REKLAMA

Decyzja KE ws. TK: wiceszefowa PSL nie jest zdziwiona

  • Autor: PAP/MN
  • 27 lipca 2016 16:50
Decyzja KE ws. TK: wiceszefowa PSL nie jest zdziwiona Andżelika Możdżanowska (fot. mat. pras.)

• Andżelika Możdżanowska, wiceszefowa klubu PSL, oceniła decyzję KE o wydaniu zaleceń dla Polski dot. rządów prawa w związku z kryzysem wokół TK.
• Jak powiedziała, jest bardzo radykalna, ale spodziewana.
• Zaapelowała też do prezydenta by nie podpisywał nowej ustawy o TK.

Możdżanowska powiedziała na środowym briefingu w Sejmie, że decyzja Komisji Europejskiej jest "bardzo radykalna", ale - jak zaznaczyła - po przyjęciu w lipcu przez parlament ustawy o TK "wszyscy się spodziewali" takiej decyzji.

Wiceszefowa klubu ludowców zwróciła się też do Andrzeja Dudy o niepodpisywanie nowej ustawy o TK. "Panie prezydencie (...) bardzo gorąco apeluję, aby pan nie podpisywał tej ustawy, która jest szkodliwa dla polskiej demokracji, polskiego parlamentu i Polski na arenie międzynarodowej" - podkreśliła posłanka PSL.

Jej zdaniem podpisanie ustawy może wywołać "kolejne radykalne konsekwencje" w postaci kroków wobec Polski podjętych przez KE czy Radę UE.

Posłance wtórował rzecznik PSL Jakub Stefaniak, który zaznaczył, że polityka rządu jest krótkowzroczna, bo wobec zbliżającej się rewizji budżetu UE może się okazać, że przez "machanie szabelką stracą ci, którzy korzystają ze środków unijnych". "Wszyscy jesteśmy ciekawi, co PiS wtedy im powie i na kogo zrzuci swoją winę" - dodał.

Czytaj też: TK wydał wyrok w sprawie ustawy o gruntach warszawskich. Prezydent Duda musi ją podpisać

 

Komisja Europejska przyjęła w środę zalecenia dla Polski dotyczące rządów prawa w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego i oczekuje ich wykonania w ciągu trzech miesięcy - poinformował wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.

Decyzja ta oznacza przejście do drugiego etapu procedury ochrony praworządności, wszczętej wobec Polski w styczniu. Zdaniem KE w Polsce istnieje "systemowe zagrożenie dla państwa prawa". Zdaniem Timmermansa nowa ustawa o TK, przyjęta przez parlament 22 lipca, nie usuwa zagrożenia dla rządów prawa w Polsce. "Oczywiście pewne zmiany idą we właściwym kierunku, w szczególności polskie władze zrezygnowały z wymogu, by decyzje TK zapadały większością 2/3 głosów, jednak kluczowe problemy, takie jak publikacja i wykonywanie wyroków oraz zaprzysiężenie sędziów (TK), pozostają nierozwiązane. Co więcej, wprowadzono nowe problematyczne zapisy, które podają w wątpliwość skuteczność oceny konstytucyjnej" - powiedział Timmermans.

Według opublikowanego dokumentu KE zaleca polskim władzom "przestrzeganie wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 3 i 9 grudnia 2015 r. oraz ich pełne wykonanie; zgodnie z tymi wyrokami stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego ma objąć "trzech sędziów wybranych zgodnie z prawem przez poprzedniego ustawodawcę w październiku 2015 r., a nie trzech sędziów wybranych przez nowego ustawodawcę bez ważnej podstawy prawnej".

Czytaj też: Błaszczak: KE powinna zająć się atakami terroru, a nie sprawami wydumanymi

Kolejne zalecenie, to ogłoszenie i pełne wykonanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 r. i późniejszych oraz zagwarantowanie automatycznego ogłaszania przyszłych wyroków niezależnie od decyzji władzy wykonawczej lub ustawodawczej.

Komisja rekomenduje też "zagwarantowanie zgodności wszelkich nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z wyrokami Trybunału Konstytucyjnego, w tym z wyrokami z dnia 3 i 9 grudnia 2015 r. i 9 marca 2016 r. oraz pełnego uwzględnienia w tych nowelizacjach opinii Komisji Weneckiej".

Trybunał powinien też mieć możliwość oceny, czy nowa ustawa o TK, przyjęta 22 lipca, jest zgodna z konstytucją, jeszcze zanim ustawa ta wejdzie w życie - uważa KE i zachęca polskie władze, by zwróciły się o opinię Komisji Weneckiej Rady Europy w tej sprawie. KE wzywa również polskie władze, by powstrzymały się od wypowiedzi i działań, podważających autorytet TK.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA