REKLAMA

Deklaracja VAT będzie uproszczona? Tego chcą posłowie Kukiz'15

  • Autor: PAP/MN
  • 16 stycznia 2017 09:38
Deklaracja VAT będzie uproszczona? Tego chcą posłowie Kukiz'15 Wicemarszałek Sejmu zapewnił, że projekt o deklaracji VAT spełnia wymagania Unii Europejskiej. (fot. Fotolia)

• Kukiz'15 chce w poniedziałek przedstawić wicepremierowi ministrowi rozwoju i finansów Mateuszowi Morawieckiemu projekt najprostszej w UE deklaracji VAT-owskiej .
• Tak zapowiedział w poniedziałek (16 stycznia) wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

"W poniedziałki prezentujemy swoje projekty deregulacyjne pod hasłem 'poniedziałek wolności'. Dzisiaj chcemy złożyć projekt najprostszej w Europie deklaracji VAT-owskiej" - zapowiedział w TVP Info Stanisław Tyszka.

Jak porównał, na razie polska deklaracja VAT liczy 60 rubryk, a np. w Wielkiej Brytanii czy w Irlandii deklaracja VAT-owska ma takich rubryk jedynie 8-9. "Dlaczego my nie możemy mieć najprostszej deklaracji?" - pytał wicemarszałek. Zapowiedział, że w poniedziałek jego ugrupowanie dostarczy projekt ministrowi rozwoju i finansów Mateuszowi Morawieckiemu. Jak zaznaczył Tyszka, projekt ten zakłada, że deklaracja liczyłaby zaledwie sześć rubryk.

Wicemarszałek Sejmu zapewnił, że projekt spełnia wymagania Unii Europejskiej. "Jest jedna dyrektywa VAT-owska obowiązująca wszystkie państwa Unii Europejskiej, natomiast jedni wymagają mnóstwo danych od swoich przedsiębiorców, a inni - minimum" - powiedział.

Zaznaczył, że państwa rywalizują między sobą prostotą systemów podatkowych. "My chcemy przyciągać przedsiębiorców, a nie wypychać ich, by rejestrowali firmy w Wielkiej Brytanii, Irlandii, czy nawet w Czechach. A tak się dzieje teraz w Polsce" - zauważył poseł.

Według niego Polska traci konkurencyjność w Europie Środkowo-Wschodniej, bo kraje regionu - np. Rumunia, Węgry - obniżają czy też upraszczają podatki. Tyszka dodał, że Polska nie powinna na obywateli nakładać "kajdan z papieru kancelaryjnego".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Piotr Woelke 2017-01-16 22:36:36
    To jeden z najwspanialszych projektów dla naszej gospodarki. To właśnie średnie firmy i mikroprzedsiębiorstwa przynoszą największy dochód państwu. Jeśli Rząd potraktuje go poważnie, zdobędzie jeszcze więcej plusów w oczach obywateli.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA