REKLAMA

Delegacja KOD w USA. Będzie bronić Polskę przed negatywnymi skutkami działań rządu

 • Autor: PAP/JS
 • 01 kwietnia 2016 09:05
Delegacja KOD w USA. Będzie bronić Polskę przed negatywnymi skutkami działań rządu Delegacja KOD - Mateusz Kijowski, Magdalena Kijowska, Joanna Radzimowska i Bartłomiej Marciniak - będą gościć w USA od 1 do 9 kwietnia (fot. Twitter KOD)

Wykład lidera KOD Mateusza Kijowskiego w Waszyngtonie, spotkania z urzędnikami Departamentu Stanu i b. ambasadorem USA w Polsce Danielem Friedem, to główne punkty rozpoczynającej się w piątek (1 kwietnia) ośmiodniowej wizyty przedstawicieli Komitetu Obrony Demokracji w Stanach Zjednoczonych.

W rozmowie z PAP Kijowski zapowiedział, że w czasie wizyty w USA będzie koncentrował się na przekazywaniu faktów na temat sytuacji w Polsce: informacji o ustawach stanowionych przez polski parlament i przestrzeganiu prawa przez rząd i prezydenta oraz o tym, jak wpływa to na stan demokracji i wolności obywatelskich w Polsce.

"Chodzi np. o to, żeby przedstawiciele administracji amerykańskiej na spotkaniach z przedstawicielami naszej administracji mogli pytać szczegółowo o konkretne zapisy w ustawach, o konkretne wydarzenia, o konkretne fakty (...). Chcemy, żeby nasi partnerzy amerykańscy, tak samo jak partnerzy europejscy, wiedzieli dokładnie, co się dzieje i umieli reagować szczegółowo" - powiedział.

Lider KOD zaznaczył, że według Komitetu "presja dyplomatyczna, presja poprzez słowa, poprzez rozmowę, przez zrozumienie sytuacji i wzajemne tłumaczenie sobie, jest najlepszą metodą oddziaływania".

Zobacz też: Andrzej Duda rozmawiał z Barackiem Obamą

Jak informowało wcześniej w swoim komunikacie biuro prasowe KOD, działacze Komitetu mają przekonywać Amerykanów, iż "wszelkie restrykcje czy sankcje wobec Polski będą nie tylko nieskuteczne, ale nawet szkodliwe dla naszych relacji". "KOD chce bronić Polskę przed możliwymi negatywnymi skutkami nieodpowiedzialnych działań polskiego rządu - żeby nasi zagraniczni partnerzy wywierali nacisk na polski rząd, a nie karali nas wszystkich za łamanie standardów demokracji przez obecną władzę" - napisano w komunikacie.

Delegacja KOD - Mateusz Kijowski, Magdalena Kijowska, Joanna Radzimowska i Bartłomiej Marciniak - będą gościć w USA od 1 do 9 kwietnia na zaproszenie amerykańskiej organizacji Freedom House. Odwiedzą kolejno Nowy Jork, Waszyngton i Chicago.

Jednym z głównych punktów wizyty będzie planowany na poniedziałek wykład Kijowskiego w siedzibie Freedom House w Waszyngtonie. W Waszyngtonie ma również odbyć się spotkanie delegacji KOD z b. ambasadorem USA w Polsce Danielem Friedem.

Jak poinformowano w komunikacie biura prasowego KOD, przedstawiciele Komitetu mają spotkać się ponadto z przedstawicielami Departamentu Stanu USA. Według Kijowskiego spotkania te będą "na wysokim szczeblu jak na zwykłych obywateli, którzy nie są wybranymi politykami". "Tłumacząc na polskie warunki, będzie to poziom pomiędzy dyrektorem departamentu a wiceministrem; będziemy mieli dwa spotkania: w wydziale ds. europejskich i w wydziale ds. praw człowieka" - powiedział.

Działacze KOD mają się również spotkać z przedstawicielami amerykańskiego Senatu, jednak - jak poinformował Kijowski - nie zostało jeszcze potwierdzone, z kim. "Czekamy na ostateczne deklaracje" - dodał.

Czytaj: Andrzej Duda w USA: Polska przeciwna przymusowej relokacji uchodźców w Europie

W czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych planowane są także m.in. spotkania ze środowiskami polonijnymi, w tym działaczami utworzonej w Stanach organizacji wspierającej KOD pod nazwą KOD Polonia USA, oraz wykład na jednej z chicagowskich uczelni.

Według informacji podanych w komunikacie KOD, w programie wizyty przewidywane są również spotkania z intelektualistami, naukowcami i liderami opinii. Ich szczegóły tych nie są na razie podawane do wiadomości mediów.

Jak podkreślono, wyjazd finansowany jest z funduszy własnych KOD.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • życie! 2016-04-01 12:26:28
  Do odszkodowania: Kaczyński zasponsorował z milionów dolarów wziętych bez pokwitowana z dawnego FOZZ na Partię Centrum obecnie pod nazwą PiS!
 • odszkodowania 2016-04-01 12:00:36
  Nie życzę sobie, aby bez mojej zgody ktoś mnie "bronił" przed wyimaginowanym wrogiem, ktoś kto uzurpuje sobie prawo do reprezentowania mnie przed kimś kogo nie uznaję za mój "sąd".
 • odszkodowania 2016-04-01 11:57:19
  A skąd biedny alimenciarz ma pieniądze na podróż i ośmiodniowy pobyt w USA ?! Hipokryzja tych kijowskich bojówkarzy przekroczyła już granice.
 • Niech żyje Polska! 2016-04-01 09:17:24
  Yes! Prawdziwi patrioci! Nowoczesna, Polska Razem, SLD i reszta bez PO to, zdrajcy i oszuści hańbiącym godło polskie i naród odkradany z dóbr osobistych itp.Przez PiS!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA