REKLAMA

Debata PO kontra PiS? Grzegorz Schetyna: PiS nie chce rozmawiać z opozycją

  • Autor: PAP/AT
  • 20 maja 2017 19:00
Debata PO kontra PiS? Grzegorz Schetyna: PiS nie chce rozmawiać z opozycją PiS odwraca się od Polaków tyłem - powiedział lider PO (fot.twitter.com/SchetynadlaPO)

Wzywamy PiS do debaty o najważniejszych sprawach dla Polaków, chcemy rozmawiać o jakości rządzenia, ale PiS nie chce rozmawiać z opozycją, odwraca się od Polaków tyłem - powiedział lider PO Grzegorz Schetyna.

• Platforma Obywatelska ponownie wzywa PiS do debaty.

• Dziś pokazujemy, że PiS nie chce rozmawiać z opozycją, że odwraca się od Polaków tyłem - powiedział Grzegorz Schetyna.

• Podkreślił, że PO chce rozmawiać o jakości rządzenia, złej jakości rządzenia.

Tydzień temu wzywaliśmy rząd PiS do debaty, mówiliśmy o konkretnych, ważnych tematach, o których trzeba rozmawiać. Dziś pokazujemy, że PiS nie chce rozmawiać z opozycją

"Tydzień temu wzywaliśmy rząd PiS do debaty, mówiliśmy o konkretnych, ważnych tematach, o których trzeba rozmawiać. Dziś pokazujemy, że PiS nie chce rozmawiać z opozycją, że odwraca się od Polaków tyłem, chowa się za rzeczą uchodźców, kobiet i dzieci, że jest przeciw UE, przeciw wszystkim tak naprawdę. Dlatego powtarzamy i wzywamy PiS do debaty o najważniejszych sprawach dla Polaków, dla ich przyszłości" - powiedział Schetyna na konferencji prasowej w Warszawie.

Podkreślił, że PO "chce rozmawiać o jakości rządzenia, złej jakości rządzenia". "Będziemy to codziennie udowadniać i codziennie pokazywać" - zapowiedział.

Szef klubu PO Sławomir Neumann przekonywał, że "PiS nie tylko boi się debaty z PO w sprawach programowych, najważniejszych dla Polski, ale także ucieka od odpowiedzi na pytania, które nurtują Polaków, które zostały publicznie zadane i robi wszystko, by na nie nie odpowiedzieć".

Czytaj też: W PiS nastał czas "zimnej wojny"

"Kiedy minister Ziobro wyda list gończy za Wacławem Berczyńskim, aby wyjaśnił swoją rolę w przetargach na śmigłowce, organizowanych przez ministra obrony Macierewicza i jego resort? (...), dlaczego rolnicy w Polsce nie otrzymają wszystkich dopłat, czy to jest związane z niekompetencją ministra Jurgiela i b. szefa ARiMR, którzy doprowadzili do zapaści w tej instytucji? (...). I wreszcie: czy prawdą jest, że imperium ojca (Tadeusza) Rydzyka otrzymało już z instytucji państwowych ponad 100 mln zł?" - pytał.

Dodał, że inni politycy PO mają do PiS kolejne pytania, w pięciu zakresach.

Magdalena Kochan, odpowiadająca w gabinecie cieni PO za sprawy MRPiPS, kierowała swoje pytania do minister Elżbiety Rafalskiej; pytała m.in. o to, czy "niesprawiedliwy program 500 plus, bo wykluczający pierwsze dzieci w rodzinie i dzieci samotnych rodziców, dzieci z domów dziecka, to jedyny pomysł PiS na rozwiązywanie problemów społecznych". Pytała też o przyczyny "zabierania pieniędzy organizacjom społecznym pomagającym ofiarom przemocy".

Marzena Okła-Drewnowicz (PO) mówiła, że chciałaby debaty nt. starzejącego się społeczeństwa i problemów osób starszych. Wskazywała, że jest ich coraz więcej, a brakuje lekarzy geriatrów; mówiła też o możliwych w przyszłości "głodowych emeryturach".

Urszula Augustyn, w gabinecie cieni PO odpowiadająca za edukację, zwróciła się do szefowej tego resortu Anny Zalewskiej. "Nie wiem, czy pani wie, że zapisuje się pani w historii jako Anna +deforma+ Zalewska; nie wiem czy pani wie, że już teraz zamyka się szkoły pełne dzieci, że teraz dzieci z niepełnosprawnościami odsyła się do domów, że brakuje tysięcy miejsc w przedszkolach" - mówiła.

Apelowała, by minister edukacji "usiadła do stołu z rodzicami, którzy desperacko protestują de facto każdego dnia i porozmawiała z nimi o tym, czego naprawdę potrzeba polskiej szkole, by była nowoczesna, otwarta, bezpieczna i przyjazna dzieciom".

Inny z polityków PO, Rafał Grupiński, mówił z kolei o kwestiach związanych z kulturą. "Obecny stan, w jakim znajduje się kultura można podsumować tak: poczucie wolności, przede wszystkim wolności działania, w kulturze zanika" - ocenił. Jako przykłady tego zjawiska przytaczał sprawy: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i wokół powołania dyrektora Starego Teatru. Grupiński podkreślał, że obie te sprawy wzbudziły duży sprzeciw środowiska artystycznego i spowodowały protesty.

Do kwestii uchodźców nawiązał z kolei Rafał Trzaskowski - odpowiedzialny w gabinecie cieni PO za sprawy zagraniczne. "Żeby odwrócić uwagę nas wszystkich, PiS próbuje wzniecać obawy związane z uchodźcami, próbuje stawiać znak równości pomiędzy kobietami i dziećmi, którzy uciekają przed śmiercią i prześladowaniami, a zagrożeniem terrorystycznym. To jest czysty cynizm, ale ma on swoje konsekwencje" - mówił.

Według niego wskutek działań PiS w kraju "wzrastają nastroje ksenofobiczne, a Polska jest na szarym końcu, jeśli chodzi o cały cywilizowany świat". Według niego PiS podejmuje ws. uchodźców "cyniczną grę, która mówi, że nie przyjmiemy ani kobiety, ani jednego dziecka" i jest w UE "całkowicie osamotniony". Pytał o konsekwencje takiego działania i o to, czy PiS "będzie w stanie zagwarantować, że nie straci ani jednej złotówki, wynegocjowanej przez rząd PO-PSL w budżecie UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • czytajwyżej 2017-05-21 16:27:43
    POkrętacze chcą debaty z PiS-em na temat spraw, które już są pozytywnie załatwione dla Polaków, tylko po to aby w Brukseli i Soros, nie zapomnieli, że w Polsce, jeszcze istnieje taki sztuczny twór, jak "platforma" zwana "obywatelską". O "nowoczesnej", już nie wspomnę.
  • Kurka domowa 2017-05-20 23:27:05
    ...prezes partii, która wygrała wybory i przyjęła rządy jest człowiekiem dialogu i słyszymy, czytamy widzimy, że i rząd, i parlament, i prezydent zapraszają do dialogu rzeczowego, na propozycje od OPOZYCJI, na konkrety. A tymczasem widzimy chwytanie za słówka, jakieś niesprawiedliwe oskarżenia, które nie są wyjaśniane przez atakujących. Czas płynie, Polacy nie zrezygnują z prawdy, szlachetności, godności, praworządności, sprawiedliwości... !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA