REKLAMA

Debata liderów list wyborczych. Walczą o mandaty

  • Autor: PAP
  • 06 października 2015 08:41
Debata liderów list wyborczych. Walczą o mandaty W debacie uczestniczyli liderzy list: KORWiN, Kukiz'15, "Nowoczesna", PiS, PO, PSL, "Razem" i Zjednoczona Lewica. Fot. kostrzyn.um.gov.pl

Pomysły na naprawę służby zdrowia, stosunek do roli Kościoła w życiu państwa oraz kwestia przyjmowania imigrantów były m.in. tematami debaty wyborczej z kandydatami do parlamentu, którą zorganizowały w Płocku lokalne media.

W debacie uczestniczyli liderzy list w wyborach do Sejmu, które w tamtejszym okręgu nr 16 zarejestrowały komitety wyborcze: KORWiN, Kukiz'15, "Nowoczesna", PiS, PO, PSL, "Razem" i Zjednoczona Lewica. Każdy komitet reprezentowało dwóch przedstawicieli. Pytania zadawali dziennikarze i publiczność.

Służba zdrowia

Podczas wymiany opinii na temat sposobów naprawy służby zdrowia za znaczącym zwiększeniem nakładów na tę dziedzinę oraz za większą liczbą miejsc na specjalizacjach lekarskich opowiedziała się Magdalena Malińska z "Razem".

O zwiększeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne w drodze międzypartyjnego porozumienia mówił poseł PSL Piotr Zgorzelski, który ocenił jednocześnie, że konieczne jest "odejście od monopolu NFZ". Marcin Kierwiński z PO zgodził się, iż można rozważyć powrót do regionalnych funduszy zdrowotnych, które konkurowałyby ze sobą przy zakupie świadczeń oraz zwiększyć liczbę lekarzy specjalistów. Poseł Wojciech

Jasiński z PiS przekonywał, iż potrzebne jest przywrócenie budżetowego finansowanie służby zdrowia, gdyż NFZ nie sprawdza się w tej formule.

Małgorzata Kamińska z "Nowoczesnej" oceniła, że w służbie zdrowia "potrzebni są lepsi menedżerowie i lepsze systemy zarządzania" oraz darmowy pakiet świadczeń podstawowych dla każdego. Według niej, instytucja NFZ "już się przeżyła".

Zdaniem Marcina Bacińskiego z partii KORWiN, obecny system ochrony zdrowia jest nieefektywny, gdyż nie jest konkurencyjny.Przekonywał, że konkurencja powoduje wzrost jakości usług i dlatego szpitale powinny być prywatne.

Włodzimierz Czarzasty z Zjednoczonej Lewicy mówił o potrzebie zniesienia limitów w służbie zdrowia, wprowadzenia obywatelskiego prawa do opieki medycznej i objęciu ubezpieczeniem zdrowotnym wszystkich obywateli, a także o uruchomieniu bezpłatnej opieki zdrowotnej, w tym stomatologicznej, w szkołach i przedszkolach oraz o konieczności zablokowaniu przekształceń szpitali w spółki. Według

Marka Jakubiaka z Kukiz'15, naprawę służby zdrowa należałoby zacząć od likwidacji przychodni specjalistycznych "leczących tylko rządzących" i likwidacji NFZ.

Kościół w życiu państwa

Kandydaci różnili się też opiniami na temat roli Kościoła w życiu państwa. Według Zgorzelskiego z PSL, Kościół "może, a nawet powinien zabierać głos w sprawach zjawisk wydarzeń społecznych, a także postaw ludzkich". Kierwiński z PO ocenił, iż potrzebny jest "przyjazny, ale rozdział Kościoła od państwa", gdyż "nie może być tak, że hierarchia kościelna chciałaby w sposób bezpośredni wpływać na tworzone prawa". W opinii Jasińskiego z PiS, Kościół katolicki "jest jedynym depozytariuszem tych wartości, które łączą Polaków, ale także Europę".

Z tego względu Kościół ma prawo do wyrażania swojego zdania, także w procesie tworzenia prawa - przekonywał. Marcin Podsędek z "Nowoczesnej" mówił, że rozdział państwa i Kościoła powinien być "bardzo jasny", a finansowanie nauki religii w szkołach przez państwo powinno zostać zlikwidowane, zastrzegając, że lekcje religii w szkołach mogłyby pozostać.

Baciński z partii KORWiN podkreślił, że Kościół, który w historii Polski zawsze odgrywał bardzo ważną rolę, "nie może być zepchnięty na margines".

Kościół jest nośnikiem tradycji i kultury tego narodu - mówił. Czarzasty ze Zjednoczonej Lewicy, opowiedział się za rozdziałem Kościoła od państwa, które powinno pozostać świeckie. Według niego, lekcje religii powinny wrócić ze szkół do sal katechetycznych w parafiach.

Iwona Wierzbicka z Kukiz'15 uznała, że Kościół powinien pełnić obecnie "rolę stabilizatora" w sytuacjach konfliktów społecznych. Rafał Trzeciak z partii "Razem" wyraził pogląd, że Kościół powinien być "wyznacznikiem moralnym, ale nie prawa".

Uchodźcy w Polsce

Gdy kandydaci dyskutowali o przyjmowaniu w Polsce uchodźców z Bliskiego Wschodu, przedstawiciel "Nowoczesnej" deklarował, że uchodźcom, którzy uciekają przed wojną trzeba zapewnić bezpieczeństwo.

Jesteśmy za tym, żeby przyjmować uchodźców - mówił Podsędek.

Podobnego zdania była przedstawicielka "Razem". Malińska zarzuciła przeciwnikom przyjmowania uchodźców "emocje niepoparte faktami".

Partia KORWiN jest przeciwna wszelkim nielegalnym imigrantom w Polsce, a szczególnie z krajów arabskich - mówił poseł Górski.

Podawał powody ekonomiczne, ale też względy bezpieczeństwa.

Polska nie interesuje się rodakami na Wschodzie - dodał. Jakubiak z Kukiz'15 pytał: "Który mężczyzna zostawia swoją rodzinę, uciekając przed wojną? "I my tych ludzi mamy utrzymywać u siebie?". Kierwiński przekonywał, że pobyt uchodźców w Polsce będzie finansowany ze środków europejskich, a samorządy nie dołożą do tego "wielkich pieniędzy".

Marek Opioła sugerował, że napływ uchodźców do Europy może ograniczyć wsparcie finansowe dla obozów uchodźców, np. w Turcji.

Walka o mandaty

Debatę zorganizowały Tygodnik Płocki, Gazeta Wyborcza, Radio Płock i Portal Płock. Zdania publiczności na temat kandydatów do parlamentu przyszłej kadencji z okręgu płockiego były podzielone. Po zakończeniu debaty można było usłyszeć komentarze: "ciekawe spotkanie, okazało się, co ci politycy tak naprawdę myślą", ale też i taką ocenę: "były tam może trzy, cztery osoby, które rzeczywiście nadają się na posłów".

W 2011 r. w okręgu płocko-ciechanowskim wybory do Sejmu wygrało PiS (33,74 proc. głosów), które zdobyło 4 mandaty. PO (28,43 proc.) uzyskała wówczas 3 mandaty poselskie, PSL (18,72 proc.) - 2 mandaty, a ówczesny Ruch Palikota (8,38 proc.) - 1 mandat. Frekwencja wyborcza wyniosła wtedy 43,34 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA