... i dalej chudnę i słabnę.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA