REKLAMA

Debata w Parlamencie Europejskim

  • Autor: PAP/GP
  • 19 stycznia 2016 16:42
Debata w Parlamencie Europejskim Przedstawiciel Holandii Bert Koenders i premier Beata Szydło na sali plenarnej Parlamentu Europejskiego (fot. twitter.com/PremierRP)

· Europosłowie zasiedli do debaty o 16:45 w sali plenarnej obrad Parlamentu Europejskiego.
· Debatę zaczęło wystąpienie przedstawiciela Holandii, kraju przewodzącego pracy UE, Berta Koendersa.
· Po nim przemawiał komisarz Frans Timmermans.
· Po komisarzu mówiła premier Rzeczpospolitej Beata Szydło.

- Biorąc pod uwagę kluczową pozycję Trybunału Konstytucyjnego w polskim systemie prawnym, widzimy ryzyko zwiększonego zagrożenia dla praworządności - mówił w czasie debaty w PE na temat sytuacji w Polsce wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Timmermans zapewniał, że KE chce prowadzić z Polską konstruktywny i oparty na faktach dialog, by zapobiec niebezpieczeństwu systemowego łamania praworządności. Jak tłumaczył, główny powód rozpoczęcia tej oceny przez KE w ramach procedury ochrony państwa prawa to wydarzenia wokół Trybunału Konstytucyjnego i mianowania niektórych jego sędziów.

- W zasadzie powinna to być sprawa, której decyzje podlegają (ocenie) samego Trybunału Konstytucyjnego, ale sytuacja w tej chwili jest taka, że inne instytucje państwa polskiego nie przełożyły na praktykę wyroków TK w tej sprawie - tłumaczył wiceszef KE.

Jak podkreślił, było to powodem braku pewności Komisji co do funkcjonowania TK w Polsce. Dodał, że Sejm dokonał zmian w ustawie o TK, które czynią jego orzecznictwo znacznie bardziej skomplikowanym.

- Biorąc pod uwagę kluczową pozycję Trybunału w polskim systemie prawnym, widzimy tutaj ryzyko zwiększonego zagrożenia dla praworządności - skonkludował.

Komisja Europejska będzie w sposób bezstronny, oparty na dowodach i w duchu współpracy prowadzić dialog z rządem Polski na temat rządów prawa - zapewnił w wtorek podczas debaty w PE wiceszef KE Frans Timmermans.

Jak zaznaczył, procedura ochrony praworządności, którą KE uruchomiła wobec Polski kilka dni temu, pozwala Komisji na wszczęcie usystematyzowanego dialogu z władzami Polski.

- Skorzystamy z tego w sposób konstruktywny, w duchu współpracy nie w duchu konfrontacji - podkreślił Timmermans.

Jak zaznaczył, obecnie mamy do czynienia z pierwszą fazą procesu przewidzianego w tej procedurze. Podkreślił, że ma ona charakter prewencyjny.

- Ocena prawna w żaden sposób nie przewiduje automatyzmu kroków czy decyzji w kolejnych fazach; to wszystko będzie zależało wyłącznie od stanu faktycznego - powiedział wiceszef KE.

- Będziemy w sposób bezstronny, oparty na dowodach, w duchu współpracy angażowali się w ten dialog - zapewnił Timmermans.

Gdy komisarz Timmermans zakończył, głos oddano premier Beacie Szydło.

- Polacy są otwarci, by wspierać Europę w trudnych decyzjach, jesteśmy częścią Europy, to dla nas wartość - powiedziała premier Beata Szydło we wtorek w Parlamencie Europejskim w debacie o sytuacji w Polsce.

- Polacy są otwarci, by wspierać Europę w trudnych decyzjach, Polacy są otwarci, by wspierać Europę w podejmowaniu tych wyzwań. Jesteśmy częścią Europy, to dla nas olbrzymia wartość - mówiła Szydło.

Podkreśliła, że polska historia jest bardzo trudna.

- To jest historia, która znaczyła naszą drogę do dnia dzisiejszego. Nasi ojcowie, nasi dziadowie przelewali krew za to, byśmy mogli cieszyć się wolnością, byśmy mogli być częścią (...) zjednoczonej Europy, ale też przelewali krew za wolność innych narodów europejskich - mówiła szefowa polskiego rządu.

Podkreślała, że Polacy przez wiele lat musieli walczyć o wyrażanie swoich opinii i budowanie własnej państwowości.

- Wywalczyliśmy to i nie damy sobie tego odebrać. Bo to jest idea, której nauczyła nas zjednoczona Europa. Jesteśmy Europejczykami, jesteśmy z tego dumni - powiedziała.

Szydło mówiła też, że podczas niedawnych wyborów parlamentarnych Polacy wybrali jej partię i program, który ona przedstawiła. Jak podkreśliła, program ten jest przede wszystkim skierowany do tych obywateli, którym po tych latach transformacji i uczestnictwa w UE nie najlepiej się w Polsce żyje.

- Może dla państwa to jest dziwne, ale Polska - choć w UE, choć to duży kraj - ciągle boryka się jeszcze z takimi problemami jak duże bezrobocie wśród młodych ludzi, jak niskie zarobki wśród młodych ludzi, wiele polskich dzieci ciągle jeszcze marzy o tym, by jedyny ciepły posiłek zjeść w szkole, są w Polsce Emeryci, którzy połowę swojej emerytury muszą wydawać na leki i bardzo często muszą dokonywać dramatycznych wyborów: czy wykupić receptę, czy też opłacić rachunki - powiedziała Szydło. - Taka rzeczywistość też jest w Polsce - zaznaczyła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA