REKLAMA

Debata Kopacz-Szydło. "Decydujące będą emocje"

  • Autor: PAP
  • 19 października 2015 12:13
Debata Kopacz-Szydło. "Decydujące będą emocje" Debata pomiędzy Ewą Kopacz a Beatą Szydło ma być podzielona na trzy bloki tematyczne. Fot. parlamentarny.pl

Decyzje wyborcze podejmujemy często pod wpływem emocji - mówi socjolog dr Marcin Kotras. O głosy wyborców podczas poniedziałkowej debaty telewizyjnej będą zabiegać premier Ewa Kopacz i wiceprezes PiS Beata Szydło.

Więcej jest takich wyborców, którzy głosują sercem, pod wpływem pewnego impulsu emocji - mówi socjolog.

Najważniejsze są emocje

Jak ocenia, podczas obecnej kampanii wyborczej elementem, który rozgrywa poparcie dla poszczególnych ugrupowań, jest kwestia uchodźców.

Ci, którzy nas nimi straszą dość dobrze utrafiają w pewnego rodzaju obawy, jakie część Polaków ma przed przyjęciem uchodźców w Polsce - zauważa.

Kotras zwraca uwagę, że język, którym partie polityczne opisują świat, musi być zgodny z tym, jakim posługuje się wyborca, w jaki sposób widzi pewne sprawy.

Jeśli ja uważam, że ostatnie 25 lat to jest upadek mojego kraju i wszystko to, co wydarzyło się w tym czasie, świadczy o indolencji rządzących i o tym, że procesy, które idą w Polsce, idą w złym kierunku, prawdopodobnie będę uwiedziony narracją, jaką prowadzą takie ugrupowania, jak PiS - mówi socjolog.

Natomiast jeśli uważam, że zmiany w ostatnim ćwierćwieczu miały nieco inny charakter, modernizacyjny, sprzyjały mojemu położeniu społecznemu, to będę orientował się na przykład ku takim partiom, jak partie rządzące - dodaje Kotras.

Otoczenie społeczne

Jak mówi socjolog, kolejny ważny element przy podejmowaniu decyzji wyborczych to nasze otoczenie społeczne.

Jeśli moje życie jest zupełnie inne od tego, jakie sobie wyobrażałem, to wiadomo, że będę szukał tych scenariuszy, które w sposób negatywny tę rzeczywistość opisują, będę popierał ugrupowania opozycyjne - dodaje.

Kotras podkreśla, że elementem, który dzisiaj bardzo istotnie wpływa na relacje wyborcze i pojedynki wyborcze między poszczególnymi politykami są media społecznościowe.

Ci, którzy w umiejętny sposób te narzędzia wykorzystują, zyskują już na starcie przewagę nad swoimi politycznymi konkurentami, co udowadniał choćby urzędujący prezydent Andrzej Duda - dodaje socjolog.

Poniedziałkowa debata pomiędzy Ewą Kopacz a Beatą Szydło ma być podzielona na trzy bloki tematyczne: sprawy gospodarcze i społeczne, polityka zagraniczna i obronność oraz ustrój państwa i polityka. Debatę obejrzymy na antenach: TVP1, TVP Info, TVN24 oraz Polsat News. Początek o godz. 20.00.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA